Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#46

Post autor: misienka2008 »

Zespol nazywa sie Camerata Nova i istnieje/ istnial przy Zamku Ksiazat Pomorskich w Szczecinie. Nie wiem czy maja gdzies w swoim archiwum recenzje z tego tournee. Od bardzo dawna nie utrzymuje z nimi kontaktow. Dyrektorem i dyrygentem jest/ byl Eugeniusz Kus. Sklad:16 smyczkowcow, dwa oboje i maly chor z Politechniki Szczecinskiej.

Ze skrzypkow cenie Dawida Ojstracha, Christiana Ferrasa, Anne-Sophie Mutter i Henryka Szerynga. Wlasnie zaczynam szukac w jego wyk. Koncertu skrzypcowego Brahmsa na winylu. Mialem go juz kiedys ale gdzies mi przepadl w zawierusze dziejow.

Nie daj sie kierowac gustami innych. Moimi rowniez. Tu trzeba byc samotnikiem. Najwazniejsze jest to co przemawia do Twojej duszy. Jak z wkladkami gramofonowymi. :lol:

Koncze bo zaczynam pisac banaly. :o :)

Pozdrawiam

Edit. Zajrzalem do Internetu. Camerata Nova zostala z powodow finansowych i nieporozumien z Dyrekcja Zamku rozwiazana w listopadzie 2012 r. Szkoda.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Re: Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#47

Post autor: misienka2008 »

Do Carpenter,

zainteresuj sie koncertem skrzypcowym Czajkowskiego w wyk. Ferrasa, Karajana i Filharmonikow Berlinskich. Deutsche Grammophon, Club-Sonderauflage J 845/ 9

Mysle, ze ta interpretacja sie Tobie spodoba.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#48

Post autor: Carpenter »

O Ferrasie wcale nie słyszałem - dzięki za polecenie! Masz rację z tym niekierowaniem się gustami innych, ale zacząć jakoś trzeba, a czasu coraz mniej, więc takie podpowiedzi i wskazówki są mile widziane.

Szukałem informacji o Cameracie i faktycznie 90% informacji to pełne żalu i zdziwienia teksty prasowe o zatargu Zamku Szczecińskiego z Zespołem. Na szczęście znalazłem też garść bardzo pozytywnych recenzji z kilku koncertów. Czy występ Cameraty Novy (jak odmieniać te łacińskie wyrazy po polsku?) we Francji pod batutą Rostropowicza w 2003 roku był jeszcze "za Twoich czasów"?
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#49

Post autor: misienka2008 »

Nie. Moja wspolpraca z nimi datuje sie na lata 80-te.

Jesli chodzi o upodobania moge doradzic koncerty na zywo prezentowane na YT. Daja one ogolne pojecie o walorach muzycznych solistow i dyrygentow. Nie do konca oczywiscie, ale mozna to ostroznie potraktowac jako drogowskaz. I wtedy szukac nagran na plytach.

Mam tez Koncert skrzypcowy Czajkowskiego w wyk. Dawida Ojstracha, Kiryla Kondraszyna i Panstwowej Orkiestry Symfonicznej ZSRR. Tloczenie " Melodia " 87 693 XAK. Interpretacja bardzo dobra. Przeszkadza tylko brak dojrzalosci ekipy nagrywajacej. Nie ma poglosu i przestrzeni; calosc troche za blisko sluchacza. Ale muzycznie...

Powodzenia w szukaniu.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#50

Post autor: Carpenter »

misienka2008 pisze:Do Carpenter,

zainteresuj sie koncertem skrzypcowym Czajkowskiego w wyk. Ferrasa, Karajana i Filharmonikow Berlinskich. Deutsche Grammophon, Club-Sonderauflage J 845/ 9

Mysle, ze ta interpretacja sie Tobie spodoba.
misienka, to chyba nie jest ta płyta, choć być może ten sam koncert:

http://allegro.pl/tschaikowsky-koncert- ... 97894.html
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#51

Post autor: misienka2008 »

Moja okladka jest inna. Przedstawia Ferrasa i Karajana w zwyklych ubraniach w czasie proby. Oprocz symboli, ktore juz podalem jest jeszcze na labelu D.C. 626 534 ( 695 116 S 1 ). Nie wiem co to oznacza. Kupiles juz czy masz taki zamiar? Cena nie jest wygorowana; mozna zaryzykowac. Wybacz, ze tak opisowo, ale nie wychodzi mi zmniejszanie zdjec. Dotychczasowe opisy jak to robic sa dla mnie niejasne. Ciagle wychodza mi za duze na wklejenie na Forum.

Piekna kotka/ kot. Mialem kiedys tchorzofretke i chetnie wstawilbym ja jako ikonke, ale powody dla ktorych tego do tej pory nie zrobilem juz wymienilem. Miala na imie Misienka ( z kreseczka nad n ) i bylo to w roku 2008.

