Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41713
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#61

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:Ponoć różnice w ustawieniach słychać tym bardziej im igła ma lepszy szlif.
Innymi słowy:
Wojtek pisze:Zależy z jaką igłą.
Nic nowego.

I jak wyszło Hubert?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Hubert
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2012, 10:19

Re: Ustawianie wkładki

#62

Post autor: Hubert »

No wreszcie trochę czasu i mogę odpisać. Przede wszystkim dzięki za odzew.
Dlaczego masz krzywo przykręconą wkładkę do koszyczka
eenneell to chyba kwestia zdjęcia, mierzyłem i wkładka jest ustawiona OK
2013-02-08 22.08.56.resized.jpg
Poniżej moje próby z szablonem wydrukowanym za pomocą programu o którym pisał zbyszek1982
Przy ustawieniu igły w punkcie zewnętrznym tak żeby było OK w punkcie wewnętrznym mam coś takiego:
2013-02-08 23.10.16.resized.jpg
2013-02-08 23.10.37.resized.jpg
2013-02-08 23.10.56.resized.jpg
Po za tym według fabryki overhang jest równy dla tego ramienia 14mm natomiast na wydrukowanym szablonie mam opis że overhang jest 17.828 :shock: czy tak może być?
2013-02-10 23.17.46.resized.jpg
Zostawiłem zabawę z szablonami i poszedłem drogą którą proponuje producent. Zaznaczyłem 14mm na uniwersalnym adapterze i według tego ustawiłem igłę. Wkładka oczywiście w osi koszyczka.

Na razie gram na takim ustawieniu bo brakuje mi pomysłów jak przemieszczać wkładkę żeby ją ustawić poprawnie według szablonu i nie wiem czy jest sens walczyć z szablonami.
Jeżeli któryś z kolegów ma jakiś pomysł to jestem otwarty.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Ustawianie wkładki

#63

Post autor: zbyszek1982 »

Wartość overhang się zmienia w zależności od przyjętej geometrii. Najwyraźniej fabrycznie przewidziana geometria jest inna. Jeżeli w punkcie wewnętrznym wkładka wychodzi ci przed promień, to musisz ją przesunąć do przodu w koszyczku na punkcie zewnętrznym. Najpierw sobie ustaw wkładkę tak, żeby igła poruszała się po właściwym promieniu, a potem to już tylko kwestia jej odpowiedniego przekoszenia (o ile będzie w ogóle potrzebne).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41713
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#64

Post autor: Wojtek »

Hubert pisze:natomiast na wydrukowanym szablonie mam opis że overhang jest 17.828 :shock: czy tak może być?
Pewnie. Producenci też zakładają odpowiednią geometrię dla swojej konstrukcji. Szablon wygenerowany przez program ustalił te punkty nieco inaczej od wyliczeń producenta i to tyle. Nie znaczy to, że ten szablon jest niepoprawny.

Z tego właśnie powodu pisałem Tobie wcześniej, że próbowanie wielu różnych czy też "wszystkich" szablonów jest bezsensowne w tym kontekście, bo praktycznie każdy może się opierać na nieco innej metodyce czy założeniach aproksymacyjnych i dlatego przy każdym będzie się nieco inaczej ustawiało wkładkę.
Hubert pisze:Zostawiłem zabawę z szablonami i poszedłem drogą którą proponuje producent. Zaznaczyłem 14mm na uniwersalnym adapterze i według tego ustawiłem igłę. Wkładka oczywiście w osi koszyczka.

Na razie gram na takim ustawieniu bo brakuje mi pomysłów jak przemieszczać wkładkę żeby ją ustawić poprawnie według szablonu i nie wiem czy jest sens walczyć z szablonami.
Jeżeli któryś z kolegów ma jakiś pomysł to jestem otwarty.
Nie zawsze jest sens :)
Jak da się łatwiejszą drogą to ustawić dla zadowalającego efektu to czemu z tego nie skorzystać? Po to to jest.

