Mikstura forumowa

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Mikstura forumowa

#256

Post autor: falon »

Jesli ktos ma dojscie do wody oczyszczanej na potrzeby mycia okien to taka woda tez nada. Mowie o systemach zamontowanych na wanach lub male systemy na wozkach, podaja wode do tyczek ze szczotka, myje sie sama woda i nie wyciera, woda wysycha i nie ma zaciekow i osadow.
Mysle ze o to tu chodzi, o wode wolna od mineralow i innych takich stalych czastek co po wyschnieciu wplywa na igle.
Ogolnie raczej kazda woda destylowana bedzie oki bo to przeciez w koncu "tylko" winyl i igla.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mikstura forumowa

#257

Post autor: Wojtek »

falon pisze:Mysle ze o to tu chodzi, o wode wolna od mineralow i innych takich stalych czastek co po wyschnieciu wplywa na igle.
Ogolnie raczej kazda woda destylowana bedzie oki bo to przeciez w koncu "tylko" winyl i igla.
Tak jest, chodzi generalnie o czystą miękką wodę. Destylowana, demineralizowana czy też osmotyczna.

Pisałem o tym już wcześniej, ale nawiasem mówiąc jak mam wybór to preferuję destylowaną od demineralizowanej. Na przestrzeni lat zauważyłem, że przy tej pierwszej, płyty dłużej utrzymują właściwości antystatyczne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Mikstura forumowa

#258

Post autor: Czołgista »

tollo pisze:Tutaj prawdopodobnie chodziło o to, że reakcje kwasów są bardzo silne, mocno egzoenergetyczne. IPA nie posiada takich właściwości... całe szczęście! :?
falon pisze:Rozcieńczałeś kiedyś kwasy stężone lub czysty spirytus etylowy i inne?
Rozcieńczałem! Próbowałem! Polecam! :lol:
Pamiętaj chemiku młody lej zawsze kwas do wody :D ,
i nawet przy mniejszych stężeniach kwasu gdzie egzotermiczna reakcja nie jest gwałtowna, a zwykłe "chlapnięcie" może
poczynić szkody, co można potestować na zwykłej wodzie wlewanej do wody ;)
Zawsze "wychlapuje" się ta ciecz do której coś wlewamy, no chyba że nie mamy cela i nie trafiliśmy do naczynia :lol:
Wojtek pisze:jak mam wybór to preferuję destylowaną od demineralizowanej. Na przestrzeni lat zauważyłem, że przy tej pierwszej, płyty dłużej utrzymują właściwości antystatyczne.
A efekt jest jeszcze lepszy jak do myjki przyczepimy króliczą łapkę (zadnią !) no i obowiązkowy taniec deszcu :lol:

Sorry Wojtku, nie mogłem się powstrzymać :D to absolutnie nic do Ciebie personalnie :D
Potraktuj to jako komizm sytuacyjny :lol:

A tak na poważnie to czy przypadkiem Panie i Panowie nie przesadzacie z tą czystością wody ?
Fotografią wiele lat się bawiłem, własna ciemnie , wywoływanie negatywów w koreksie , i takie tam ,
faktycznie kiedyś jakość wody w kranie była fatalna, na odbitki to nie miało wpływu, ale przy negatywach to katastrofa,
i faktycznie woda destylowana była niezbędna, pod powiększalnikiem było to dokładnie widać.
Kilkanaście lat pracowałem w poligrafii ( sitodruk , offset) zwykłe filtry , i dawało radę.
Nie wiem jak w innych częściach kraju , ale w Krakowie kilka lat temu (4-5 ?) baardzo się poprawiła jakość wody w kranie.
Twardość wody Kraków
Ja mam szczęście mieszkać w części Krakowa zwanej Podgórzem (duży żółty obszar na tej mapce) i woda jest super,
owszem , kiedyś nakupiłem demineralizowanej, ale po wielu myciach , odsłuchach jakoś nie specjalnie widzę sens
kupowania wody do mycia płyt jak w kranie jest niezła .

W tym miejscu zachęcam forumowiczów by sprawdzili sobie jakość wody w kranie, zadzwonić do lokalnego dostawcy
wody, zaglądnąć na jego stronę internetową, zaopatrzyć się w papierki do sprawdzania Ph .

