Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
pepan
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:53

Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#1

Post autor: pepan »

Witam kolegów.

Chciałem dopytać z zapytowywaniem :) Mam od 2017 gramofon Debut Carbon DC z wkładką Ortofon OM10. W tym gramofonie trochę zmieniłem, przede wszystkim dołożyłem dodatkową amortyzacje do gumek na której wisi silnik i teraz nic już nie przenosi się na igłe (drgania). Dodatkowo udało mi się kupić na olx aluminiowy talerz od debuta pro z gumowym tłumieniem TPE. Podniosłem też ramie przez podkładki Pro-Jecta. Teraz chciałbym zakupić wkładkę Hany EH - czyli wysokonapięciową MC, ponieważ nie mam przedwzmacniacza dla MC... stąd moje pytanie, czy do naszego carbonowego ramienia mogę założyć Hane? Niby waga ta sama co Ortofon, ale czy wszystkie rezonanse itd będą odpowiednie? Czy ta wkładka zagra tak jak trzeba? Dodakowo pytanie, czy jest ktoś kto zmienił podtalerz w Debucie na aluminiowy? Zastanawiam się co zrobić jako pierwszy krok, czy najpierw wkładkę, czy najpier podtalerz.

Pozdrowienia
Szczepan
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15257
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#2

Post autor: darkman »

Tak. To wkładka o wadze 5g. Nadaje się do ramion lekkich jak karbonisage w PJ.(do średnich zresztą też). Nacisk stosuj około 1.85-2.0 czyli dość duży. Jeśli masz dwie przeciwwagi to stosuj lżejszą (nie wiem czy masz).
Talerzyk bym wymienił, ale kiedy to bez znaczenia. Może lepiej równocześnie? :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41728
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#3

Post autor: Wojtek »

Można montować.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pepan
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:53

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#4

Post autor: pepan »

Dziękuje koledzy.

Na ten moment kupie tylko wkładke, bo z pod talerzem wyszło by za duuuużo.

Zapomnialem napisać, że wymieniłem jeszcze ww gramofonie zasilacz z oryginalego impulsowego na zasilacz transformatorowy. Niby ten transformatorowy mial 12V i 1A ale pod obciążeniem silnika gramofonu i tak miał około 14V. Zasilacz wymieniłem, bo w torze audio było słychać brumienie tego impulsowego... Aha... nie napisalem czemu podnioslem ramie o 1,5 mm, podnioslem bo talerz od debuta pro jest z aluminium i jest wyżej osadzony... Dużo zmian, ale transrotora z niego nie zrobie ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15257
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#5

Post autor: darkman »

No nie zrobisz. Fakt.
Jednak fajne upgrade zrobiłeś generalnie. co do talerzyka napędowego, to nie ma pośpiechu, jeśli jako nowy nadal pracuje stabilnie i bez odchyleń, to masz sporo czasu na podjęcie kiedyś decyzji. Do tej pory, graj i ciesz się muzyką.
pepan
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:53

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#6

Post autor: pepan »

jeszcze jedno pytanie... a jak sprawowałby się goldring e3? jego waga to 7 gram... ma bardzo dobre oceny... zacząłem się zastanawiać... :/
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41728
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#7

Post autor: Wojtek »

Daj sobie spokój z Goldringami E :) To AT-VM95 w innym wdzianku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pepan
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:53

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#8

Post autor: pepan »

Witam kolegow. Taki mały raport i informacja dla potomnych co i jak należy zrobić, żeby wkładkę Hana powiesić na naszym krótkim ramieniu... Generalnie kupiłem wkładkę Hana EH z drugiej ręki od znajomego (dlatego zaryzykowałem używaną). I teraz tak... jak już wiecie w swoim Debacie mam talerz od Debata Pro, gabarytami i wysokością jest taki jak akrylowy. Żeby VTA na moim om 10 było odpowiednie podniosłem ramie przez Dystanser do ramienia Pro-Ject VTA it 1,5mm.. I co się okazało... ano okazało się, że Hana jest niższa niż Ortofon i ten dystanser musiałem wyjąć i powrócić do fabrycznej wysokości ramienia... Jutro też powinienem dostać kurierem Subtalerz Alu Pro-Ject DEBUT, więc generalnie byłoby wszystko co może być w debacie. Aha.. jeszcze rozegrałem silnik i go nasmarowałem bo wpadał w wibracje. A jak brzmi Hana EH? rewelacyjnie! to moja pierwsza wkładka MC i jestem zachwycony. NIe musiałem dokładać przedwzmacniacza, ponieważ jest to wkładka wysokonapięciowa 2mV i mój denon z wbudowanym przedzmacniaczem daje rade brzmieniowo. Wkładka jest cichsza niż OM10 (5mV) ale też nie przenosi niepożądanych rezonansów z silnika. Zobaczymy jeszcze jak będzie z pod talerzem z aluminium, dam znać.

Pozdrowienia
pepan
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:53

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#9

Post autor: pepan »

Czyli podsumowanie:

żeby założyć wkładkę Hana do Pro-Jecta Carbona i pewnie pochodnych koniecznie jest podniesienie talerza o min. 1.5mm (np. zmiana na akrylowy lub od Debata Pro, ale generalnie to drogo wychodzi w sklepie, chyba, żeby szukać z drugiej ręki), lub zastosowanie grubej gumowej maty, albo dołożenie podkładek między ramieniem a wkładką (szukałem ale nigdzie nie znalazłem).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41728
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#10

Post autor: Wojtek »

pepan pisze:
31 mar 2023, 10:46
(szukałem ale nigdzie nie znalazłem)
Szukaj pod hasłem cartridge spacer. Jeden taki dystans akurat tobie da 1-2mm.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2613
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#11

Post autor: Bacek »

pepan pisze:
30 mar 2023, 15:48
Wkładka jest cichsza niż OM10 (5mV) ale też nie przenosi niepożądanych rezonansów z silnika. Zobaczymy jeszcze jak będzie z pod talerzem z aluminium, dam znać.
Bo i nie może. Skoro jest mniej czuła na sygnał z płyty to i na zakłócenia z silnika. Pod tym kątem nie ma różnicy między MM, MC HO i MC LO.
Przy LO co najwyżej mogą dochodzić szumy z kiepskiego pre lub indukowane z powietrza (chociaż na te drugie w związku z mniejszymi cewkami też są mniej czułe)
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
pepan
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:53

Re: Wkładka Hana EH i Pro-Ject Debut Carbon DC

#12

Post autor: pepan »

Wydawało mi się, że wkładka MC będzie bardziej wrażliwa na rezonanse, przez to, że drga lekka cewka a nie magnes... napewno hana jest dużo bardziej czuła niż podstawowy w sumie ortofon om 10

Doszedł dziś subtalerz aluminiowy, gramofon zaczął swoje ważyć, w brzmieniu przy italo disco nie zauważyłem zmian, jutro wjedzie him i generalnie gitarowe numery, zobaczymy... a raczej posłuchamy :)
ODPOWIEDZ