Nie chcę podrzucać Tobie kolejnych pomysłów, bo po co?
Masz już ustawione, a dalszej potencjalnej frustracji nie chcę napędzać w imię "sztuki dla sztuki".
Wróć do tego jak sięgniesz kiedyś po szlify wyższej klasy niż eliptyki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
slide
Posty: 51
Rejestracja: 12 sie 2012, 15:58

Ustawianie wkładki

#65

Post autor: slide »

Może mi ktoś wytłumaczyć czym różnią się szablony LofgrenA, LofgrenB i Stevenson z tego programiku?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Ustawianie wkładki

#66

Post autor: zbyszek1982 »

Różnią się tym, że każda z tych geometrii opiera się na innych założeniach dotyczących minimalizacji zniekształceń. Odmienne założenia skutkują przyjęciem innych punktów zerowych (null points), w których zniekształceń nie ma. Efekt jest taki, że jedna geometria uśrednia poziom zniekształceń dla całej płyty, inna z kolei stara się zminimalizować zniekształcenia bliżej środka płyty, itd. Ogólnie się przyjęło, że Lofgren A (Baerwald) jest najbardziej uniwersalną geometrią.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41713
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#67

Post autor: Wojtek »

slide pisze:Może mi ktoś wytłumaczyć czym różnią się szablony LofgrenA, LofgrenB i Stevenson z tego programiku?
Innymi sposobami wyliczania geometrii, wedle ich nazw?
Lofgren A to innymi słowy to samo co Baerwald.

Jeśli chcesz zobaczyć praktyczne różnice to wygeneruj sobie wszystkie te szablony dla tych samych danych ramienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
slide
Posty: 51
Rejestracja: 12 sie 2012, 15:58

Ustawianie wkładki

#68

Post autor: slide »

Właśnie wydrukowałem wszystkie 3 szablony dla swojego gramofonu i nie wiem co który daje. Czyli LorfgenA uśrednia dla całej płyty? Baerwald dla końca ścieżki? a Stevenson?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Ustawianie wkładki

#69

Post autor: zbyszek1982 »

slide pisze:Właśnie wydrukowałem wszystkie 3 szablony dla swojego gramofonu i nie wiem co który daje. Czyli LorfgenA uśrednia dla całej płyty? Baerwald dla końca ścieżki? a Stevenson?
Na VE jest o tym artykuł: http://www.vinylengine.com/protractor-user-guide.shtml
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41713
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#70

Post autor: Wojtek »

slide... to jaka geometria ma większy sens zależy też od tego jaki masz gramofon i ramię.
Jeśli zastanawiasz się co by było dla Ciebie lepsze to zacznijmy od modelu sprzętu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
dobrus
Posty: 30
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:47

Ustawianie wkładki

#71

Post autor: dobrus »

Witam panowie mam problem z ustawieniem kąta styczności po wymianie wkładki. Niezależnie czy ustawię wkładkę w jednym skrajnym położeniu czy w drugim czy też pośrodku w punkcie A to w punkcie B zawsze ucieka mi w stronę środka talerza, praktycznie zawsze w tej samej pozycji niezaleznie od położenia wkładki. Korzystam z szablonu wydrukowanego ze strony http://www.rcm.com.pl . Co z tym fantem zrobić? póki co ustawiłem wkładkę równolegle do tych linii na szablonie a kąt styczności pośrodku i tak słucham. Aaa i przy tej starej wkładce (AT-71) a dokładnie to pomiędzy nią a headshellem była taka metalowa podkładka z blachy 1mm, jednakże moja obecna wkładka czyli goldring Elektra ma znacznie grubszą tą górną czarną 'podstawe' więc tej podkładki już tam nie dawałem, nie wiem czy dobrze zrobiłem? Jakbym ją zamontował to śrubki mocujące wkładkę byłyby 'na styk' z nakrętkami. Na tej podkładce jest wybity nr seryjny i jest w nim literka Ż (duże Z z poziomą kreską pośrodku) co wskazywałoby na jej polskie pochodzenie a marka Grundig jest niemiecka więc chyba nie było tam tej podkładki oryginalnie.

