Jazz Salon Odrzuconych

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1619
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#826

Post autor: Szelak »

Tak Darku, tylko jedna płyta bo podwójny album dlatego, rzeczywiście, tylko Jarrett w dzisiejszym wieczorze płytowym.
hm.. godzina mi nie pasuje akurat dziś,
Z tym nie ma problemu, bo audycja ma podcast do wszystkich swoich odcinków WP.

Co to takiego ten Spirits?
Za Wikipedią:
Z mieszanym entuzjazmem po tak odmiennym dorobku w poprzedniej produkcji Jarretta, w Rough Guide to Jazz czytamy: „Proces tworzenia tej „etnicznej” muzyki nagranej w domu pomógł Jarrettowi przetrwać kryzys i wrócić do pełnego tworzenia muzyki. ten dwupłytowy zestaw ma swoją własną głębię i piękno – na przykład wspaniały rytm i pakistański flet na „Spirits 21” lub liturgiczne drony wokalne i zapadający w pamięć saksofon sopranowy na „Spirits 17” – ale jest także zapisem wyjątkowe, odkrywcze doświadczenie.” [5]

Tom Moon z NPR nazwał album „eksperymentalnym (i niesprawiedliwie zlekceważonym) porywającym, dwupłytowym poszukiwaniem wizji, nagranym pomiędzy majem a lipcem 1985 roku przez Jarretta samotnie w studiu w New Jersey”. [6]

W trzygwiazdkowej recenzji dla AllMusic krytyk jazzowy Ron Wynn nazwał album „bardziej techniczną wizytówką niż przedsięwzięciem godnym muzycznie”. [3]
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#827

Post autor: darkman »

Um nie pamiętam zbyt dokładnie w tej chwili o co szło, ale być może to był okres jednego z tych kryzysów psyche Jarretta, które przechodził kilkukrotnie w trakcie kariery, zaś znany jest zasadniczo ten ostatni wynikający z syndromu pracy permanentnej, który to został u niego zdiagnozowany jako jednostka chorobowa.
Chłopaki pewnie się przygotowali do audycji jak zazwyczaj i coś ciekawego opowiedzą.

Album jest generalnie utrzymany w estetyce jarrettowskiej i nic mu nie brakuje. Muzyka w istocie wydaje się być zadumana by nie powiedzieć smutna, ale to Jarrett na 100%!
Tomek wiesz ten krytyk R.Wynn, to coś musiał napisać w recenzji, no poszedł trochę po bandzie raczej.. posłuchasz to sam sobie wyrobisz zdanie.
Kiedyś przed laty zapytałem kolegę (znawcę Jarreta): Na których płytach Keith gra podobnie jak na tych koncertach japońskich, żeby czuło się pierwiastek improwizacji free? On na to: Jarrett zawsze gra równie dobrze. Każda będzie OK.

Stąd mam sporo płyt mistrza, chciałem sobie udowodnić, że kolega się mylił, ale mi się nie udało.
:)
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1619
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#828

Post autor: Szelak »

Zatem trzeba koniecznie posłuchać ;-)
Felix1988
Posty: 3487
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#829

Post autor: Felix1988 »

Keith Jarrett - The Köln Concert
Załączniki
Keith Jarrett.jpg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#830

Post autor: darkman »

Cecil Taylor Nuits de la f m vol.1
Trochę hardcoreowy, ale spoko daje radę, nagrania z lipca 1969 z Saint-Paul-Vence,
Bardzo ciekawy skład z Lyonsem* i Samem Riversem, Cyrille na dr, czyli Trio Taylora z Samem Riversem jako sidemanem w projekcie. Wydanie jest RCA Shandar SR10.011. Fajny graficznie gatefold, bardzo dobre zdjęcie Cecila collage na rozkładówce.
Vol. 2 mam na CD.

*Jimmy Lyons, podstawowy i ulubiony alcista ze składów Cecila Taylora.

