Jak cięzki headshell do wkładki?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1721
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#61

Post autor: winylowy_luke »

Aha to kalkulacji ME i podatności polecam tę stronkę:
http://www.mh-audio.nl/Calculators/RF.html
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2622
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#62

Post autor: Bacek »

winylowy_luke pisze:
22 maja 2023, 07:35
AT PTG/II wychodzi imo
Bacek pisze:
21 maja 2023, 21:50
ponad 8.5
czyli jak rozumiem mk2 to Technics czyli ramię ma 12 gr M.E. -
Tak, headshell nieoryginalny ale zbliżony wagą.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1169
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#63

Post autor: pawelgrab »

Bacek pisze:
22 maja 2023, 08:12
konstrukcyjnie inne światy
jasna sprawa ;) , natomiast mi chodzi o pewne stwierdzenie z którym się spotkałem - przy wkładkach MM, że czym mniejsza indukcyjność cewki tym lepiej, więc pokazałem na konkretnym przykładzie, że wkładka o 2x większej indukcyjności cewki brzmieniowo zabija :D wkładkę o mniejszej indukcyjności cewki - czyli teoretycznie szybszą, dynamiczniejszą, o większym paśmie przenoszenia i mniejszym podbarwieniu dźwięku :?.



Wracając do tematu dopasowania i najważniejszego parametru czyli podatności determinującego dobór wkładki do danego ramienia (zwłaszcza MM) - ustalonym celem jest osiągniecie rezonansu w zakresie od 8 Hz do 12 Hz.

Moim skromnym zdaniem - mając na uwadze występujące trudność w ustaleniu podatności dynamicznej danego wkładu (z różnych względów nie podawane fabrycznie lub podawane jako podatność statyczna, przy braku ujednoliconych parametrów – 10 Hz Europa, 100Hz Japonia tzn. braku standaryzacji pomiarów) i często nieprawidłowe wyliczanie efektywnej masy ramienia – jedynym słusznym sposobem na pomiar rezonansu układu ramie – wkładka w warunkach domowych jest obserwacja zachowania igły przy zastosowaniu dobrej płyty testowej i ew. zapisu przebiegów częstotliwości na pc programem typu np. audacity w celu dodatkowej analizy – ale kto się na tym zna :?: .

A jeżeli znamy podatność dyn.wkładki i masę efektywną ramienia to odczyt zgodności z wykresu (nomogram) lub ew. wzoru:

częstotliwość rezonansowa =1000 / 6,28 x √(masa efektywna ramienia x podatność dynamiczna wkładki)

przy czym wartość jest przybliżona ponieważ nie uwzględnia np. tłumienia ramienia i wewnętrznego tłumienia wkładki :think: .
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2622
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#64

Post autor: Bacek »

pawelgrab pisze:
24 maja 2023, 19:39
przy wkładkach MM, że czym mniejsza indukcyjność cewki tym lepiej, więc pokazałem na konkretnym przykładzie, że wkładka o 2x większej indukcyjności cewki brzmieniowo zabija :D wkładkę o mniejszej indukcyjności cewki - czyli teoretycznie szybszą, dynamiczniejszą, o większym paśmie przenoszenia i mniejszym podbarwieniu dźwięku :?.
To takie uproszczenie trochę. Im większa indukcyjność tym mniejsza pojemność niezbędna jest na wejściu żeby rezonans tych dwóch nie wchodził w pasmo słyszalne, czyli nie podbijał jakiegoś kawałka pasma. Im ta indukcyjność jest większa tym niżej ten rezonans schodzi i może to być i na wysokich i na średnich tonach. Tyle mówi teoria ale czysto elektryczna.
Wkładka to jednak złożone urządzenie gdzie jeszcze i mechanika gra na kilku poziomach, wpływy magnetyczne i inne elementy konstrukcji.
Także może się okazać że dany rezonans w wypadku konkretnej wkładki jest przydatny a nawet niezbędny dlatego ciężko tu wysuwać jakieś generalne wnioski.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41756
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#65

Post autor: Wojtek »

Panowie, jeśli chcemy sobie pogadać o parametrach generatorów to mogę ogarnąć nowy wątek, choć tutaj nożyczkować już mi ciężko bo się temat indukcyjności zaczął przeplatać z podatnością. Nie ciągnijmy tego tutaj.

