Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4611
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

#1

Post autor: zelazny »

Moje dwa typy to VM610MONO lub Grado Prestige ME+. Ktoś słuchał?
Nie mogę znaleźć line contact. Myślałem także o MC mono, ale są tylko ze szlifem sferycznym...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41711
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

#2

Post autor: Wojtek »

Ale po co Tobie lepszy szlif do mono? :)

Prawdziwe płyty mono mają szerszy rowek.
Musisz się zastanowić czy masz prawdziwe płyty mono czy tylko mikrorowek ze zdublowanymi kanałami.
Nie wiem czy pamiętasz/czytałeś wątek blisa: viewtopic.php?f=12&t=19862

Poza tym, wymienione wkładki nie są "true mono" tak jak np. Denon DL102.
To zwykłe wkładki stereo, tyle że mają scrossowane wyjścia.
Każdy może sobie w taki sam sposób przerobić każdą wkładkę stereo na mono.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4475
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

#3

Post autor: blispx »

z mono przeorałem tylko 2wie SPU mono i SPU CG25 walory brzmieniowe pominę bo to subiektywna sprawa pierwsza to HO drugą od bidy można też bez wzmocnienia podłączyć ale jak kto chce dopasować to przydałby się sut taki ze 3x wzmocnieniem, problem taki że ramię musi mieć do nich odpowiednią masę efektywną chociaż w nowych Ortofonach można od biedy na medium oblecieć ale czy to zagra.. z MM gdzieś widziałem kiedyś że jakieś Shure ktoś opędzał na specjalnej igle ale muszę wyszukać ten materiał
DDX-1000, 2xRMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 2xLundahl, 3xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41711
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

#4

Post autor: Wojtek »

Dzięki za opinię blis.

Specjalne igły są dostępne nie tylko do wkładek Shure (był nawet specjalny model, M78, bazujący na V15 V), ale też do Stantona 500/Pickering V15 oraz popularnej Nagaoki MP. Ortofon też ma wersje Mono wkładek OM i 2M. Niemniej - nie opłaca się dzisiaj robić MM-ki "true mono" stąd to wszystko są zwykłe wkładki stereo z zsumowanymi kanałami i nietypową igłą.

Dawniej istniały takie wynalazki, ale to już trzeba się naszukać bo wersje true mono np. wkładek Grace są dzisiaj bardzo rzadkie i zwykle dosyć drogie, pomijając już kwestię trudnej dostępności igieł do nich. IMO warte świeczki tylko dla zatwardziałych.

Denon DL-102 to chyba najtańsza opcja na MC true mono, a zarazem jest to generator HO więc nie wymaga specjalnego wzmocnienia, a jak ktoś bardzo chce lepszy szlif to może sobie ogarnąć retip.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4611
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

#5

Post autor: zelazny »

Dzięki za odzew.Tak, widziałem i czytałem ten temat, tylko teraz nie mogłem go znaleźć. Hmmm, 102 odpada, bo waży 13g, a moje ramię ma max. 12g.
No to jak to zwykłe stereo i przeróbka do mono to faktycznie nie ma co kupować. Cena wkładek mono jest zachęcająca.
Co do płyt, to nie mam pojęcia, czy którakolwiek płyta w kolekcji jest true mono. Mam głównie reedycje różnych wydawnictw od nowości, plus parę używek. Tak się zastanawiam, czy może From The Original Master Tapes to true mono. Na labelu jest napisane microgroove.

Da się to jakoś zauważyć? Szkoda, bo naprawdę mam sporą kolekcję płyt mono.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2023, 21:14 przez zelazny, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41711
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

#6

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:
10 paź 2023, 21:03
Hmmm, 102 odpada, bo waży 13g, a moje ramię ma max. 12g.
Przecież masz chyba dodatkowy ciężarek do przeciwwagi? On rozciąga zakres bodajże do 19g?
Nie pamiętam modelu Twojego Luxmana, stąd ciężko mi się upewnić za Ciebie.
zelazny pisze:
10 paź 2023, 21:03
Da się to jakoś zauważyć?
Proste. Płyt normalnorowkowych nie odtworzyłbyś żadną igłą do stereo.
Jesteś pewien że czytałeś wątek blisa?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4611
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

#7

Post autor: zelazny »

Tak, czytałem dawno temu. Po pracy jestem i nie mam teraz sił, żeby przewałkować cały temat. Coś mi się przypomina, że właśnie już coś o tym wspominałeś, tzn. że wkładką stereo true mono nie odtworzysz. Więc raczej nie mam true mono, bo wszystkie śmigają na wkładce stereo.
To chyba tylko The Electric Recording Co. wypuszczają true mono. Hmmm, no to jeszcze w takim razie się nie spotkałem z true mono, a to dobre...
Niestety nie mam dodatkowego ciężarka, nie było go w pudle z Lux PD 171A...

To już dopytam tak dla zaspokojenia ciekawości. Czym się różni w budowie wkładka true mono od takiej "stereo--->mono"?

Szkoda, chciałem sobie coś w końcu powiesić na drugim nieużywanym HS'u. Nawet zamiana wkładek s-m-m-s, a co za tym idzie ponowna kalibracja ramienia, nie zraziłyby mnie do słuchania...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41711
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wkładka mono MM, eliptyk lub line contact.

#8

Post autor: Wojtek »

zelazny pisze:
10 paź 2023, 21:20
Niestety nie mam dodatkowego ciężarka, nie było go w pudle z Lux PD 171A...
To szkoda, choć manual wspomina o opcjonalnej, cięższej przeciwwadze, więc na pewno jest coś takiego do dostania.

https://www.hawthornestereo.com/luxman- ... eight.html

Cena kosmos, wiadomo.
zelazny pisze:
10 paź 2023, 21:20
Czym się różni w budowie wkładka true mono od takiej "stereo--->mono"?
Cewki są obrócone o 180 stopni zamiast o 90, przez co są podatne jedynie na ruch poziomy, a nie ruch pionowy igły.

Jest kilka opcji na ustawienie cewek, które wynikowo różnią się sygnałem na wyjściu.
Nie wszystkie MC Mono są High Output.

Ortofon 2M Mono SE ma Shibatę (jak 2M Black), tyle że to nie jest true mono (wbrew marketingowi Ortofona).

Zwykle wkładki true mono mają tylko 2 piny na wyjściu, choć nie jest to reguła.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