Klejenie winyla

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Klejenie winyla

#1

Post autor: JacK »

Czy pękniętą płytę winylową można skleić ? Jak tak to czym ? Nie chce kleić taśmą bo wygląda to paskudnie. Nie chodzi o to aby potem grać z niej ale stanowi wartość sentymentalną i w całości po prostu jest ładniejsza i można ją przechowywać z pozostałymi płytami.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Klejenie winyla

#2

Post autor: Sindsoron »

myślę że jakiś cyjano-akryl spokojnie da radę ;)
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Klejenie winyla

#3

Post autor: Krzyś »

JacK pisze:Czy pękniętą płytę winylową można skleić ? Jak tak to czym ? Nie chce kleić taśmą bo wygląda to paskudnie. Nie chodzi o to aby potem grać z niej ale stanowi wartość sentymentalną i w całości po prostu jest ładniejsza i można ją przechowywać z pozostałymi płytami.
taśma jest zdecydowanie najbezpieczniejsza (jeśli skleisz płytę koło etykiety i przy krawędzi). Jeśli będziesz próbował skleić płytę jakimś klejem, to po pierwsze będzie jakiś odstęp między sklejonymi fragmentami (bo klej), ponadto klej dostanie się do rowków. O ile w przypadku płyt szelakowych przy pomocy małego szpikulca można "naprawić" rowek (tak, że w zasadzie nie słychać, że tam było pęknięcie), o tyle analogicznej operacji na mikrorowku sobie nie wyobrażam.

Sklejonej płyty winylowej (mikrorowkowej) nie powinno się odtwarzać - istnieje duże ryzyko zniszczenia diamentowej igły (np. w przypadku niedokładnego dopasowania rowków). W przypadku płyt szelakowych rowek ma bardziej makroskopowe wymiary, co sprzyja naprawom (a jeżeli możemy zastosować stalowe igły jednorazowe, to ryzyko zniszczenia igły nie istnieje (; - niestety, adapterów na igły jednorazowe nie produkuje się od dawna, ku mojemu utrapieniu, i z całą pewnością nie były wykonywane z mocowaniem 1/2). W zasadzie wszystkie płyty winylowe powstały w czasach istnienia taśmy magnetycznej (poza pierwszymi płytami Columbii, które były przegrywane z płyt-matek 16"), przez co w przypadku większości płyt można znaleźć albo inny egzemplarz, albo jakieś wznowienia, albo przynajmniej taśmy matki w archiwum producenta.

nawiasem mówiąc to pęknięcie płyty winylowej w normalnym użytkowaniu wydaje mi się prawie niemożliwe.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
ODPOWIEDZ