Takie mam i co dalej

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Daro67
Posty: 43
Rejestracja: 03 lis 2022, 15:53

Takie mam i co dalej

#1

Post autor: Daro67 »

Dzień dobry - jako nowy użytkownik forum i jednocześnie nie wiele wiedzący o gramofonach potrzebuję porady.
Posiadam dwa gramofony: audio-technica AT-LP3 wkładka oryginalna i Dual 491 A-RC wkładka DMS 240E igła DN 241. Jak mniemam są to wkładki typu MM. Nie wiem czy dobre czy słabe. Czy warto je zmienić na inne - lepsze typu MM. Posiadam także kilka wzmacniaczy min Audio Analogue który przystosowany jest do wkładek MC. Chciałbym zatem kupić / przystosować jeden z posiadanych gramofonów do wkładki MC. Prośba o poradę co będzie lepszym rozwiązaniem o ile oczywiście te moje gramofony nadają się do wkładki MC. Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41809
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Takie mam i co dalej

#2

Post autor: Wojtek »

A masz w ogóle budżet na wkładkę MC LO?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15314
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Takie mam i co dalej

#3

Post autor: darkman »

Daro67 pisze:
08 lis 2022, 16:24
Nie wiem czy dobre czy słabe. Czy warto je zmienić na inne - lepsze typu MM.
A czy już grałeś na tym sprzęcie? Posłuchaj najpierw i sam oceń czy coś nie pasuje w brzmieniu.
Daro67
Posty: 43
Rejestracja: 03 lis 2022, 15:53

Re: Takie mam i co dalej

#4

Post autor: Daro67 »

Czy grałem na tym sprzęcie - tak. Jak na mój gust gra przyzwoicie choć nie mam punktu odniesienia bo nigdy nie słyszałem jak gra np wkładka typu MC. Wzmacniacze i głośniki posiadam przyzwoite ( dobra jak mniemam średnia pólka ) tzn tak jak pisałem wcześniej Audio Analogue, Primare i vintage Dual, głośniki Audio Vector i Jamo concert 8. Wkładka i igła w gramofonie Dual już była jak go dostałem i podejrzewam, że ma już swoje lata więc po prostu może być już zużyta natomiast w AT na pewno poprzedni użytkownik nie obchodził się ze sprzętem z należytym szacunkiem.
Co do budżetu - to pytanie o jakiej kwocie mówimy żeby zakupić wkładkę MC (oczywiście nie z górnej półki ) ewentualnie o jakiej kwocie na zakup 3 używanego przyzwoitego gramofonu z taką wkładką ( najchętniej także vintage ). Po prostu chciał bym mieć pewność , że to co mam jest w 100 % sprawne, dobrze "zestrojone" i w " " już więcej z tego nie wycisnę a jednocześnie posłuży mi bezawaryjnie dłuższy czas. A wkładka MC żeby mieć porównanie i być może więcej pozytywnych wrażeń ze słuchania vinyli :-)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15314
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Takie mam i co dalej

#5

Post autor: darkman »

Jasne kolego. Nie unikniesz przejścia drogi pt "czytaj". wszystkie odpowiedzi znajdziesz na forum. One również ukierunkują stawiane pytania, bo z tego co piszesz wynika, że chcesz skomparować satysfakcjonujący tor audio hifi. To fajnie. Jesteś na miejscu.
Krótko:
- nie trzeba zmieniać gramofonu do wkładki MC,
- w posiadanych MM warto pokusić się o wymianę igły,
- co do budżetu, to my pytamy "jakim dysponujesz", nie odwrotnie (jaki zresztą problem by wyguglać zakres cenowy wkładek tego typu lub przewertować giełdę forumową?)
Daro67
Posty: 43
Rejestracja: 03 lis 2022, 15:53

Re: Takie mam i co dalej

#6

Post autor: Daro67 »

