Info na winylu : nakład - data- wydanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fanpolishjazz
Posty: 35
Rejestracja: 11 lut 2017, 09:53
Gramofon: THORENS TD318 MKII
Kontakt:

Info na winylu : nakład - data- wydanie

#1

Post autor: fanpolishjazz »

Intryguje mnie od dawna pewna kwestia dotycząca płyt winylowych.
Dlaczego na okładce i najlepiej ma etykietach nie podaje się podstawowych informacji dotyczących :
- daty wydania
- kolejnego wydania
- nakładu
Przecież w wydawnictwach książkowych podawany jest rok wydania, które to wydanie, nakład a nawet rodzaj papieru !!!
Przecież aż się prosi by tak podstawowe dane odnieść do płyt zwłaszcza winylowych.
Pozwoliłoby to uniknąć częstych niestety nieporozumień przy zakupach zwłaszcza na rynku wtórnym.
Wyjaśnię na przykładzie płyty winylowej Krzysztofa Komedy "Astigmatic".
Z braku informacji na płycie do dzisiaj trwa spór czy wydano ją w 1966 czy 1967 roku i nawet muzycy np. śp. Zbigniew Namysłowski pamiętali datę nagrania ( grudzień 1965 ) ale już daty wydania nie. Ktoś wpisał na Discogs rok 1967 i tak już zostało.
Poszukując 1-szeo wydania kupiłem 2 czy 3 wydania , ponieważ sprzedający, nawet nieświadomie, podawali 1967 rok, a po zakupie po dokładnych oględzinach okazywało się, ze to nowsze wydanie.
Informacje na etykietach i okładce ( jako wtórne źródło informacji ) pozwoliłyby uniknąć wielu nieporozumień.
Czy ktoś znalazł gdzieś informacje dlaczego tak jest.
W dostępnych książkach o płytach winylowych nic na ten temat.
Pozdrawiam.
Adam
No Music No Life !!!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Info na winylu : nakład - data- wydanie

#2

Post autor: Wojtek »

Proste - bo nie trzeba :)
A przy książkach - trzeba, choć nie wiem czy wysokość nakładu to nadal wymóg (raczej nie).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Info na winylu : nakład - data- wydanie

#3

Post autor: marianoaitaliano »

Istnieje coś takiego ja ISRC pozwalające zidentyfikować każdą piosenkę i jej wydanie - https://isrcsearch.ifpi.org/ ale czemu nie ma tych danych na obwolucie to nie mam pojęcia. W polskich płytach to w zasadzie jest nawet problem z rokiem wydania bo nie zawsze jest na okładce (podejrzewam że to celowe, przez wąskie gardła w tłoczni, poligrafii i związane z tym opóźnienia) więc może trzeba spojrzeć globalnie? :)
ODPOWIEDZ