Stanton 500

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FmFKaziK
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Stanton 500

#1

Post autor: FmFKaziK »

Przy gramofonie, który zakupiłem jest zamontowana wkładka (jak w tytule) Stanton 500. Poszukując igły na alle znalazłem kilka różnych wersji i przy żadnej z nich nie mam pewności czy będzie pasowała... na mojej wkładce poza napisem "stanton 500" niema żadnych oznaczeń, a na aukcjach jest napisane że igła pasuje do wkładek z oznaczeniem;
500 MK II, 500 MK III, 500 A, 500 AA, 500 AL, 500 E, 500 EE, 500 EE MK II dla igły; D5107A i
500 E, 500 EE MK II, 500 EE dla igły; D5100E

Dziwi mnie fakt, że w tytułach aukcji są podane różne oznaczenia igieł a tak naprawdę są to tylko te dwie wersje.

http://allegro.pl/listing.php/search?st ... cription=1

Bardziej byłbym zainteresowany tą D5100E, bo to eliptyk. Z wiedzy wyczytanej z forum wynika że powinna lepiej zagrać. Dla ułatwienia sprawy załączam zdjęcie wkładki:

Obrazek

Pisałeś Wojtku gdzieś w ramach ciekawostki że, pickering v-15 to tak naprawdę stanton 500 więc czy, może któraś z tych igieł też "podejdzie"?

http://allegro.pl/listing.php/search?st ... cription=1

Z góry dzięki z pomoc
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Stanton 500

#2

Post autor: Krzyś »

FmFKaziK pisze:Stanton 500 MK II, 500 MK III, 500 A, 500 AA, 500 AL, 500 E, 500 EE, 500 EE MK II dla igły; D5107A i
500 E, 500 EE MK II, 500 EE dla igły; D5100E
O ile wiem, wszystkie wersje Stantonów 500 są kompatybilne. Stanton 500 jest też kompatybilny ze Stantonem L720EE (Stanton L720EE to odpowiednik Stantona 500, ale z mocowaniem uniwersalnym - tj. zarówno T4P jak i poprzez adapter na 1/2 cala).

(właśnie sobie przypomniałem, że jak chcemy zamontować igłę w oprawce jak z Twojego zdjęcia we wkładce Stanton L720EE, to trzeba obciąć "listki" oprawki igły u góry - nic specjalnie trudnego, ale ostrożność zalecana)

W instrukcji do Stantona 500.v3 pisze, że kompatybilna igła nazywa się "N 500".

Na resztę pytań odpowiedzi nie znam.

ps. to ze zdjęcia wygląda podobnie do mojej wkładki, tylko w wersji "v3" oprawka igieł ma bardziej "nowoczesny" kształt. Ale igły w oprawkach takich jak ta na zdjęciu, też pasują.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2012, 17:33 przez Krzyś, łącznie zmieniany 2 razy.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stanton 500

#3

Post autor: Wojtek »

FmFKaziK pisze:Dziwi mnie fakt, że w tytułach aukcji są podane różne oznaczenia igieł a tak naprawdę są to tylko te dwie wersje.
Bo na aukcjasz masz zamienniki, które faktycznie w przypadku jednego producenta występują tylko w dwóch wersjach (jeden typ sferyczny i jeden eliptyczny).
Oryginalnych igieł było/jest więcej, jak już pewnie zdajesz sobie sprawę.
FmFKaziK pisze:Pisałeś Wojtku gdzieś w ramach ciekawostki że, pickering v-15 to tak naprawdę stanton 500 więc czy, może któraś z tych igieł też "podejdzie"?
To prawda, że Pickering V15 to Stanton 500, ale te zamienniki igieł lepiej nie zagrają, bo to ten sam produkt przecież (tyle tylko, że mają inne oprawki).

Krótko mówiąc, Wamat mógłby zrobić po prostu dwie oferty, jedna ze sferykiem i listą modeli (Stanton 500 i Pickering V15), a drugą z eliptykiem, z taką samą listą i tą samą ceną.