Ja nie bardzo chciałbym tym postem rozpętać kolejną debatę nad wyższością Świąt Bożego narodzenia od Wielkanocy :lol:

Może tylko wysunąć nieśmiałą tezę, że ta ciężko zdobyta, idealna, najczystrza z najczystrzych , po kilku pokręceniach
w myjce już taka czysta nie jest :roll:
A, i żeby była jasność , tego posta adresuję do takich Kowalskich jak ja , co najdroższe płyty mają w okolicach 50zł :D

Mycie , myciem, płukanie najważniejsze :D

A dla maniaków czystej wody , przepis :
Sterylne labolatorium , czysty wodór + czysty tlen , efektem spalania będzie czysta chemicznie woda ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mikstura forumowa

#259

Post autor: Wojtek »

Czołgista, do akumulatora obsługowego też byś lał swoją kranówę? :)
Do prostego żelazka parowego (bez jakichś środków odwapniających) też?
W czajniku kamień się nie zbiera?

Jeśli tak to faktycznie, w Twoim wypadku możesz nieco "zaoszczędzić".

Miekka woda jest jednak najtańszym składnikiem mikstury, więc nie wiem czy to jest aż taka "przesada" wydać parę złotych za flaszkę/baniaczek i mieć pewność niż kombinować z wodą wodociągową.

Gdyby iść dalej tym tropem to faktycznie doszlibyśmy do wniosku, że mikstura nie ma sensu, skoro mydło czy Ludwik też jakoś czyści ;)
A może po prostu ludzka ślina? To dopiero oszczędność :D

Serio, nie twórzmy niepotrzebnej konsternacji w wątku traktującym o konkretnym sposobie na płyn do mycia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Mikstura forumowa

#260

Post autor: tollo »

Wojtek pisze:A może po prostu ludzka ślina? To dopiero oszczędność
Weź tyle wyprodukuj!
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Mikstura forumowa

#261

Post autor: JacK »

A psia może być, pies sąsiada ma nadprodukcje ;)
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
cezi
Posty: 166
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:02

Mikstura forumowa

#262

Post autor: cezi »

@Czołgista - tu się za sianie fermentu bana dostaje ostatnio więc "Be careful!" :D :D

A na poważnie - po to traktuję plyty wodą destylowaną oraz czystym izopropanolem, żeby były faktycznie czyste, a nie tylko wizualnie. Nie wyobrażam sobie, żeby lac zwykłą wodę z wapniem, która się może osadzać w rowkach. A biorąc pod uwagę ilość kamienia w czajniku, to wody nie mam miękkiej.

Przypominam także, że ten wątek to forma poradnika dla osób rozpoczynających czyszczenie płyt, więc IMHO nie ma tu miejsca na eksperymenty. Nie chciałbym, żeby z tego forum wyszła rada potraktowania płyty kranówą z Ludwikiem, bo tak taniej i prościej!!!

Nie wyważajmy otwartych drzwi!

Cezi
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Mikstura forumowa

#263

Post autor: kielek »

Przecież o płynie forumowym napisano już chyba wszystko. Sam przepis jest prosty i tani i nie ma co kombinować jak koń pod górę z kranówką,u nas twardość sięga powyżej 25 st.niemieckich,czyli czysty kamień.
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Mikstura forumowa

#264

Post autor: Czołgista »

Wojtek pisze:Czołgista, do akumulatora obsługowego też byś lał swoją kranówę? :)
Do prostego żelazka parowego (bez jakichś środków odwapniających) też?
Przegotowaną i odstaną, od lat tak robię ,a akumulatory w aucie wytrzymują średnio 7 lat.
Żelazka moja załatwia szybciej (przypalona stopa) niż kamień więc się nie wypowiem. :D
Wojtek pisze: w Twoim wypadku możesz nieco "zaoszczędzić".
Bardziej lenistwo :lol:
Wojtek pisze:Miekka woda jest jednak najtańszym składnikiem mikstury, więc nie wiem czy to jest aż taka "przesada" wydać parę złotych za flaszkę/baniaczek i mieć pewność niż kombinować z wodą wodociągową.
Masz rację , to najtańszy składnik, może i kombinuję jak koń pod górę :lol:
Ale skład formuły forumowej to jedno a sposób jej zastosowania to inna kwestia , jak na razie dosyć niejasna dla mnie ,
Wojtek pisze:Te najmocniej zakurzone warto pierw przemyć samą demineralką lub nawet przetrzeć pierw zmoczoną szmatką z mikrofibry, a dopiero potem potraktować miksturą w myjce.
zoombie pisze:Niegłupie. Pranie wstępne i zasadnicze. Obróbka zgrubna i szlifowanie :) Thks :)
Moja myśl a propos wody , dotyczyła mycia płyt , oraz tego że woda w naszych kranach może się poprawić ;)
i to jest dobre :D

