Waga wkładki a ramię gramofonu

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#256

Post autor: Lisor »

... 25 g + masa wkładki to już zupełnie inna wartość rezonansu- generalnie na zielonym polu. Jak sprawdzałem; 35 g + ok.10 g- masa lepszej wkładki MoFi UltraTracker/ to wynik mnie zaskoczył :?:

Mój MoFi to Studio Deck, najprostszy. Ciekawe czy te 25 g masy efektywnej dotyczy też mojej wersji. Ramiona wyglądają na identyczne :?:
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#257

Post autor: Lisor »

... z pozycji użytkownika oryginalnej wkładki MoFi, StudioTracker- obśmianej przez ogół zaawansowanych mogę powiedzieć, że jak dla mnie fakt bliskiego pokrewieństwa z AT VM95 nie ma znaczenia. Całość- wkładka + gramofon gra zupełnie przyzwoicie, bez słyszalnych wad. Nie wiem jak skomentować np stosunek sygnał/szum o wartości 72 db, który ma MoFi, a podobne gramofony w tym segmencie cenowym podają 68 dB. Różnica jest spora i na pewno słyszalna. Na pewno nie sposób jej niedosłyszeć na wysoko skutecznych głośnikach. Mam takie /93 db/.

Co do AT VM95E to mam plan założenia jej do Fonomastera, w którym musiałem inaczej zawiesić silnik, bo siał zakłóceniami :lol: . Udało się. Jako deck jest w miarę cichy, może nawet na miarę tych 68 dB wzmiankowanych wszędzie :D .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#258

Post autor: Wojtek »

StudioDeck i UltraDeck mają bodajże to samo ramię.
From a Technical Service Manager at MoFi:
The UltraDeck Tonearm Effective Mass is 25.14g. We have mounted many cartridges from Ortofon, Grado, Hana, Audio Technica, Denon, and others that work great with both of our turntables. You want to avoid any cartridges that are specified as high compliance but the majority of today’s cartridges are either medium or low compliance and will work great with your turntable.
Jebnęli się w manualu. A raczej - podali m.e. razem z masą własną wkładki :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#259

Post autor: Lisor »

...jeśli się ,,jebnęli,, to się jebnęli nieprecyzyjnie :lol: . Systemowe wkładki ważą do 6 do 10 g. Zapytałem o to dystrybutora. Ciekawe co odpowie :D .
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#260

Post autor: Lisor »

... od kilku dni mam założoną wkładkę AT VM95 ST. Gra to to nie gorzej niż podstawowa od MoFiego. To skądinąd nie dziwne, a nawet oczywiste patrząc na jej pokrewieństwo. Przy okazji otrzymałem dodatkowy bonus w postaci możliwości odtwarzania płyt, które do tej pory uważałem za zdarte. Zyskały drugie życie. Po wykąpaniu w elektrowanience i przebraniu w czyste majtki grają bez wcześniejszych wad. Dziwię się ile może dać zmiana szlifu.

Osiem stów za At 95SH jest jak najbardziej sensownym wydatkiem. Tanio i zdrowo. Dziękuję Ci Szibato :D .
fazior13
Posty: 91
Rejestracja: 28 maja 2020, 23:01

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#261

Post autor: fazior13 »

Panowie, wielka prośba, przeliczenie static na dynamic compliance? Jak to zrobić żeby było dobrze? Wątek długi, a czasu mało ;) Po co??... udało mi się kupić w bardzo dobrym stanie Elac ESG 796 z igłą HSP i chciałbym zobaczyć czy lepiej powiesić go na Technics SL 1710 MkI, czy na Luxman PD288. Poza tym przyda się na przyszłość. A może jest jakaś strona z dobrym kalkulatorem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#262

Post autor: Wojtek »

fazior13 pisze:
27 sty 2024, 13:19
przeliczenie static na dynamic compliance? Jak to zrobić żeby było dobrze?
Nie da się. To są dwa różne pomiary. Nie ma tutaj żadnej stałej zależności, choć statyczna zwykle jest wyższa od dynamicznej.

