Technics SL-B202 - problem z obrotami

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
ODPOWIEDZ
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#1

Post autor: LeoneK »

Wojtek pisze:Przesmaruj ośki silnika i talerza (np. olejem silnikowym), a potencjometr regulacji pitch potraktuj Kontakt PR czy innym podobnym preparatem.
Też mam problem z obrotami i dlatego skorzystam z tematu. Pasek wymieniłem na nowy, chociaż nie wykluczam, że z takim też może być problem. Interesuje mnie natomiast sposób potraktowania potencjometru preparatem, gdyż tutaj chyba pies jest pogrzebany. Mianowicie obroty w trakcie odtwarzania potrafią spaść na tyle, że pokrętło 'pitch' nie jest w stanie tego wyrównać "w górę" (tak jakby zakres się skończył). Po jakimś czasie i kręceniu zazwyczaj uda się je podnieść, ale potem obroty nadal skaczą i nawet lekkie muśniecie pokrętła może powodować ich zmianę. Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-231 - obroty

#2

Post autor: chudy_b »

Pytasz jak psiknąć PR-em w potencjometr? No tak, by preparat dotarł pomiędzy element oporowy i ślizgacz. Jeśli to potencjometr obrotowy, to pewnie trzeba go zdemontować, zdjąć obudowę i psiknąć.
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-231 - obroty

#3

Post autor: LeoneK »

Dzięki! Może to dziwne pytanie, ale właśnie chodziło mi o to, jak podać preparat (głównie miałem na myśli rozkręcanie), nigdy tego nie robiłem :-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - obroty

#4

Post autor: Wojtek »

W najgorszym wypadku, układ stabilizacji obrotów jest walnięty, ale to na razie wykluczam.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-231 - obroty

#5

Post autor: LeoneK »

Tak, myślę jednak, że to już ostateczność. Na razie skupię się na doraźnej pomocy. Biorę też pod uwagę pasek, gdyż czasami przypomina to sytuację, jakby się on w pewnym momencie zaczynał ślizgać a potem powraca do normy. Teraz używam nowego, ale na starym też miał kłopoty z utrzymaniem obrotów. Widać, trzeba działać. Dzięki za sugestie!
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-231 - obroty

#6

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Przesmaruj ośki silnika i talerza (np. olejem silnikowym)
Zrobione?
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Technics SL-231 - obroty

#7

Post autor: LeoneK »

Wojtek pisze:Przesmaruj ośki silnika i talerza (np. olejem silnikowym)
Zapewne na silnikowym może wszystko dobrze pracować, ale przy okazji zapytam - czy do tego celu nadaje się także olej silikonowy?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - obroty

#8

Post autor: Wojtek »

LeoneK pisze: Zapewne na silnikowym może wszystko dobrze pracować
Zapewne nie.
LeoneK pisze: ale przy okazji zapytam - czy do tego celu nadaje się także olej silikonowy?
Niezbyt, ale to też zależy jaki.

Olej olejowi nierówny, a jakiś olej silnikowy jest chyba w statystycznym domostwie w dzisiejszych czasach bardziej dostępny.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-231 - obroty

#9

Post autor: LeoneK »

Skoro żaden z powyższych, to pozostaje teflonowy? przykładowo na stronie WamatAudio jest dostępny właśnie olej teflonowo-silikonowy (ze względu na ten drugi człon moje poprzednie pytanie) - czy ten będzie odpowiedni?

http://wamataudio.pl/akcesoria-1/konser ... ofonu.html
Awatar użytkownika
Gomes
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2014, 22:18
Lokalizacja: West Lothian

Technics SL-231 - obroty

#10

Post autor: Gomes »

LeoneK pisze:czy do tego celu nadaje się także olej silikonowy?
Oleje silikonowe są przeznaczone do smarowania łożysk i przekładni z tworzyw sztucznych.

Co do "gubienia" ustawień potencjometra to musisz go przeczyścić tak jak koledzy wcześniej pisali, obawiam się że nic innego ne pomoże.
Awatar użytkownika
Gomes
Posty: 35
Rejestracja: 16 kwie 2014, 22:18
Lokalizacja: West Lothian

Technics SL-231 - obroty

#11

Post autor: Gomes »

Większość użytkowników grmofonów (w tym i ja) stosuje zwykły olej silnikowy 10W/40.
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-231 - obroty

#12

Post autor: LeoneK »

Dzięki! Akurat 10W/40 mam na stanie i to świeżo otwarty ;-)
Jeśli zaś chodzi o obroty, to problemy zaczęły się od gubienia prędkości, ale tylko czasami i na krótko, potem częściej. Teraz zaś wcale nie mogę ustawić ich, gdyż brak jest reakcji na zmianę pokrętła 'pitch' na zewnątrz obudowy, jak i tych wewnątrz, regulowanych przy pomocy śrubokręta. Tak jest dla prędkości 33, lepiej zaś jest z 45, ale też są problemy. Próbowałem na różnych paskach, ale reakcja jest podobna. Obawiam się, że, tak jak wspomniał Wojtek, może to być jednak coś z elektroniką, a z tym już samodzielnie raczej sobie nie poradzę :-(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - obroty

#13

Post autor: Wojtek »

LeoneK pisze:Skoro żaden z powyższych
Skoro poleciłem na samym początku olej silnikowy to skąd się wzięło "żaden z powyższych"? :)
Jakaś mocna logika musi za tym stać.
LeoneK pisze:Dzięki! Akurat 10W/40 mam na stanie i to świeżo otwarty ;-)
10W/40 to właśnie przykład oleju silnikowego, więc tym bardziej jestem zdziwiony wcześniejszą konsternacją.

Pierw przesmaruj i sprawdź, potem pogadamy o elektronice.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Technics SL-231 - obroty

#14

Post autor: zbyszek1982 »

Gomes pisze:Większość użytkowników grmofonów (w tym i ja) stosuje zwykły olej silnikowy 10W/40.
Ja stosowałem 5w40, a teraz zalałem łożysko Hipolem 85w90. Pomimo, że jest gęstszy to smaruje lepiej. Ale to też chyba kwestia wagi talerza i jego bezwładności.

Na pewno smarowanie 10w40 będzie wystarczające.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Technics SL-231 - obroty

#15

Post autor: eenneell »

Jeżeli posmarowałeś oś talerza, silnika, wyczyściłeś IPA podtalerzyk, rolkę silnika, i w potencjometr pitcha psiknąłeś
eenneell pisze:jakiś czyszczący "kontakt"!
to powinno być ok!?
Jeszcze pewnie i inne styki proszą o kontakt ;)
ODPOWIEDZ