SABA PSP 250

Kosmiczne talerze z ramionami
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

SABA PSP 250

#16

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:bo obecne prowadzą do próżni.
Widać kondensator, widać włącznik, widać bebechy... to gdzie próżnia?
Mimo wszystko delikatnie bym psiknął we włącznik -pomału tam coś w niego wejdzie...No chyba, że jest hermetyczny :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SABA PSP 250

#17

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:Widać kondensator, widać włącznik, widać bebechy... to gdzie próżnia?
Twoja przeglądarka pewnie wczytuje obrazki z pamięci. Nawet poprzednie jpg z tego wątku nie są już dostępne pod wskazanym adresem.
Przeglądarkowy błąd 404 to "próżnia" ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: SABA PSP 250

#18

Post autor: pawel0777 »

Nie musisz koniecznie szukać oryginału Matsushita AH47008 ...to jest zwykły mikroprzełącznik ;) Przejrzyj ofertę np TME http://www.tme.eu/pl/katalog/przelaczni ... %2C32%2C42 mają tego sporo i myślę ,że znajdziesz odpowiedni.
Bardzo możliwe,że ten"podszedłby" wymiarami http://allegro.pl/microswitch-mikrowyla ... 24441.html :)
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: SABA PSP 250

#19

Post autor: Czołgista »

Gomes pisze:Nie psikaj niczym do przełącznika! Winaowajcą twojego problemu jest supressor (dławik), to kondensator wpięty w obwód pomiędzy styki włącznika, zapobiega tworzeniu się iskry w momencie zwierania się styków
OK, już załapałem o co biega. Wielkie dzięki za ten wpis :D
Gomes pisze: jeśli cap w twoim gramofonie wygląda tak jak ten na zdjęciu to należy go bezzwłocznie wymienić
To fotka z mojego grajka, już wymieniłem.
Gomes pisze:ale pamiętaj o prądzie przebicia, nie może być mniejszy niz 250V,
Gomes pisze: Kondensatory zwijane, czy też ceramiczne nie są spolaryzowane, więc nie ma znaczenia jak go wlutujesz
Wiem , nie jestem aż tak zielony :) Raczej trochę zardzewiały. :D

Wymieniłem na zwykły foliowy 47nF , poprawa znaczna , ale nie do końca, w 80% startuje jak należy , pozostaje 20% gdzie przsmaży tak 1-2 sek , no i przy rozłączaniu jest pyknięcie. W tym układzie musi chyba być jakiś błąd w projekcie bo na tym forum które raczej do niszowych należy + gramofon raczej nie najpopularniejszy , są dwa przypadki w zasadzie tego samego problemu.
Styki w moim przełączniku na pewno są przypalone, zrobię jurto próby z innymi pojemnościami, mam jeszcze 2
końdziorki typowo przeciwiskrzeniowe 22nF i 330nF , zobaczę ?
Generalnie i tak ten przełącznik wymienię , na taki sam lub prędzej zaminnik :)
Chcę rozkminić to.

Jakie jest Twoje zdanie kolego Gomes na temat zastąpienia kondensatora transilem , np. P6KE400CA ?
Czy to ma sens w tym układzie gdzie przełącznik jest przypalony ?
Wojtek pisze:Zedytuj sobie post i popraw linki do obrazków, bo obecne prowadzą do próżni.
Coś z serwerem się podziało, chwilowo nie mogę się z kumplem skontaktować.
Dzień lub dwa i będzie OK . No chyba że sobie święta zrobił , to do wtorku :evil:


pawel0777 pisze:Nie musisz koniecznie szukać oryginału Matsushita AH47008 ...to jest zwykły mikroprzełącznik ;)
Zwykły lub niezwykły :D , nie przerabiając jego "łoża" w gramofonie (a tego bym nie chciał) to niewiem co spasuje,
Dzięki za http://allegro.pl/microswitch-mikrowyla ... 24441.html ale ten styk z boku jest akurat w miejscu gdzie u mnie są zatrzaski blokujące przełącznik. Zwłaszcza że to wszystko jest w środku mechaniki.
Z elektroniką jakoś dam radę , ale w tak misternej mechanice to niczego nie tknę. :hand:
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2014, 22:05 przez Czołgista, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gomes
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2014, 22:18
Lokalizacja: West Lothian

SABA PSP 250

#20

Post autor: Gomes »

Czołgista pisze:Jakie jest Twoje zdanie kolego Gomes na temat zastąpienia kondensatora transilem , np. P6KE400CA ?
Czy to ma sens w tym układzie gdzie przełącznik jest przypalony ?
Niestety nic to nie zmieni,przeznaczenie obu elementów w tym konkretnym układzie jest takie samo, tyle że jedno to cap a drugie dioda. Jeśli problem dalej występuje to znaczy ze masz przysmażone styki włącznika, niestety też należy go wymienić.
Co do uwag na temat prądu przebicia i polaryzacji kondensatorów to przepraszam, nie miałem na myśli urazić Ciebie ani sugerować że jesteś zielony, ale kiedyś ten post może znaleźć jakiś "zielony" i gdybym tego nie dopisał to byłaby duża szansa na to że porazi go prąd lub spali swój dom :-)
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: SABA PSP 250

#21

Post autor: Czołgista »

