Wkładki LMA? A konkretnie dla Telefunken RS 30 lub STS-1

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Florek
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2012, 12:18

Wkładki LMA? A konkretnie dla Telefunken RS 30 lub STS-1

#1

Post autor: Florek »

Hej!

A więc dotarł do mnie pierwszy, jak na moje ucho i oko udany nabytek, czyli Telefunken RS 30. Na pokładzie znajduje się wkładka Audio Technica AT-52. Jest to lekka wkładka zintegrowana do ramienia o niskiej masie. Bardzo bym prosił o ewentualne podpowiedzi, co w razie awarii/znudzenia się obecną wkładką może znaleźć się na zastępstwo. Pytanie dotyczy zarówno już nieprodukowanych (tu wiem o np. Ortofon LMA5), jak i nowych, dalej produkowanych wkładkek. Może być też propozycja kombinacji całkiem innego typu wkładki z headshellem. Widziałem temat, który dotyczył Telefunkena STS-1, ale tam rozwiązaniem stało się kupienie kolejnego gramofonu.... a nie o to mi chodzi. Może od tamtego czasu stan wiedzy forumowiczów na tyle się poszerzył, że znajdzie się konkretne rozwiązanie.

Znalazłem także wkładkę AT-52E do ramion S-kształtnych. Czy do ramienia typu J, jak się określa w powyżej wymienionych, też będą pasować?
Kolejne typy: Shure M97HE-AH, ADC Integra XLM III .

Z góry dzięki za info!

Florek :violin:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41882
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładki LMA? A konkretnie dla Telefunken RS 30 lub STS-1

#2

Post autor: Wojtek »

Florek pisze:Widziałem temat, który dotyczył Telefunkena STS-1, ale tam rozwiązaniem stało się kupienie kolejnego gramofonu.... a nie o to mi chodzi.
Jakbyś doczytał tamten temat to byś zrozumiał dlaczego taka, a nie inna propozycja padła.
Florek pisze:Może od tamtego czasu stan wiedzy forumowiczów na tyle się poszerzył, że znajdzie się konkretne rozwiązanie.
Wiedza poszerzona, ale sytuacja wkładkowa do przy tych gramofonach jest nadal taka sama.
Florek pisze:Znalazłem także wkładkę AT-52E do ramion S-kształtnych. Czy do ramienia typu J, jak się określa w powyżej wymienionych, też będą pasować?
Kształt ramienia tu akurat nie ma znaczenia :) Chodzi bardziej o mocowanie.
Już masz AT-52. Ona była oryginalnie montowana na RS 30. Możesz co najwyżej zmienić oryginalną igłę sferyczną na eliptyczną (E).

Albo polować za Ortofonem Concorde LMA ;)

To są praktycznie jedyne opcje przy tej serii gramofonów Telefunken, bez modyfikacji ramienia.
Florek pisze:Kolejne typy: Shure M97HE-AH, ADC Integra XLM III .
Będą pasować, ale są za ciężkie. Nie wyważysz ramienia. Na tym polega cały problem.

Dla przykładu, ta AT-52 czy Ortofon LMA ważą około 6g.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Wkładki LMA? A konkretnie dla Telefunken RS 30 lub STS-1

#3

Post autor: vinylpiotrek »

Z tym wyważeniem ramienia, to w sumie, nie trzeba zera osiągnąć ( lewitującego ramienia), byle przy maksymalnym wysunięciu nacisk był mniejszy od zalecanego dla wkładki, tylko wtedy przyda się waga do ustawiania nacisku, bo skala na przeciwwadze na nic się nie zda.
Obrazek
Florek
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2012, 12:18

Re: Wkładki LMA? A konkretnie dla Telefunken RS 30 lub STS-1

#4

Post autor: Florek »

Dzięki za szybką odpowiedź. Równie szybko podtrzymam dyskusję :)
Wojtek pisze:Jakbyś doczytał tamten temat to byś zrozumiał dlaczego taka, a nie inna propozycja padła.
(...)
Już masz AT-52. Ona była oryginalnie montowana na RS 30. Możesz co najwyżej zmienić oryginalną igłę sferyczną na eliptyczną (E).
Jak rozumiem, gdy mowa o wkładce AT-52E, oznacza to że na pokładzie jest igła eliptyczna (o ile dobrze kojarzę lepsza od sferycznej)?
Wojtek pisze: Albo polować za Ortofonem Concorde LMA ;)
Chyba już lepiej polować na świętego graala... ;) większe prawdopodobieństwo znalezienia...
Wojtek pisze:
Florek pisze:Kolejne typy: Shure M97HE-AH, ADC Integra XLM III .
Będą pasować, ale są za ciężkie. Nie wyważysz ramienia. Na tym polega cały problem.