A w tele fotografii jak się skupić to widać Winterka Live, bo się strśanie zainspirowałem płytkami Crackera z wątku 'słucham' i sobie kilka naszykowałem do pokręcenia, też gościa lubię od lat wielu.
Swego czasu się zachowałem normalnie jak Duane Allman, bo tak.. trafiłem gazetę jakąś muzyczną ze zgniłego zachodu wówczas co w paczkach moja kuzynka z Belgii przysyłała żywność za komuny i tam znalazłem nuty od Mama TV - super kultowy kawałek braci Winterów, to sobie pomyślałem się nauczę bo tylko 12 taktów i w tym intro, które znam, a potem już tylko coda i też znam no bo standard albo się coś klasycznego dołoży z pamięci.
No i kurcze naparzam, dukam, na tej gitarze, a tu kurde wychodzi wielkie G i nic nie gra, a blues to już na pewno nie brzmi.. jakaś kakofonia, hm..kurła se pomyślałem talent to mi umknął jak po urodę stałem w kolejce.
Patrzę uważniej, nic.. pewnie jak płynność osiągnę i feeling już bluesowy to wyjdzie. Ćwiczę, pracuję nad tym.. gówno!
Się zdenerwowałem na siebie i ten zapis jakiś mać kaprawy chyba, dzwonię do kupla co jestem jego perkusistą jak Jagger wokalistą Watsa, tak mi też kiedyś powiedział jak podłapał tę wypowiedź Micka i mu mówię:
Ty jak On to gra? Byśmy Se pograli jak wpadnę po robocie. A mój perkusista co to ja jestem jego gitarzystą (też gitarzysta, ale woli perkusję i sobie przyniósł instrument do pracy, tak sobie pogrywamy jak pracownicy wyjdą po szychcie, bo pomieszczenie duże) mówi tak:
Ty ale to jest kawałek Johniego on to gra w otwartym G głąbie! .. Aha się przestroiłem szybciutko i Ło Mama TV, ależ to brzmi, a tylko kilka taktów.. blues to Panie blues jest. Nigdy nie zawiedzie. 8-)
A czemu jak Duane zwany Dłejnem, shhhh no bo Duane miał ten sam problem, grał takie kawałki starych amerykańskich bluesmenów ale mu nie wychodziło... a że był już sławny wtedy to zadzwonił przez Ocean do Page tego od Zepów i mówi:
Ty Dżimi kurwa, jak Ty to robisz, że brzmi?
A Jimmy:
Ty, Dłejniak bo to jest głąbie w otwartym stroju! I się wydało.
Może to nawet był Gary Moore.. bo on miał tę gitarę Les Paula Duane przez chwilę (nie ma, bo ma ją córka Duane.. od wuja Grega dostała po ojcu, a była strzeżona pilnie przez strszego Allmanadla niej właśnie, teraz jst w muzeum, a córka npisała bio duane'a.. znaczy taty swego .. oj tam nie pamiętam, Se sprawdzicie w necie, co to podobno wszystko jest bez łaski mi tu kiedyś Koleman napisał w jednym z wątków "żeby nie uwłaczać niczyjej inteligencji".. no to nie uwłaczam Wam. Drodzy. Googlajcie na zdrowie, za zdrowie Kolemana i tę złotą myśl. I pamiętajcie o Duane i Gregu, bo to goście byli!
Załączniki
IMG_2889.jpg
Awatar użytkownika
martin.h
Posty: 964
Rejestracja: 01 kwie 2018, 23:06
Gramofon: Technics SL-1600MK2
Lokalizacja: SPI

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#831

Post autor: martin.h »

Scolohofo - Oh! wylądowało 8-)

O płycie rozpisywał się nie będę bo napisano już chyba wszystko, w tej cenie żal było nie wziąć. Niestety Amazon w pakowaniu sie nie popisał, płyta luzem w dużym kartonie, na początku obawiałem się świeczki, ale tylko lekko zagięty jeden róg, jutro będę pisał o obniżenie ceny :D
FB_IMG_1710354279524.jpg
Marantz 2230 / Technics SL-1600Mk2 / Akai CD-37 / Grundig Box 650b / Beyerdynamic DT770 PRO
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#832

Post autor: darkman »

:clap: :clap: :dance: :dance: piękna jest.. odlotowa muza! Mam lepsze płyty Scoffiego, ale tu scolohofo to hitowy team!
Lubię sobie jej posłuchac i robię to cęsto.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#833

Post autor: darkman »

Szymon niewiele, bo niewiele znajdziesz też Ayera w rozdziale o Kenie Vandermarku u Jagielskiego. Natomiast osobiście to z zastrzeżeniem, że czyta się to z trudem (książkę), bowiem rzecz pełna jest reporterskich konfabulacji i fabularyzacji autora. To nawet fajne, ale dla kogoś siedzącego w temacie jak Ty, okropnie uciążliwe. Autor mija się z faktami i nadinterpretuje ciągnąc narrację do granicy licencia poetica. Tak własciwie to napisał książkę interesującą ale bardziej o sobie (i fajnie) niż opowieści o amerykańskim jazzie.

