Jakość picture disców

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41736
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jakość picture disców

#16

Post autor: Wojtek »

Jak siedzisz w współczesnym metalu to myślę, że jeszcze będziesz miał sporo styczności z picture discami. Wiele wydawnictw wychodzi na winylu tylko w takiej postaci.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jakość picture disców

#17

Post autor: JacK »

Jeden ze sprzedawców na allegro przestrzega swoich klientów przed zakupami picture disców motywując to ich słabą jakością w stosunku do klasycznych czarnych wydań. Skoro ten sprzedawca to duży sklep z tytułem super sprzedawcy który w dodatku w swojej ofercie ma też te płyty, to chyba trzeba mu wierzyć i z dużą rozwagą kupować takie wynalazki.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41736
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jakość picture disców

#18

Post autor: Wojtek »

superdisc pisze:Skoro ten sprzedawca to duży sklep z tytułem super sprzedawcy który w dodatku w swojej ofercie ma też te płyty, to chyba trzeba mu wierzyć i z dużą rozwagą kupować takie wynalazki.
Podzielam jego opinię, ale nie dlatego, że sprzedał dużo płyt, bo to akurat o niczym nie świadczy, przynajmniej dla mnie.

Przypuszczam, że niektórzy klienci robili mu raban, dziwiąc się że ich picture'y od nowości mają jakieś wady i w ogóle coś z nimi nie tak względem "czarnuchów".
Teraz sprzedawca może w odpowiedzi mówić "a przecież ostrzegałem" :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Standardy produkcji płyt winylowych?

#19

Post autor: V126 »

Podłączę się do tematu z pytaniem.
Ostatnio słyszałem jedną ciekawą rzecz, "że wszystkie kolorowe winyle mają niższą jakość jak czarne". Szczerze powiedziawszy nie mam zbytnio pojęcia na ten temat, więc się pytam czy to prawda.

Z tego co wiem z chemii, winyl to winyl, czyli tworzywo sztuczne, które można barwić na jakiś kolor. Barwnik nie zmienia właściwości tworzywa, ale sam winyl nie jest półprzezroczysty, więc może akurat substancja powodująca przezroczystość sprawia, że płyta traci na jakości... :think:
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Standardy produkcji płyt winylowych?

#20

Post autor: Krzyś »

V126 pisze:Podłączę się do tematu z pytaniem.
Ostatnio słyszałem jedną ciekawą rzecz, "że wszystkie kolorowe winyle mają niższą jakość jak czarne". Szczerze powiedziawszy nie mam zbytnio pojęcia na ten temat, więc się pytam czy to prawda.

Z tego co wiem z chemii, winyl to winyl, czyli tworzywo sztuczne, które można barwić na jakiś kolor. Barwnik nie zmienia właściwości tworzywa, ale sam winyl nie jest półprzezroczysty, więc może akurat substancja powodująca przezroczystość sprawia, że płyta traci na jakości... :think:
sadza? lampowa (chyba tak to się nazywało po polsku, po angielsku - lampblack), stosowana - przynajmniej kiedyś (prawie na pewno w początkach LP, czym teraz to się robi, to nie wiem) - do barwienia płyt na kolor czarny ma pewien wpływ na właściwości fizyczne nośnika (pozytywny)

(do tego masa płytowa to nie jest czysty winyl, tylko polichlorek winylu zmieszany z czymś - i dzięki temu brzmi to lepiej, niż gdyby płyta była wykonana z czystego winylu - ale to tak na marginesie)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Standardy produkcji płyt winylowych?

#21

Post autor: V126 »

Czyli reasumując płyta czarna jest w stanie potencjalnie mieć wyższą jakość dźwięku...
Pytam, bo płyta brzmi jakby gramofon zwalniał w pewnych momentach (najprawdopodobniej pirat) i to podobno ma być norma dla płyt "kolorowych".
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Standardy produkcji płyt winylowych?