Dla przykładu, ta AT-52 czy Ortofon LMA ważą około 6g.
A tamte ważą 12g. To aż taka duża różnica? To do ilu gram na tym ramieniu powinien mieć komplet?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41882
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładki LMA? A konkretnie dla Telefunken RS 30 lub STS-1

#5

Post autor: Wojtek »

vinylpiotrek pisze:Z tym wyważeniem ramienia, to w sumie, nie trzeba zera osiągnąć ( lewitującego ramienia), byle przy maksymalnym wysunięciu nacisk był mniejszy od zalecanego dla wkładki, tylko wtedy przyda się waga do ustawiania nacisku, bo skala na przeciwwadze na nic się nie zda.
W tym wypadku to się na nic nie zda. Zbyt duża różnica.
Florek pisze:Jak rozumiem, gdy mowa o wkładce AT-52E, oznacza to że na pokładzie jest igła eliptyczna (o ile dobrze kojarzę lepsza od sferycznej)?
Tak, ale zwykła AT-52 i AT-52E różnią się jedynie zamontowaną igłą, która jest wymienialna, więc po co kupować całą wkładkę, jeśli można samą igłę? No chyba że nie można, bo nie jest do dostania np. :)
Florek pisze:Chyba już lepiej polować na świętego graala... ;) większe prawdopodobieństwo znalezienia...
Czasami się pojawiają na niemieckim eBay, ale rzadko, fakt.
Florek pisze:A tamte ważą 12g. To aż taka duża różnica? To do ilu gram na tym ramieniu powinien mieć komplet?
Tak. Tak. Hmm... raczej mniej jak 10g.

A ze względu na to, że większość kombinacji headshell + wkładka ma powyżej 10g, łącznie z współczesnymi Concorde'ami, stwarza znany nam już problem.
Wiem, że są jakieś bardzo lekkie headshelle co ważą ok. 5g, co w kombinacji z wkładką 5g (Ortofon OM) może dałoby radę tutaj. Może.
Za dużo wiedzy na temat tego typu eksperymentów z tymi ramionami nie ma.

Niestety, na taką strategię postawił Telefunken przy tym ultra lekkim ramieniu.
Dual zadziałał podobnie z swoją serią ramion ULM, ale do tego jeszcze dorzucił jeszcze "swojskie" mocowanie, co efektywnie ograniczało wybór tylko do specjalnie skonstruowanych wkładek Ortofona (coś w stylu LMA ;) ).

Jedyne co ma sens by ramię stało się bardziej kompatybilne to dociążenie przeciwwagi.
To miałem na myśli przez modyfikację ramienia ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Florek
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2012, 12:18

Re: Wkładki LMA? A konkretnie dla Telefunken RS 30 lub STS-1

#6

Post autor: Florek »

Wojtek pisze: Tak, ale zwykła AT-52 i AT-52E różnią się jedynie zamontowaną igłą, która jest wymienialna, więc po co kupować całą wkładkę, jeśli można samą igłę? No chyba że nie można, bo nie jest do dostania np. :)
Póki co nową wkładkę at-52E z igłą namierzyłem za 50$ plus przesyłka, co da razem ok. 210 PLN. Samą igłę eliptyczną (zamiennik) za 25 Euro. To chyba warto dołożyć te 100 PLN i mieć taki zapas. Może się za bardzo boję, że mi wkładka padnie. Jakieś takie złe doświadczenia z dzieciństwa z Unitrą.... ;) A sam mam teraz małe dzieci i choć gramek jest ulokowany dość wysoko, to chciałbym się zabezpieczyć, choćby po to by wkładka sobie leżała w szufladzie "na zaś", bo dzieci urosną. No chyba, że jejzepsuć łatwo nie można a samo nie ma szans na zepsucie się. Tylko ten przykład z kolegą od Telefunkena STS-1 mi zatruwa samopoczucie, że czasem same się też psują...
Wojtek pisze: Jedyne co ma sens by ramię stało się bardziej kompatybilne to dociążenie przeciwwagi.
To miałem na myśli przez modyfikację ramienia ;)
Teraz brzmi to nieco mniej strasznie :) A przez to daje nadzieję na możliwość użytkowania tego gramofonu z różnymi wkładkami :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41882
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładki LMA? A konkretnie dla Telefunken RS 30 lub STS-1

#7

Post autor: Wojtek »

Ewentualnie poluj za starymi, oryginalnymi Concorde'ami (bez żadnych dodatków po nazwie, za wyjątkiem numeru igły), bo te były prawie jednakowe z nieco późniejszą wersją LMA. Wagowo by pasowały.

Są na eBay dwie oferty z Concorde 30 (czyli najwyższy model igły z oryginalnej serii):
http://www.ebay.de/itm/ORTOFON-CONCORDE ... 1c24ea244a
http://www.ebay.com/itm/ORTOFON-CONCORD ... 3ccbb6773a
Cena wysoka, wiem, no ale cóż... jest to jakaś opcja :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