Jak cięzki headshell do wkładki?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1716
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#61

Post autor: winylowy_luke »

Aha to kalkulacji ME i podatności polecam tę stronkę:
http://www.mh-audio.nl/Calculators/RF.html
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2611
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#62

Post autor: Bacek »

winylowy_luke pisze:
22 maja 2023, 07:35
AT PTG/II wychodzi imo
Bacek pisze:
21 maja 2023, 21:50
ponad 8.5
czyli jak rozumiem mk2 to Technics czyli ramię ma 12 gr M.E. -
Tak, headshell nieoryginalny ale zbliżony wagą.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1164
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#63

Post autor: pawelgrab »

Bacek pisze:
22 maja 2023, 08:12
konstrukcyjnie inne światy
jasna sprawa ;) , natomiast mi chodzi o pewne stwierdzenie z którym się spotkałem - przy wkładkach MM, że czym mniejsza indukcyjność cewki tym lepiej, więc pokazałem na konkretnym przykładzie, że wkładka o 2x większej indukcyjności cewki brzmieniowo zabija :D wkładkę o mniejszej indukcyjności cewki - czyli teoretycznie szybszą, dynamiczniejszą, o większym paśmie przenoszenia i mniejszym podbarwieniu dźwięku :?.



Wracając do tematu dopasowania i najważniejszego parametru czyli podatności determinującego dobór wkładki do danego ramienia (zwłaszcza MM) - ustalonym celem jest osiągniecie rezonansu w zakresie od 8 Hz do 12 Hz.

Moim skromnym zdaniem - mając na uwadze występujące trudność w ustaleniu podatności dynamicznej danego wkładu (z różnych względów nie podawane fabrycznie lub podawane jako podatność statyczna, przy braku ujednoliconych parametrów – 10 Hz Europa, 100Hz Japonia tzn. braku standaryzacji pomiarów) i często nieprawidłowe wyliczanie efektywnej masy ramienia – jedynym słusznym sposobem na pomiar rezonansu układu ramie – wkładka w warunkach domowych jest obserwacja zachowania igły przy zastosowaniu dobrej płyty testowej i ew. zapisu przebiegów częstotliwości na pc programem typu np. audacity w celu dodatkowej analizy – ale kto się na tym zna :?: .

A jeżeli znamy podatność dyn.wkładki i masę efektywną ramienia to odczyt zgodności z wykresu (nomogram) lub ew. wzoru:

częstotliwość rezonansowa =1000 / 6,28 x √(masa efektywna ramienia x podatność dynamiczna wkładki)

przy czym wartość jest przybliżona ponieważ nie uwzględnia np. tłumienia ramienia i wewnętrznego tłumienia wkładki :think: .
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2611
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#64

Post autor: Bacek »

pawelgrab pisze:
24 maja 2023, 19:39
przy wkładkach MM, że czym mniejsza indukcyjność cewki tym lepiej, więc pokazałem na konkretnym przykładzie, że wkładka o 2x większej indukcyjności cewki brzmieniowo zabija :D wkładkę o mniejszej indukcyjności cewki - czyli teoretycznie szybszą, dynamiczniejszą, o większym paśmie przenoszenia i mniejszym podbarwieniu dźwięku :?.
To takie uproszczenie trochę. Im większa indukcyjność tym mniejsza pojemność niezbędna jest na wejściu żeby rezonans tych dwóch nie wchodził w pasmo słyszalne, czyli nie podbijał jakiegoś kawałka pasma. Im ta indukcyjność jest większa tym niżej ten rezonans schodzi i może to być i na wysokich i na średnich tonach. Tyle mówi teoria ale czysto elektryczna.
Wkładka to jednak złożone urządzenie gdzie jeszcze i mechanika gra na kilku poziomach, wpływy magnetyczne i inne elementy konstrukcji.
Także może się okazać że dany rezonans w wypadku konkretnej wkładki jest przydatny a nawet niezbędny dlatego ciężko tu wysuwać jakieś generalne wnioski.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41709
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#65

Post autor: Wojtek »

Panowie, jeśli chcemy sobie pogadać o parametrach generatorów to mogę ogarnąć nowy wątek, choć tutaj nożyczkować już mi ciężko bo się temat indukcyjności zaczął przeplatać z podatnością. Nie ciągnijmy tego tutaj.

Temat jest ciekawy i sam mam dużo do powiedzenia w tej kwestii, bo praktycznie całość swojej kolekcji mam pomierzone w ten sposób :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