Kwadrofonia czy 5.1 oto jest pytanie ;-)

ODPOWIEDZ
Obywatel G K
Posty: 27
Rejestracja: 13 lut 2010, 23:39

Kwadrofonia czy 5.1 oto jest pytanie ;-)

#1

Post autor: Obywatel G K »

Przenoszę tu temat, który rozpocząłem w wątku o wzmacniaczu i kolumnach do gramofonu.

Krótkie streszczenie: mam gramofon oraz CD które chcę podłączyć docelowo do 2 wzmacniaczy lampowych (każdy z nich jest stereo) oraz aktywnego subwoofera, w jednym z lampowych kiedyś powyrzucałem wszystkie wejścia poza TAPE/CD i teraz mam problem, bo za cicho gra po podłączeniu gramofonu - konieczne będzie więc zastosowanie dodatkowego pre-ampa (do wzmacniacza i subwoofera).
Wojtek pisze:
Obywatel G K pisze:W sumie niewiele zmienia brak wejścia MM, bo i tak muszę zastosować pre-amp do gramofonu (nie ważne czy podłączę go do subwoofera czy procesora dźwięku - chyba, że procesory mają wejście MM).
Wejście MM to właśnie pre-amp do gramofonu szefie :)
Nie, procesory dźwięku to tylko przetworniki sygnału, zarówno wejścia jak i wyjścia mają liniowe, nie wzmacniają dźwięku w sensie wzmacniaczowym, że tak się wyrażę :) Procesorom dźwięku bliżej do korektorów pasma niż do czegokolwiek innego.
Ok jasne - pomyliłem ich działanie z korektorem analogowym, w którym ustawienie suwaków na maksimum wzmacnia cały sygnał (mam taki 10 kanałowy aktualnie nie używany).
Wojtek pisze:
Obywatel G K pisze:Zgadłeś - chodzi mi o kwadrofonię - będę więc musiał chyba jeszcze podłączyć do tego wszystkiego procesor dźwięku - dobrze kombinuję ?
Jeśli myślisz o cyfrowym dźwięku przestrzennym, rodem z kin domowych (5.1 i cały ten jazz) to tak, odpowiedni procesor dźwięku byłby za to odpowiedzialny.

Kwadrofonia jednak jest w pełni analogowa :) Jeśli chodzi o kwadro z płyt winylowych to powstały razem 4 systemy reprodukcji dźwięku, z czego 3 są najbardziej powszechne (CD-4, SQ i QS). Radzę skupić się na SQ i QS, gdyż są to systemy zgoła "mądrzejsze", oparte na dyskretnych układach, a stare CD-4 to dość siermiężna opcja z wielu względów.

By móc cieszyć się z 4 niezależnych kanałów płyty kwadrofonicznej, potrzebujesz co najmniej dekoder sygnałowy dla jednego z systemów albo np. wzmacniacz/amplituner kwadrofoniczny, który ma ów dekoder wbudowany w sobie.

To dość rzadkie sprzęty u nas, mało kto się w to bawi, więc warto by się zastanowić nad tym :)
Hmm jeszcze się zastanawiam nad tym - czy lepiej zastosować jakiś układ rozdzielający sygnał stereo na kwadro (choć nie widziałem nic takiego w Allegro - może źle szukam) lub zwyczajnie odpowiednio podłączyć głośniki tylne do wzmacniacza (szeregowo do zacisków gorących) czy też procesor dźwięku 5.1 do którego podłączę mój system 4.1 (nie wiem jak to będzie działało jednak jeśli będzie działać dobrze to w przyszłości będę mógł podłączyć DVD oraz duży telewizor i oglądać filmy z efektami przestrzennymi).

Stąd wynika tytuł posta który tu rozpocząłem.
Wojtek pisze:
Obywatel G K pisze:Trochę namieszałem - pre-amp będzie tylko do gramofonu, bo mój CD ma regulację głośności z pilota.
No fajnie, ale ty w pre-ampie widzisz jedynie regulację głośności? A co z obsługą wejść i wyjść, korekcją tonalną, filtrami (choćby subsonicznym, tak często przydatnym przy odtwarzaniu płyt winylowych)? :)
Wstyd się przyznać, ale do dzisiaj widziałem w nim tylko regulację głośności - dzięki za uświadomienie mi istnienie tych dodatkowych funkcji (korekcja, filtry).
Wojtek pisze:
Obywatel G K pisze:Chyba muszę znaleźć pre-amp z pilotem,
Nie kojarzę zbyt wiele pre-ampów na pilota :) Wzmacniaczy w sumie też. Zdalny pilot to bardziej domena kin domowych, odtwarzaczy CD oraz wież/miniwież ;) I słusznie bo osobiście nie widzę sensu dla stosowania pilota przy pre-ampach itd. :)
Skoro jednak istnieją to poszukam jakiegoś w dobrej cenie - jeśli jednak takowego nie znajdę kupię tradycyjny z gałką (chyba nawet bardziej przystoi taki zastosować do gramofonu i lampówki).
Wojtek pisze: Ja osobiście żyję bez pilotów (nie mam póki co odtwarzacza CD tu w Warszawie :) ).
Skoro masz ulubione utwory na winylach to się nawet nie dziwię ;)

Ja mam sporo płyt CD, kaset a teraz nawet winyli od teścia, więc planuję rozbudować system do odtwarzania tych wszystkich nośników (czeka mnie jeszcze zakup odtwarzacza kaset).
ODPOWIEDZ