A gdzie płukanie ?
W moim pojęciu najbardziej wpływający na cały efekt mycia etap.
Przepraszam jeśli coś poplątałem ale w tym wątku o formule forumowej , totalnie brakuje szczegółów mycia
płyty, a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach :evil:
Wojtek pisze:Serio, nie twórzmy niepotrzebnej konsternacji w wątku traktującym o konkretnym sposobie na płyn do mycia.
No właśnie , jest podany skład formuły forumowej, ale nie wiele jest o konkretnym sposobie mycia w tym płynie .
cezi pisze:@Czołgista - tu się za sianie fermentu bana dostaje ostatnio więc "Be careful!" :D :D
Spoko , ;) , nie z takich forów mnie banowano :lol:
Zresztą z tego co ostatnio widzę to Wojtek nie musi bo sami forumowicze się banują :|
A ja jestem za leniwy na to :banana-dance:
cezi pisze:Przypominam także, że ten wątek to forma poradnika dla osób rozpoczynających czyszczenie płyt
Poradnika piszesz :think:
Postaw się na miejscu osoby rozpoczynającej zabawę w czyszczenie płyt :whistle:
kielek pisze:Przecież o płynie forumowym napisano już chyba wszystko.
Jak widać nie :D
kielek pisze:...u nas twardość sięga powyżej 25 st.niemieckich,czyli czysty kamień.
A u innych ?
W Krakowie się zmieniło , gdzie indziej może też !?
Czy to źle pisać o zmianach na dobre ?

Pozdrawiam wszystkich i idę spać :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mikstura forumowa

#265

Post autor: Wojtek »

Czołgista, co tu dużo mówić, masz już swój wątek eksperymentatorski i może na tym przystańmy, OK? :)
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=4805
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Mikstura forumowa

#266

Post autor: falon »

Test jest prosty. Czysta szyba, spryskac wode na nia i poczekac az wyschnie. Jakie duze zacieki takie beda pozostalosci na plycie.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Mikstura forumowa

#267

Post autor: JacK »

Skład mikstury znany, sposób mycia wielokrotnie opisany, płukanie nie zaszkodzi, jak ktoś chce lub musi płukać niech płucze... Jak płyta po tych zabiegach nadal trzeszczy to znaczy że eksperymenty opisywane przez czołgiste też jej nie pomogą.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Mikstura forumowa

#268

Post autor: Czołgista »

Wojtek pisze:Czołgista, co tu dużo mówić, masz już swój wątek eksperymentatorski i może na tym przystańmy, OK? :)
Masz chyba rację, trochę mnie poniosło :lol:
I trochę przerosło :angry-screaming:
Czas wszystko przemyśleć :think:

Swoją drogą to byłoby fajnie jak by forumowicze myjący płyty w płynie forumowym, podzielili się swoimi doświadczeniami
z innymi forumowiczami, czyli napisali jak myją swoje płyty płynem forumowym.
Niesamowicie mnie to ciekawi.
Fakt , kiedyś założyłem eksperymentalny wątek , i niebawem kolejne wnioski w nim zamieszczę :)
Myję płyty po swojemu , tylko zaczęło mi brakować innych wniosków/opinii do porównań :D

Koncepcja płyny forumowego pojawiła się (jak dla mnie) w końcu lat 70-tych w miesięczniku "Młody Technik" ,
ale mogę się mylić bo mam słabą pamięć.
To był chyba dział "Na warsztacie" i w jednym nr był zadany temat "mycie płyt winylowych" ?
A 2-3 nr później były publikowane pomysły czytelników.
Jak ktoś ma te nr MT to bardzo proszę o przesłanie mnie na PW skanów tych artykułów :)
Ryba
Posty: 10
Rejestracja: 30 mar 2014, 14:27

Re: Mikstura forumowa

#269

Post autor: Ryba »

Czołgista pisze:Koncepcja płyny forumowego pojawiła się (jak dla mnie) w końcu lat 70-tych w miesięczniku "Młody Technik" ,
ale mogę się mylić bo mam słabą pamięć.
To był chyba dział "Na warsztacie" i w jednym nr był zadany temat "mycie płyt winylowych" ?
A 2-3 nr później były publikowane pomysły czytelników.
Jak ktoś ma te nr MT to bardzo proszę o przesłanie mnie na PW skanów tych artykułów :)
Mam kilka(naście) roczników. Jak kiedyś się na to natknę, to będę pamiętał :)
Awatar użytkownika
leptino
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2013, 20:56

Mikstura forumowa

#270

Post autor: leptino »

Skończył mi się płyn knosti. Udało mi się skompletować wszystkie składniki forumowej mikstury poza Fotonalem/Mirasolem, które w Holandii nie występują...
Wujek google nic nie znalazł, a znajomi fotograficy myślą w kategoriach megapikseli i nie byli mi w stanie pomóc.
Zna ktoś przypadkiem holenderski odpowiednik tych środków? Może być też angielski lub niemiecki, da mi to jakiś punkt odniesienia.
ODPOWIEDZ