Co do Szweda, to mam tę pozycję. Ściągnąłem zaraz gdy się ukazała w epoce przed paypalowej w Polsce, ot przesłał mi kumpel z Chicago.
Otrzymałem też odpowiedź od przedstawicielki Prof. Szweda na Polskę, jkas brokerka literacka najwyraźniej i ta poinformowała mnie, że książka jest już planowana do wydania w Polsce, co by mi zamknąć usta. Olałem, a było to dobre 15 lat temu o ile nie więcej. :lol:
Swoją drogą dużo lepiej byłoby widzieć na polskim rynku inne bio Davisa, bo ta Szweda to tylko ciekawostka w której roi się od błędów.
mieliśmy z ludźmi w Miles reserche taki chytry plan by opublikować szczegółową sesionografię Milesa i wymyśliłem by było to aneksem do tłumaczenia biografii pióra Johna Szweda, no ale nie wyszło jak do tej pory. Potem pomysł się jakoś zestarzał, a grupa założyła jazzowe radio internetowe na zachodnim wybrzeżu.



IMG_2137.jpg
Martin, żeby Ci nie przyszło do głowy, że nie mam :D .. kupiłem zaraz jak się ukazała jeszcze w preorderze ale pamiętam na forum zero zainteresowania i reakcji. Fajowo, że traz była okazja i parę osób się zaopatrzyło, bo rzecz zacna jest.
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_d0.jpg
Awatar użytkownika
martin.h
Posty: 964
Rejestracja: 01 kwie 2018, 23:06
Gramofon: Technics SL-1600MK2
Lokalizacja: SPI

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#834

Post autor: martin.h »

darkman pisze:
14 mar 2024, 09:41
Martin, żeby Ci nie przyszło do głowy, że nie mam :D .. kupiłem zaraz jak się ukazała jeszcze w preorderze ale pamiętam na forum zero zainteresowania i reakcji. Fajowo, że traz była okazja i parę osób się zaopatrzyło, bo rzecz zacna jest.UNADJUSTEDNONRAW_thumb_d0.jpg
Wiedziałem, że masz :) Chyba jako jedyny z forum. Ja jak pisałem wczoraj zrobiłem reklamację na zagięty róg i otrzymałem jeszcze rabat 21 zł :D
Fire! już coś kupiłeś czy jeszcze nie?
Marantz 2230 / Technics SL-1600Mk2 / Akai CD-37 / Grundig Box 650b / Beyerdynamic DT770 PRO
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#835

Post autor: darkman »

Znaczy ściągam do Londynu bezpośrednio, bo bez kosztów i dojechać ma do mnie na święta jak się wszystko planowo ułoży. Zawsze to parę groszy mniej.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#836

Post autor: darkman »

WX - Weather Report
Nie ma pustych przebiegów koledzy, pierwsza płyta WR leży, a idzie Heavy Weather max hitowa jak wiadomo, ale przednia mimo tego.
Załączniki
IMG_2295.jpg
IMG_2295.jpg (34.08 KiB) Przejrzano 385 razy
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#837

Post autor: darkman »

Don't ask, Soniaczek lajtowy, a fajny na dobranoc. Słoneczny jak jastrząb :mrgreen:
Załączniki
IMG_2181.jpg
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#838

Post autor: darkman »

Charlie Byrd, Raz na ludowo, bo brazilian, czyli słowo na niedzielę.
Załączniki
IMG_2133.jpg
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3846
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#839

Post autor: kinky »

Thad Jones, Swedish Radio Jazz Group Featuring Mel Lewis And Jon Faddis – Greetings And Salutations
https://www.discogs.com/release/1267765 ... alutations

Właśnie skończyłem słuchać Patronautyki w 357, dziś 2 godziny o klimacie i jego zmianach opowiadali prof. Mariusz Figurski i dr Adam Jaczewski (IMGW-PIB). Polecam w podcastach.
Ale dlaczego ja o tym w salonie jazzowym? Ano dlatego, że u Patrycjusza jest zawsze dużo dobrego jazzu. I w ten oto sposób dopłynąłem do brzegu i płyty Thada Jonesa, która po audycji wypełnionej świetnymi jazzowymi propozycjami wydała mi się naturalną kontynuacją na niedzielne popołudnie :)
A TJ to nie byle kto, grał z MIngusem, Countem Basim, Pepperem Adamsem...
A sama płyta - radosny i dynamiczny jazz orkiestrowy, tak to ujmę :) :clap:

TJ.jpg
Ostatnio zmieniony 17 mar 2024, 19:51 przez kinky, łącznie zmieniany 1 raz.
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
martin.h
Posty: 964
Rejestracja: 01 kwie 2018, 23:06
Gramofon: Technics SL-1600MK2
Lokalizacja: SPI

Re: Jazz Salon Odrzuconych

#840

Post autor: martin.h »

Sons of Kemet - Black To The Future

Świetna płyta, klasyka londyńskiej sceny 8-)
FB_IMG_1710700687278.jpg
Marantz 2230 / Technics SL-1600Mk2 / Akai CD-37 / Grundig Box 650b / Beyerdynamic DT770 PRO
ODPOWIEDZ