Dziękuję za wstępne podpowiedzi. Oczywiście chętnie przewertuję forum i poczytam co trzeba. Generalnie z racji braku wiedzy potrzebuję zatem ukierunkowania czego szukać:
- do którego gramofonu lepiej szukać wkładki MC ( nie wiem czy do każdego można dopasować ) - reasumując, który jest "lepszy"
- jakich igieł szukać do tych wkładek MM ( czy każda pasuje, jaka będzie optymalna )
- jak rozumiem można te wkładki ( MM, MC )stosować zamiennie
- budżet na wkładkę - hmm może na początek ok 500,- PLN ( nie wiem czy to dużo, mało )
dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15314
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Takie mam i co dalej

#7

Post autor: darkman »

Daro67 pisze:
08 lis 2022, 21:12
- do którego gramofonu lepiej szukać wkładki MC ( nie wiem czy do każdego można dopasować ) - reasumując, który jest "lepszy"
Można w zasadzie do każdego, ale:
Daro67 pisze:
08 lis 2022, 16:24
audio-technica AT-LP3
to gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem, czyli nie łączysz go przez wejście phono wzmacniacza bo zdublujesz sekcję preamp, tylko via np AUX.
Wbudowany preamp jest chyba do wkładek MM*, więc grasz na MM - to najprostsze rozwiązanie. Dość często użytkownicy tych gramofonów demontują z nich preamp (odłączają, tematy są na forum).
** a nie jest przełączenie phono/line i MM/MC, to OK.
Daro67 pisze:
08 lis 2022, 16:24
Dual 491 A-RC
Ten to starsza konstrukcja o wartości 300 pln, wymaga sporo uwagi przy renowacji ale może zagrać całkiem fajnie jako sprzęt vintage. Tu pozostał bym przy wkładce MM.
Daro67 pisze:
08 lis 2022, 21:12
- jakich igieł szukać do tych wkładek MM ( czy każda pasuje, jaka będzie optymalna )
Nie każda pasuje. :morda:
Dział - Wkładki i igły -> idziesz, wpisujesz swój typ igły w forum wyszukiwarkę - szukasz w wynikach, czytasz tematy - ja tego za Waści nie zrobię, hm.. warto poznać tę drogę :)
Daro67 pisze:
08 lis 2022, 21:12
- jak rozumiem można te wkładki ( MM, MC )stosować zamiennie
W zasadzie tak. Choć trzeba spełnić kilka warunków. Od razu odpowiem na pytanie 'jakich' - temat "Wkładka MC z czym się to je" i podobne.
No wiem, jak każdy niemal nowy użytkownik chciałbyś szybko i sprawnie, ale tak się nie da. Szybko jest w McDonaldzie.
Daro67 pisze:
08 lis 2022, 21:12
- budżet na wkładkę - hmm może na początek ok 500,- PLN ( nie wiem czy to dużo, mało )
I tak i nie. Na używaną daje radę, ale i nową z podstawowym szlifem powinno wystarczyć.

Moja rada - pograj na tym ATLP3, poznaj sprzęt, zmień igłę jeśli nie znasz jej przebiegu. MC nie da Ci jakiejś zniewalającej różnicy na tym sprzęcie, którego jeszcze nie ogarniasz do końca. Potem wróć do tematu.
Duala zostaw sobie na później jako eksponat z epoki, zawsze możesz mu dać profesjonalną renowację u @Olszy (spec master od Duali - kontakt via forum, robi z nich cuda Panie).