I jeszcze pytanie jaki wpływ na dźwięk ma nacisk igły? producent zaleca dla mojej wkładki 1,5 - 2,5g , początkowo grałem na 2g a wczoraj z ciekawości przestawiłem na 2,5 g i wydaje mi się że basu jest więcej (?) możliwe to? czy to raczej moja autosugestia..

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41713
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#72

Post autor: Wojtek »

dobrus pisze: Niezależnie czy ustawię wkładkę w jednym skrajnym położeniu czy w drugim czy też pośrodku w punkcie A to w punkcie B zawsze ucieka mi w stronę środka talerza
Jak już niedawno pisałem w tym wątku, zacznij od B.
dobrus pisze:Korzystam z szablonu wydrukowanego ze strony
Czemu? Polecamy go gdzieś?
dobrus pisze:Co z tym fantem zrobić?
W sumie nic. Słyszysz jakąś różnicę?
dobrus pisze:a dokładnie to pomiędzy nią a headshellem była taka metalowa podkładka z blachy 1mm, jednakże moja obecna wkładka czyli goldring Elektra ma znacznie grubszą tą górną czarną 'podstawe' więc tej podkładki już tam nie dawałem, nie wiem czy dobrze zrobiłem? Jakbym ją zamontował to śrubki mocujące wkładkę byłyby 'na styk' z nakrętkami.
Krótko mówiąc, Elektra jest wyższa od AT-71.
dobrus pisze:Na tej podkładce jest wybity nr seryjny i jest w nim literka Ż (duże Z z poziomą kreską pośrodku) co wskazywałoby na jej polskie pochodzenie a marka Grundig jest niemiecka więc chyba nie było tam tej podkładki oryginalnie.
Ale analiza :)
dobrus pisze:I jeszcze pytanie jaki wpływ na dźwięk ma nacisk igły? producent zaleca dla mojej wkładki 1,5 - 2,5g , początkowo grałem na 2g a wczoraj z ciekawości przestawiłem na 2,5 g i wydaje mi się że basu jest więcej (?) możliwe to? czy to raczej moja autosugestia..
Możliwe to, jak najbardziej.
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=1136
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
dobrus
Posty: 30
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:47

Ustawianie wkładki

#73

Post autor: dobrus »

hmm różnicy nie słyszę pomiędzy wkładką ustawioną pośrodku i w skrajnym położeniu. Próbowałem zaczynać od B ale jest dokładnie to samo. Na stronie rcm piszą że nie każdy gramofon da się skalibrować tym szablonem. Może rozejrzę się za innym, ale jak mówisz że nie ma to większego sensu to za co wogóle odpowiada ta regulacja? nic sie nie stanie z płytami/igłą jak będę miał to niewyregulowane? A ta podkładka wkońcu ma być , czy nie ? :P
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41713
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#74

Post autor: Wojtek »

dobrus pisze:Może rozejrzę się za innym, ale jak mówisz że nie ma to większego sensu to za co wogóle odpowiada ta regulacja?
Rozglądanie się ma mało sensu jeśli nie wie się o co tak naprawdę chodzi.
Przeczytaj ten wątek od początku to rozjaśni Ci się sytuacja (który to już raz to powtarzam?).

Ty masz Grundiga PS-2500, tak? W takim razie zainteresuj się lepiej geometrią Stevensona.
http://www.vinylengine.com/cartridge-al ... tors.shtml
dobrus pisze:A ta podkładka wkońcu ma być , czy nie ? :P
Sam oceń. Jak odtwarzasz płytę to rurka ramienia jest w miarę równoległa do płaszczyzny talerza czy nie?
Jeśli "dołuje" to możesz dołożyć podkładkę by wyrównać ramię (i przy okazji kąt VTA wkładki).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
dobrus
Posty: 30
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:47

Re: Ustawianie wkładki

#75

Post autor: dobrus »

dzięki za schemat Wojtku, wątek przeczytałem wiem o co chodzi żeby igła leżała idealnie w rowku. Co do ramienia to jest w miare równoległe do płaszczyzny płyty, tzn nachylone pod minimalnym kątem ale trzeba się mocno przyjrzeć żeby to zauważyć.
ODPOWIEDZ