A robi tyle ofert żeby "zieloni" użytkownicy nie musieli się głowić czy to jest odpowiednik pasujący do ich modelu czy też nie oraz żeby łatwiej im było znaleźć towar w wyszukiwarce allegro.

Zwróćcie uwagę jak mało igieł oferuje Wamat na swojej stronie domowej, a jaki wysyp ma na allegro :)

Ogółem allegro powinno rozdzielić kategorię z wkładkami na oddzielne z wkładkami i oddzielne z igłami, bo to nie jest wesołe jak szukasz wkładki do 300 złotych, a tu masz ponad tysiąc ofert, z czego 90% to tanie igły :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
FmFKaziK
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Stanton 500

#4

Post autor: FmFKaziK »

Wynika z tego że, coś co jest ułatwieniem dla "zielonych" jest utrudnieniem dla mnie... nie wiem czy mam się śmiac czy płakac.
Czyli mogę sobie kupic tego eliptyka i cieszyc się że poczyniłem upgrade?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stanton 500

#5

Post autor: Wojtek »

FmFKaziK pisze:Wynika z tego że, coś co jest ułatwieniem dla "zielonych" jest utrudnieniem dla mnie... nie wiem czy mam się śmiac czy płakac.
Jakie utrudnienie? Coś nadal jest niezrozumiałe?

Nie wiem jaką masz obecnie igłę w Stantonie więc trudno ocenić czy będzie to upgrade :)
Lepiej celować w igły oryginalne, ale u nas trudno z dostępnością, a i koszt odpowiednio wyższy.
Krzyś już to przerabiał jak sprowadzał sobie zestaw igieł do swojego Stantona.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
FmFKaziK
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Stanton 500

#6

Post autor: FmFKaziK »

Prawda... obecna igła jaką jest, nie mam pojęcia. Myślę jednak że jest zużyta (wbrew temu co twierdził sprzedawca gramofonu) i jeśli mam kupować nową to wole lepszą... chce mieć tylko pewność, że będzie pasowała do wkładki. Bo po co mi eliptyk jeśli okaże się, że jest bezużyteczny?
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Stanton 500

#7

Post autor: Krzyś »

Wojtek pisze:Krzyś już to przerabiał jak sprowadzał sobie zestaw igieł do swojego Stantona.
Moje igły nie dlatego były sprowadzane z Hameryki, że są rzadkie i kiepsko dostępne (szczerze mówiąc to nie mam pojęcia, jak z dostępnością oryginalnych igieł do Stantona 500, więc ciężko mi się wypowiadać), tylko dlatego, że są produkowane przez firmę Esoteric Sound (nie Stanton). Produkt jest na tyle niszowy, że nikt nie sprowadza tego do Polski. Jest dystrybutor na Europę w Wielkiej Brytanii, ale stosuje on przelicznik 1 USD = 1GBP. (widzę, że moje igły podrożały o 49 $ :D )
FmFKaziK pisze:chce mieć tylko pewność, że będzie pasowała do wkładki.
jeśli chcesz się przekonać, że będą kompatybilne, to możesz zobaczyć sobie na stronę Esoteric Sound - na dole mają igłę D5100 pasującą do wszystkich stantonów 500 i Pickering X-15. A ja mogę dodać, że po przycięciu "listków" wejdą i do Stantona L720EE (nie podają tego faktu, gdyż do tej wkładki Stanton nie zmieniał designu oprawki). Nowy design oprawki igły jest tak samo kompatybilny jak i stary (i też pasuje do L720EE).

Oczywiście nie ma sensu kupować tego w Hameryce (: a Esoteric Sound to sprzedaje chyba swoje igły (raczej nie Stantona).
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stanton 500

#8

Post autor: Wojtek »

A to pardą, zapomniałem że to były igły od Esoteric, a nie Stantonowskie.