A i sprawdź sobie jaka jest wkładka w ATPL3? Od roku zakupu zależy co montowano, pierwotnie zdaje się AT91R, a potem bodaj VM95ML. Ewentualnie zrób zdjęcia. Zresztą wkładkę rzecz jasna można potem wymienić na wyższy model MM. Nowy taki gramofon to obecnie około 900 pln więc i wkładka jest budżetowa, choć jeśli AT95 to zupełnie przyzwoita na tzw zapoznanie się z gramofonem.
Daro67
Posty: 43
Rejestracja: 03 lis 2022, 15:53

Re: Takie mam i co dalej

#8

Post autor: Daro67 »

Wielkie dzięki to już bardzo dużo podpowiedzi :-)
Znaczną część wiedzy jak widzę znajdę a już wiem jak i gdzie szukać. Co do AT to wydaje mi się, że jest bez pre bo jak go podłączałem pod aux grał bardzo cicho a pod phono gra super. Wkładka to nie wiem co bo nie opisana więc załączam fotki a Dual po renowacji - osobiście rozebrałem i zawiozłem do fornirowania a przegląd i naprawę zrobiłem w serwisie w Tczewie ( bardzo fajny człowiek jeśli chodzi o stare i nie tylko sprzęty ). Tak czy inaczej jeszcze raz dziękuję za wszystkie podpowiedzi na pewno jeszcze będę miał 100 tys różnych pytań na "nowej drodze życia".
Załączniki
Dual 100.jpg
AT 3.jpg
AT 1.jpg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15314
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Takie mam i co dalej

#9

Post autor: darkman »

Daro67 pisze:
09 lis 2022, 16:20
100 tys różnych pytań
to minus jedno :morda:
Wkładka to AT91R (igła zamiennik ok 55 pln, oryginał ok.125), pograj na niej, nim będziesz wiedział na pewno co chciałbyś.
Awatar użytkownika
Felini Wąsik
Posty: 1416
Rejestracja: 21 gru 2021, 18:08
Gramofon: Camry 1113
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Takie mam i co dalej

#10

Post autor: Felini Wąsik »

To w Tczewie jest serwis? Nie wiedziałem, w razie czego z moim nowym gramofonem będę tam chodził
"Jeśli marnowanie czasu daje ci radość to nie jest to czas zmarnowany" ;)
John Lennon
Daro67
Posty: 43
Rejestracja: 03 lis 2022, 15:53

Re: Takie mam i co dalej

#11

Post autor: Daro67 »

Ok dziękuję - poszukam dobrej igły - pogram i zobaczymy co dalej, wymienię także igłę w Dualu i dam znać jakie wrażenia wtedy pomyślimy o MC.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41809
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Takie mam i co dalej

#12

Post autor: Wojtek »

Po mojemu, jeśli w ogóle rozważać kandydata na wkładkę MC LO to będzie to Dual.

Czy 500 złotych wystarczy na wkładkę MC LO? Powiedziałbym że jest to dolna granica żeby można było zacząć polować za jakimiś okazjami wśród podstawowych modeli z rynku wtórnego.
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1674
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Takie mam i co dalej

#13

Post autor: Michal35 »

Daro67 pisze:
09 lis 2022, 16:20
Tczewie (
Ten na sadowej?
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Daro67
Posty: 43
Rejestracja: 03 lis 2022, 15:53

Re: Takie mam i co dalej

#14

Post autor: Daro67 »

Jeśli chodzi o Tczew to serwis jest na Sadowej - Wald Service. Robiłem tam przegląd i naprawy już kilka razy i jestem b zadowolony. Do Duala były ręcznie dorabiane części i wszystko działa super. Co do wkładki MC może zwiększę nieco budżet jak rozumiem będzie większy wybór.
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1674
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Takie mam i co dalej

#15

Post autor: Michal35 »

Daro67 pisze:
11 lis 2022, 07:03
Tczew to serwis jest na Sadowej
Miałem tam oddaną końcówkę mocy Hitachi do przejrzenia po zakupie. Niestety nie zauważyłem żeby Pan coś wylutował do sprawdzenia. Wymienił a raczej wstawił żarówki podświetlenia które świeciło dwa tygodnie, jakieś tanie żarówki wstawił które się poprzepalały.Sam kupiłem nowe, trochę droższe, wstawiłem i palą do dzisiaj. Wziął za usługę 180 zł. Jak na tamte czasy nie było to mało ale może ja tak źle trafiłem bo wrażenie lokalu jak za PRLu :)
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
ODPOWIEDZ