Temat jest ciekawy i sam mam dużo do powiedzenia w tej kwestii, bo praktycznie całość swojej kolekcji mam pomierzone w ten sposób :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3193
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#66

Post autor: Tarkus »

Oki, tak w przybliżeniu: mam gramofon z ramieniem opisanym w instrukcji jako "Leichtmetall" (dokładnych danych nigdzie nie znalazłem), wkładkę 6g. Czy headshell 9,4g jest do tego zestawu za ciężki, czy może być?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41756
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#67

Post autor: Wojtek »

Zgaduj zgadula. Każde współczesne ramię jest wykonane raczej z metali lekkich (typu aluminium) aniżeli ciężkich.

A tak całkiem poważnie: kup płytę testową z testem rezonansu i będziesz wiedział.

Masa wkładki jest w sumie bez większego znaczenia, bo większość waży te 5-7g. Podatność igły jest ważniejsza.
Zakładam optymistycznie że czytałeś wątek od początku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3193
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#68

Post autor: Tarkus »

Temat liznąłem już wcześniej, z tym, że igły do tej wkładki mają różną podatność.
Płytę testową, choć taką se, ale jednak mam, więc sprawdzę, czy jest na niej odpowiedni test.
Moja Saba ma chyba dość lekkie ramię. Trzeba by gdzieś zważyć jej "natywny" headshell i odjąć masę wkładki. Mam drugi, ale bez śrub - czy masę headshella podaje się ze śrubami, czy bez nich?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1169
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#69

Post autor: pawelgrab »

Tarkus pisze:
wczoraj, 18:20
Temat liznąłem już wcześniej
a co ty kolego chcesz osiągnąć przez te 2 gramy na koszyku. Headshel jak headshel chyba, że krzywy jaki jest a tam była jak widzę na necie w oryginale at12e z naciskiem 1,5 grama, więc nie wiem co nie pasuje w tej sabie 244 i o co kaman :shock: , jaki masz problem :D
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3193
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#70

Post autor: Tarkus »

pawelgrab pisze:
wczoraj, 18:39
a co ty kolego chcesz osiągnąć przez te 2 gramy na koszyku. Headshel jak headshel chyba, że krzywy jaki jest a tam była jak widzę na necie w oryginale at12e z naciskiem 1,5 grama, więc nie wiem co nie pasuje w tej sabie 244 i o co kaman :shock: , jaki masz problem
Pamiętaj, że rozmawiasz z dyletantem. Nie wiem, ile zmieniają 2 gramy masy headshella, ani czy to dużo, czy mało - w VTF to raczej dużo. Wiem ogólnie, że im mniej podatna igła, tym potrzebny większy "cisk".
Moja Saba ogólnie wydaje się lepiej śledzić przy VTF 1,5 lub więcej, ale może to kwestia używanych przeze mnie igieł. Tzn. Shure z SAS-em wymaga VTF średnio 1,25, ale przy opuszczonym stabilizatorze (którego zawsze używam) należy VTF zwiększyć o circa 0,3. Natomiast do Philipsa miałem jakąś starą shibatę z mało podatnym amortyzatorem.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41756
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#71

Post autor: Wojtek »

Tarkus pisze:
wczoraj, 18:49
Pamiętaj, że rozmawiasz z dyletantem.
Napisałeś w innym wątku że ktoś musiał tobie ustawiać overhang i że raczej nie podołasz z wymianą headshella na wkładce.

Oczywiście współczuję, ale z drugiej strony nie bardzo widzę sensu dyskusji jeśli i tak nic w temacie nie zmienisz.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3193
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#72

Post autor: Tarkus »

Wojtek pisze:
wczoraj, 19:37
Napisałeś w innym wątku że ktoś musiał tobie ustawiać overhang i że raczej nie podołasz z wymianą headshella na wkładce.
Oczywiście współczuję, ale z drugiej strony nie bardzo widzę sensu dyskusji jeśli i tak nic w temacie nie zmienisz.
No sam nie zmienię. Jakiś fachman by się swoją drogą zdał i aktualnie szukam nowego serwisu. Ale to już temat na inny temat.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
ODPOWIEDZ