To kup FmFKazik tego eliptycznego zamiennika i sam ocenisz. Duże pieniądze to nie są :)
Lepiej chyba mieć "OK" igłę o zerowym przebiegu niż świetną igłę, która nie daje sobie rady z płytą ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
FmFKaziK
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Stanton 500

#9

Post autor: FmFKaziK »

ok dzięki za wsparcie. Rozwialiście wszystkie moje wątpliwości a właśnie o to mi chodziło.

p.s. a te Esoteric to pod jakim względem mogą być lepsze?
Awatar użytkownika
FmFKaziK
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Stanton 500

#10

Post autor: FmFKaziK »

Igła przyszła (już jakiś czas temu, problem z netem, więc piszę dopiero teraz) i jest kompatybilna...
Moje odczucia są takie że, igła już na pierwszy rzut oka wygląda jak tani zamiennik. Oprawka lekko odstaje od wkładki i w ogóle wykonana jest mniej profesjonalnie, ale zrobiłem test i stwierdzam, że stara igła choć ładniejsza jest już BARDZO stara. Różnica w brzmieniu jest potężna! Teraz mam świadomość, że regularna wymiana igły to priorytet.

Jeszcze raz dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Stanton 500

#11

Post autor: Krzyś »

FmFKaziK pisze:p.s. a te Esoteric to pod jakim względem mogą być lepsze?
pod takim, że Stanton oferuje tylko jedną igłę 0,7 mils do płyt stereo I EWENTUALNIE BYĆ MOŻE jedną igłę do płyt 78 RPM, a Esoteric Sound oferuje 9 różnych igieł o różnych promieniach do tej wkładki (standardowa 0,7 mils, mono 1,0 mils, mono do zużytych płyt 1,2 mils, transkrypcyjna78rpm 2,0 mils, elektryczne78rpm 2,5 mils, 78rpm 3,0 mils, akustyczne78rpm 3,5 mils, 78rpm 4,0 mils, kulka do płyt Pathe 8,0 mils)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
FmFKaziK
Posty: 9
Rejestracja: 24 maja 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Stanton 500

#12

Post autor: FmFKaziK »

To już przerasta moje potrzeby... wszystkie moje płyty to winyle 33rpm i 45rpm kilka z nich jest w mono, ale w igły do mono na razie inwestował nie będę. Może kiedyś osobny gramofon zakupie (od razu z opcją 78rpm) i poświęcę go do płyt monofonicznych, tak żeby igły za każdym razem nie zmieniać, ale to jak już więcej takich winyli będę miał.
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9658
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: Stanton 500

#13

Post autor: Cracker »

Mam tę wkładkę od lat i jestem z niej bardziej niż zadowolony. :)
Używam jej na codzień w moim Pioneerze. Brzmi czysto, przestrzennie i ma doskonałą separację.
Na forum Audiokarma napisano , że była to prawdopodobnie najbardziej popularna w latach 70-tych i 80-tych wkładka,
używana przez prezenterów stacji radiowych. Dlatego Stanton 500 często nazywany jest "broadcast cartridge".
Polecam gorąco. ;)
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
rafikdm
Posty: 1159
Rejestracja: 14 lip 2013, 09:01
Gramofon: Sony ps x65c
Lokalizacja: Trójmiasto

wkładka STANTON 500MKIII

#14

Post autor: rafikdm »

Witam
interesują mnie opinie na temat wkładki stanton 500 MK III
czy będę mógł ją bez problemu podłączyć pod technics sl-q3?
proszę o pomoc w ewentualnym znalezieniu igły do tej wkładki
pozdrawiam
Sony PS-X65
AT- OC9MLII
MaCaBRiaa
Proton AA1150
Yamaha CX2
Dac (mod by Martynka)
Cyrus CDT
Toshiba SS-810

Proton D1200
Onkyo TX-4500
Arcam Alpha 5 Plus (mod by Martynka)
B&W Matrix 2 s2
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stanton 500

#15

Post autor: Wojtek »

Przeczytaj istniejący wątek...
Nie ma problemu z zamontowaniem tej wkładki na ramieniu SL-Q3.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