#22

Post autor: Krzyś »

V126 pisze:Czyli reasumując płyta czarna jest w stanie potencjalnie mieć wyższą jakość dźwięku...
nie, to jest tylko jeden z czynników potencjalnie wpływających na potencjalnie wyższą jakość płyt wytłoczonych w czarnym winylu
V126 pisze:Pytam, bo płyta brzmi jakby gramofon zwalniał w pewnych momentach (najprawdopodobniej pirat) i to podobno ma być norma dla płyt "kolorowych".
ee a z tym to się nie mogę zgodzić - moje picture discs nie przejawiają wow&flutter. W dodatku jak na moje zdecydowanie-nie-audiofilskie ucho brzmią wystarczająco dobrze. Ale płyt w jakimkolwiek innym kolorze niż czarny to nie mam - poza jedną płytą Polskich Nagrań z końca lat 50-tych wytłoczoną w niebieskim winylu (pewnie z tego winylu miał powstać policyjna nyska-samochodzik-zabawka ale przez pomyłkę poszedł do innej fabryki (: ) i poza picture discs.

W ogóle nie wyobrażam sobie jakie miałyby być podstawy fizyczne nierównomierności odtwarzania płyt kolorowych, zwłaszcza, że jest zapewniona stabilna praca talerza.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
V126
Posty: 85
Rejestracja: 06 cze 2011, 14:45

Standardy produkcji płyt winylowych?

#23

Post autor: V126 »

Falujące obroty odtwarzacza przy nagrywaniu winyla lub falujące obroty samej wycinarki do płyt. Innego wyjaśnienia nie jestem w stanie wymyślić.
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Standardy produkcji płyt winylowych?

#24

Post autor: Sindsoron »

ja mam kilka płyt kolorowych (splatery) i miałem okazję posłuchać jednego albumu jako czarny winyl, kolorowy (zielono-niebieski splater) i picture disc... powiem ze słuchać że picture ma gorszą jakość ale nie jest to duża różnica, a pomiędzy czarnym a kolorowym różnicy nie słyszałem żadnej i wątpie zeby była jaka kolwiek słyszalna różnica
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41736
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jakość picture disców

#25

Post autor: Wojtek »

Dyskusję przeniosłem tutaj, do właściwego wątku, gdyż pytanie V126 było już właśnie tutaj wałkowane, a zarazem całość nie bardzo pasowała do wątku o standardach produkcji płyt :)
Sindsoron pisze:i wątpie zeby była jaka kolwiek słyszalna różnica
Zależy od tłoczenia. Ogółem picture i colory/splatery mają więcej ze soba wspólnego niż z tradycyjnym, czarnym winylem :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jakość picture disców

#26

Post autor: restimek »

Kupiłem ostatnio singiel Lady Gagi - Born this Way na picture disc'u (na marginesie zdziwiłem się że trzeba ją odtwarzać z prędkościa 33 RPM a nie 45) i porównując tę piosenkę na vinylu i CD stwierdzam że dzwięk na Vinylu był o wiele lepszy, słychać było o wiele więcej dzwięków ( i to nie tylko moje ucho to wyłapało) Niestety picture disc = szum i dość mocno go słychać na początku i końcu piosenki gdy muzyka jest cichsza. Niestety użyłem stwierdzenia "był" gdyż po kilkunastu odsłuchach jakośc dźwięku spadła. Nie jest już taki wyraźny i nie jest to wina gramofonu gdyż "zwykłe" czarne płyty słucham o wiele częściej i nie zauważam spadku jakości....
Według mnie nie opłaca się kupować picture disców....
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41736
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jakość picture disców

#27

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:(na marginesie zdziwiłem się że trzeba ją odtwarzać z prędkościa 33 RPM a nie 45)
Zdarzają się takie single :)
restimek pisze:Według mnie nie opłaca się kupować picture disców....
Gorzej jeśli coś jest dostępne jedynie w takiej formie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mamster
Posty: 262
Rejestracja: 10 wrz 2010, 18:13

Jakość picture disców

#28

Post autor: mamster »

Dokładnie - np. cała dyskografia Iron Maiden poczynając od Brave New World = picture disc (tylko niektóre single są na przezroczystym allbo kolorowym winylu) :(
Nie wiem co by im zależało wytłoczyć to tradycyjnie - niechby już było nawet droższe...
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Jakość picture disców

#29

Post autor: restimek »

Hmm zastanawia mnie cel wytwórni/wykonawców jaki im przyświeca decydując się na picture disc?? Skoro powszechnie wiadomo że są do niczego to czemu nie wydają ich na standardowym winylu?
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jakość picture disców

#30

Post autor: Sindsoron »

bo to bardziej chodzi o wartość kolekcjonerską aniżeli jakoś muzyki... takie picture disc są bardziej atrakcyjne jako kolekcjonerskie trofea niż jakby były wydane klasycznie.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
ODPOWIEDZ