Czyszczenie i konserwacja igły

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41698
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#31

Post autor: Wojtek »

pejot pisze:Co do odtwarzania mokrą igłą, to chyba ciężko by było - te czyściwo szybko odparowuje, dodatkowo przedmuchuję delikatnie igłę i myślę, że jak już opada na płytę jest zupełnie sucha.
To jest mylne założenie. Wyparowuje tak szybko jak wyparowuje płyn z płyt, które myjesz forumową miksturą, ale raczej nieco dłużej nawet.
Skład tego płynu jest podobny do mikstury (roztwór alkoholu z miękką wodą), stąd tak jest.

Kiedyś uznałem, że po 30 minutach od przemycia igły już "jest OK" (a był to gorący letni dzień). Puściłem płytę i się zdziwiłem co tak charczy (i nie tylko). Wtedy skumałem co się stało i do czego dopuściłem. Na szczęście sama płyta nie ucierpiała, przynajmniej tego nie słyszę. Po wyschnięciu igły, przy pierwszym odsłuchu jeszcze było źle. Przy drugim już było OK. Później już nigdy się to nie powtórzyło, tak więc wykluczam inne okoliczności.

Jeśli ktoś ma inne doświadczenia to chętnie poczytam.

Z drugiej strony, są w świecie fani słuchania płyt "na mokro", ale w to nie będę tutaj wnikał ;)

Tak czy siak, rada co do czasu odczekiwania po myciu jest bardzo ogólna, co by nie komplikować, bo fakt faktem jest wiele różnych płynów do pielęgnacji igieł, zarówno tych bazujących na alkoholu jak i nie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
adelax
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2013, 22:04

czyszczenie igły

#32

Post autor: adelax »

Jak czyścić igłę? mimo w miarę czystych płyt mam wraże nie że jednak coś na niej zostaje, nie mówię o widocznych kłaczkach kurzu. Czy należy co jakiś czas czyścić igłę?
KrzysztofS
Posty: 47
Rejestracja: 14 sty 2013, 10:51
Gramofon: Victor QL-A70
Lokalizacja: Łódź

czyszczenie igły

#33

Post autor: KrzysztofS »

Ja czyszczę igłę kawałkiem gąbki (Jan Niezbędny) na który to kawałek opuszczam ramię windą. UWAGA! Trzeba to robić ostrożnie i delikatnie - igłę można łatwo złamać. Najlepiej kawałek gąbki przykleić do np. monety i położyć na talerzu gramofonu. Poza tym używam płynu do czyszczenia igieł (do kupienia w internecie).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41698
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#34

Post autor: Wojtek »

adelax:
Przeczytaj wątek to będziesz wiedział.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41698
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#35

Post autor: Wojtek »

Dzisiaj w sumie przypomniałem sobie technikalia wkładki Ortofon 2M Red i co ciekawe, producent ostrzega przed używaniem płynnych środków do konserwacji igieł, szczególnie tych na bazie alkoholu. Ciekawe, bo raczej nie spotyka się takich uwag. Możliwe, że boją się że ów płyn rozpuści klej igły. Może mieli takie reklamacje? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2013, 17:47

Re: czyszczenie igły

#36

Post autor: gregvip »

KrzysztofS pisze:Ja czyszczę igłę kawałkiem gąbki (Jan Niezbędny) na który to kawałek opuszczam ramię windą. UWAGA! Trzeba to robić ostrożnie i delikatnie - igłę można łatwo złamać. Najlepiej kawałek gąbki przykleić do np. monety i położyć na talerzu gramofonu. Poza tym używam płynu do czyszczenia igieł (do kupienia w internecie).
Kupiłem tą gąbkę i niestety nic ona nie daje. Czyściłem igłę praktycznie przed każdym graniem. Po kilku dniach zauważyłem wyraźnie pogorszenie jakości dźwięku. Odkręciłem Headshela i przez lupę x30 obejrzałem igłę wyglądała jakby była wyszczerbiona. Na szczęście okazało się, że jest oklejona dokładnie warstwą syfu. Od tego czasu czyszczę miękką szczoteczką do zębów dla dzieci i alkoholem izopropylowym IPA i można grać 2 minuty po czyszczeniu.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Czyszczenie i konserwacja igły

#37

Post autor: kielek »

http://allegro.pl/szczoteczka-do-igly-l ... 92408.html
Panowie co takim "cudzie " myślicie?Na razie nie planuję zakupu ;) ,ale zastanawia mnie czy to czysty pic na wodę,czy może jednak w tym coś jest?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41698
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#38

Post autor: Wojtek »

Takich środków to Panie jest tyle co komercyjnych mikstur do mycia płyt.
Problem tylko w tym (a może na szczęście?), że tych rozsądnych wyborów jest skrajnie niewiele.
"Magiczna gąbka" czy "bąbelek" powinien wystarczyć jak ktoś celuje w "coś lepszego" od pędzelka z izopropylem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#39

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 11:57 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2013, 17:47

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#40

Post autor: gregvip »

Wojtek pisze:Takich środków to Panie jest tyle co komercyjnych mikstur do mycia płyt.
Problem tylko w tym (a może na szczęście?), że tych rozsądnych wyborów jest skrajnie niewiele.
"Magiczna gąbka" czy "bąbelek" powinien wystarczyć jak ktoś celuje w "coś lepszego" od pędzelka z izopropylem.
Miałem magiczną gąbkę i przed każdym odtwarzaniem "czyściłem" igłę, po pewnym czasie igła była tak usyfiona, że zostawali tylko dziecięca szczoteczka do zębów i izopropanol. Teraz mam onzow zerodust i jak na razie jest ok chociaż idealnie i tak nie czyści.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41698
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#41

Post autor: Wojtek »

Heh, sam nie używam magicznej gąbki, a zerodust to właśnie wspomniany "bąbelek" :)
"Results may vary", jak to mówią.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Czyszczenie i konserwacja igły

#42

Post autor: kielek »

Sam używam od czasu do czasu magicznej gąbki,pędzelka na sucho i mycia szczoteczką na mokro czymś co jest raczej oparte na izopropanolu,ale chodzi mi czy te cudo może mieć faktycznie wpływ na np.mniejsze zużycie płyt jak głosi "wesoły" opis sprzedawcy po posmarowaniu tym igły? :)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#43

Post autor: JacK »

Myślę że posmarowana tym "olejem" igła może być faktycznie łagodniejsza dla płyt i sama się mniej zużywać. W końcu kto smaruje ten jedzie ;) Z drugiej strony jakoś sobie nie wyobrażam każdorazowego mazania po grocie gdy chcę odtworzyć choćby jedną stronę płyty.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czyszczenie i konserwacja igły

#44

Post autor: kielek »

JacK pisze:Myślę że posmarowana tym "olejem" igła może być faktycznie łagodniejsza dla płyt i sama się mniej zużywać. W końcu kto smaruje ten jedzie ;) Z drugiej strony jakoś sobie nie wyobrażam każdorazowego mazania po grocie gdy chcę odtworzyć choćby jedną stronę płyty.
Może jak to mazidło rozprowadzi się na płytach poprzez igłę to po kolejnym przesłuchaniu nie ma takiej potrzeby,by rozprowadzać to na igle,bo zostanie w rowkach :?: :)
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Czyszczenie i konserwacja igły

#45

Post autor: Kocewicz »

Zmajstrować spoczynkową panewkę z mazidłem dla igły, ot co! :)
Are you Shure?
ODPOWIEDZ