Gomes pisze:
Czołgista pisze:Jakie jest Twoje zdanie kolego Gomes na temat zastąpienia kondensatora transilem , np. P6KE400CA ?
Czy to ma sens w tym układzie gdzie przełącznik jest przypalony ?
Niestety nic to nie zmieni
Smutne , ale raczej oczekiwałem takiej odpowiedzi.
Gomes pisze:Co do uwag na temat prądu przebicia i polaryzacji kondensatorów to przepraszam,
Spoko ;) Wiem że pisałeś nie tylko dla mnie, ale dla tych co będą może mieli taki problem.
Gomes pisze: ale kiedyś ten post może znaleźć jakiś "zielony" i gdybym tego nie dopisał to byłaby duża szansa na to że porazi go prąd lub spali swój dom :-)
I dla tego jesteś dla mnie wielki za wpis i formę . Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Gomes
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2014, 22:18
Lokalizacja: West Lothian

SABA PSP 250

#22

Post autor: Gomes »

Czołgista pisze:Z elektroniką jakoś dam radę , ale w tak misternej mechanice to niczego nie tknę. :hand:
Myślę że warto spróbować naprawić ten przełącznik, miałem podobny problem z napędem Garrard 401, styki były kompletnie wypalone, jako że to maszyna z 1960 roku to możesz zapomnieć o częściach zamiennych, nawet z drugiej ręki ciężko coś wyrwać. Jak widać na zdjęciach dorobiłem styki z miedzianych wsuwek które są używane w instalacjach samochodowych :-)
Rozwierć nity i zobacz co da sie zrobić, i tak nie masz nic do stracenia, dobrym materiałem na styki są też baterie "płaskie" 4.5V, ich miedziane blaszki są bardzo wdzięczne do obróbki :-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: SABA PSP 250

#23

Post autor: Czołgista »

Wygląda na to że naprawa włącznika chyba mnie ominie.
Dziś wylutowałem 47mF (zwykły foliowy) i trochę w celach eksperymentalnych wstawiłem 330nF ale taki dedykowany do przekaźników, no i uruchamianie idealne ! Zero iskrzenia styków, jednak to za duża pojemność i nawet przy wyłączonym gramofonie (ale podpiętym do sieci) talerz minimalnie kręcił. :snooty:
To wstawiłem 22nF specjalny do zabezpieczenia styków w przekaźnikach no i bingo !
wszystko śmiga idealnie i styki nie iskrzą :D

Wygląda na to że styki w przełączniku nie są jeszcze tragiczne.

Nie mam pojęcia jaka jest różnica pomiędzy zwykłym foliowym a foliowym dedykowanym do styków , ale jakaś musi być,
różnica 22 a 47nF jest chyba zbyt mała by akurat to miało wpływ ?

EDIT
Fotki są już na swoim miejscu, :D
Kumpel serwer przenosił , czyli mam następne 5 lat spokoju :lol:

EDIT nr 2 24.04.14
Kwestia nazewnictwa : za zwykłe kondensatory foliowe traktuję MKT , za dedykowane do styków MPX .

Gramofon śmiga że aż miło :D
Dzięki , wszystkim!
marek29
Posty: 11
Rejestracja: 15 lis 2013, 20:07

SABA PSP 250

#24

Post autor: marek29 »

Witam
ja mam PSP244 i ori wkładka wygląda jak Twoja.
Szukałem igły ,i wydaje mi się że jest to ATN 13 EaV.
Na stronie :
http://wamataudio.pl/igly/audio-technic ... 3-eav.html
Najbardziej przypomina tą która jest u mnie.
Ta:
http://wamataudio.pl/igly/audio-technica/atn-12-xe.html
Ma krótsze prowadzenie.
Wyślę zdjęcie do "sklepu" ,zobaczymy co odpiszą.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SABA PSP 250

#25

Post autor: Wojtek »

Marek, Audio Technica AT-10/11/12 i AT-13 różnią się od siebie wizualnie na tyle mocno, że dość łatwo je rozpoznać.
To co pokazał Czołgista nie przypomina AT-13.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marek29
Posty: 11
Rejestracja: 15 lis 2013, 20:07

SABA PSP 250

#26

Post autor: marek29 »

Wojtku ,zerknij na fotki.
http://chomikuj.pl/marek290/Wk*c5*82adka+AT
Z telefonu ,ale na pewno będziesz wiedział o co chodzi....
Przeglądałem neta i nie wygląda to na 12.
Na Wiamacie bardziej 13-stka.
Pozdrawiam.
Marek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SABA PSP 250

#27

Post autor: Wojtek »

Zerkam i powtarzam, to jest AT-10/11/12. Popatrz dobrze w sieci.

AT-13 wygląda tak:
Obrazek

Obrazek
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: SABA PSP 250

#28

Post autor: Czołgista »

ATN 12 , czyli igła do wkładki AT 12

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 maja 2014, 23:08 przez Czołgista, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SABA PSP 250

#29

Post autor: Wojtek »

Koledzy, jak chcecie pisać o wkładkach to pokazujcie wkładki, a nie patrzycie na igły :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kulek123
Posty: 464
Rejestracja: 06 gru 2018, 14:58
Gramofon: SABA PSP 248
Lokalizacja: Wilków

Re: SABA PSP 250

#30

Post autor: kulek123 »

Panowie
Temat leciwy ale odgrzebuję bo mam SABĘ i szkoda podwajać wątek. W tym momencie mam wkładkę Technics EPC270 z igłą z Wamatu a chciałbym nabyć coś lepszego. Od jakiegoś czasu nieśmiało się rozglądam ale im więcej czytam tym więcej wątpliwości. A więc co mogę w ogóle powiesić na tym ramieniu niestety bez windy. Poruszać się będę w kwotach z pewnością do 300 max 400zł może być używana (słucham rock, jazz, klasyka, czasem coś mocniejszego). Pozwolę sobie korzystać czasami z tego wątku opisując perypetie z sabą
Pozdrawiam
Krzysztof
SABA PSP 248 / PHILIPS 22RH720 / AKAI CD-37 / ADK 3540
ODPOWIEDZ