Poza tym, po co miałbyś się tak bawić skoro Elac podawał dynamiczną podatność swoich igieł?
W tym przypadku - 30cu.
Zresztą, poprzednia wersja 796 miała nawet "H30" w nazwie :morda:
Igła się praktycznie nie zmieniła, HSP ma ciut lepsze body od starej 796 H.

Tak więc lekki koszyk i jesteś w domu. Ramię Technicsa bardziej przypasi niż Luxmana, ale możliwe że z Luxmanem też się załapiesz.

Ogarnij sobie kiedyś płytę testową to będzie łatwiej oceniać takie rzeczy w praktyce ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
fazior13
Posty: 91
Rejestracja: 28 maja 2020, 23:01

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#263

Post autor: fazior13 »

Wojtek pisze:
28 sty 2024, 01:31
Tak więc lekki koszyk i jesteś w domu. Ramię Technicsa bardziej przypasi niż Luxmana, ale możliwe że z Luxmanem też się załapiesz.
Czyli robiąc szybką matematykę:
DLA TECHNICS:
Technics podaje w Service Manual, że masa efektywna ramienia to 22gr razem z wkładką - 6g
Czyli masa ramienia z koszykiem to 22g - 6g = 16g
Koszyk SH-98 (taki był tam w standardzie) to jakieś 9.5g, czyli sama rurka z przeciwwagą to: 16g - 9.5g = 6.5g
Teraz, żeby dojść do wagi zalecanej dla tej wkładki (zgodnie z danymi że str. hifi-wiki.com), czyli 8-14g (papierki elac) lub 6-12g (opis) muszę znaleźć koszyk o wadze max 7.5g lub 5.5g.

DLA LUCKA:
tutaj jest troszkę prościej (albo trudniej) bo koszyk jest integralny z ramieniem i masa zestawu to ponoć (zasięgnąłem kiedyś wiedzy na audiokarma) 11-14g więc teoretycznie się mieszczę.

Czy dobrze to rozkminiam?
Ogarnij sobie kiedyś płytę testową to będzie łatwiej oceniać takie rzeczy w praktyce ;)
Do tego jeszcze dojdę... kiedyś ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#264

Post autor: Wojtek »

fazior13 pisze:
28 sty 2024, 16:04
Teraz, żeby dojść do wagi zalecanej dla tej wkładki (zgodnie z danymi że str. hifi-wiki.com), czyli 8-14g (papierki elac) lub 6-12g (opis)
Nie rozumiem. Papierki Elac? Opis?
fazior13 pisze:
28 sty 2024, 16:04
Czy dobrze to rozkminiam?
Raczej tak. Na Lucku o tyle wygodniej że nie musisz za koszykiem polować.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
fazior13
Posty: 91
Rejestracja: 28 maja 2020, 23:01

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#265

Post autor: fazior13 »

Wojtek pisze:
28 sty 2024, 17:13

Nie rozumiem. Papierki Elac? Opis?
na stronie hifi-wiki.de jest opis wkładki, a na samym dole zalecane wagi ramion.
https://www.hifi-wiki.de/index.php/Elac_ESG-796_H_SP

Stąd też moje uwagi dotyczące wagi ramienia.

A teraz następne pytanie... czy istnieje jakiś koszyk o wadze do 5g? bo licząc z kalkulatora na https://www.vinylengine.com/cartridge_r ... mit=Submit przy takim koszyku będę miał rezonans na poziomie 7Hz (założyłem masę ramienia 6.5g + koszyk 5g)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#266

Post autor: Wojtek »

fazior13 pisze:
30 sty 2024, 16:46
na stronie hifi-wiki.de jest opis wkładki, a na samym dole zalecane wagi ramion
OK, bo ja tak jakby ufałbym Elacowi mimo wszystko :)
Nie wiem skąd wytrzasnęli że podatność 30 to statyczna, a dynamicznej nie ma, skoro Elac twardo drukował takie coś:

elac-esg-796_634133.jpg

Widziałem jeszcze jedną niemiecką stronę która to powiela, no ale kupy to się nie trzyma, podejrzewam że jeden skopiował od drugiego :D
fazior13 pisze:
30 sty 2024, 16:46
czy istnieje jakiś koszyk o wadze do 5g
Ja nie znam. Najlżejsze sensowne jakie znam mają 6g.

Dlatego uważam te założenia za błędne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