Pozdrawiam

Edit. Polecam goraco: http://www.amazon.de/Huhn-Jagd-Konigin- ... B0000282NO. Przyklad wlasciwych temp ukazujacych krystaliczna przejrzystosc i wrazliwosc uczuciowa muzyki Haydna.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#52

Post autor: Carpenter »

Czyli zapewne masz to wydanie:

http://www.discogs.com/Tschaikowsky-Chr ... se/4071918

Ale nagranie zapewne jest to samo, no chyba, że obaj panowie nagrali ten koncert więcej niż raz. Jeszcze nie kupiłem i chyba się wstrzymam, bo jutro u mnie giełda staroci i każde 35 zł może się przydać. A ta aukcja ma bardzo długi termin - może nikt przede mną nie kupi.

Kot to Frodo, ŚP. Odszedł od nas cztery lata temu. Norweg czyli norweski leśny. Kochany zwierz!

Płyta z Twojego linku to CD. Nie ma zapewne wersji winylowej.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#53

Post autor: misienka2008 »

Tak, to jest to wydanie.

Haydn jest na CD, o wersji winylowej nie slyszalem. Nagrana w 1996 roku. Wtedy jeszcze powrot winyli byl niezauwazalny. Namawiam, bo jakosc warta odstapienia od " jedynej slusznej " linii na Forum. :shhh:

Gdzie jest ta Twoja gielda staroci?

Mojej Misienki tez juz nie ma. Mam nadzieje, ze przywita mnie kiedys po drugiej stronie Styksu.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#54

Post autor: Carpenter »

Zgubił mi się jeden dzień :o Giełda będzie nie jutro ale pojutrze, w sobotę. Trochę daleko od Szczecina (dobrze trafiam?), bo w Częstochowie.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#55

Post autor: misienka2008 »

Gdynia :D

Zycze ladnej pogody i udanych zakupow.
Awatar użytkownika
zukzukzuk
Posty: 92
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:48
Lokalizacja: okolice Leszna Wlkp.

Re: Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#56

Post autor: zukzukzuk »

Witam i pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników muzyki :violin:
Szczerze zazdroszczę i podziwiam muzyków, a tym bardziej takich wirtuozów jak misienka2008 (i Wszystkich, którzy bywają na forum).
Mnie pozostaje tylko słuchanie...
Klasyka zadomowiła się u mnie na dobre od jakiegoś roku. Żyć - nie umierać :D
Jazz-u słucham coraz mniej (choć trąbka Amstronga ciągle brzmi w uszach).
Koledzy już napisali od czego zacząć, tak więc pozwolę sobie na sygnalizowanie moich ulubionych pozycji oraz tego, co akurat słucham.
Oprócz klasyki, słucham także sporo a capella. To jest PIĘKNE:)
Na początek - nieśmiertelne Requiem Mozarta, które to "tłukę" praktycznie bez przerwy (od roku praktycznie co drugi dzień całość!). Co ciekawe - nie uważam tego za smutną, pogrzebową muzykę. Czasami przytupuję nogą...
Ważne. Tak jak wspomniał ktoś powyżej - niezmiernie WAŻNE jest kto i jak interpretuje daną kompozycję, bo jest tego co niemiara (zwłaszcza najbardziej znanych utworów).
Mnie szczególnie przypadło do gustu Requiem pod batutą Bohma, z naszym tenorem - W.Ochmanem. Cudowna, wspaniała i ponadczasowa muzyka. Cudne, współgrające głosy solistów i chórów! Jak zresztą cała klasyka...

Pozdrawiam!
Jacek
Załączniki
Bohm - Reqiuem - Mozart.jpg
Jacek
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#57

Post autor: misienka2008 »

Dziekuje za kwiaty ale chyba za duzy ten bukiet :lol: i witamy w klubie. :clap:

Karla Böhm`a rowniez mozna z czystym sumieniem polecic. Jak i Bernarda Haitink`a i dopiero ostatnio ( wstyd przyznac :shhh: :oops: ) " odkrytego " przeze mnie Sir Johna Barbirolli`ego.

Wyglada na to, ze starzy Mistrzowie wcale sie nie zestarzeli.

Co do przytupywania noga to jest to zamierzona prowokacja kompozytora. Jakos trzeba dac znak proboszczowi i muzykantom, ze nieboszczyk nieboszczykiem ale stypa czeka ! :lol:
Awatar użytkownika
zukzukzuk
Posty: 92
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:48
Lokalizacja: okolice Leszna Wlkp.

Re: Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#58

Post autor: zukzukzuk »

Dobre tą stypą :clap: To życiowa prawda!
Nie no - bukiet się należy! Tak bynajmniej sądzę...
Grałem w przedszkolu na fujarze, coś w rodzaju "dmuchanego parapetu" - proste melodyjki, ale nic więcej. Trąbka harcerska leżała na strychu, ale ledwo starczyło sił, aby dźwięk wydała, a co dopiero dalej. To nie takie proste.
Choć muszę się też pochwalić. Chrześniak kształcił się na fortepianie i teraz pogrywa na organach w kościołach za Odrą :D

W ramach dobrego początku - mam dla Ciebie fajną i myślę interesującą propozycję. Tak mi zagrała, że kupiłem drugą identyczną. W razie czego...
Znakomite koncerty, znakomite wykonanie! Przy tym - świetna realizacja!
Załączniki
M.Andre-2.jpg
M.Andre.jpg
Jacek
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#59

Post autor: misienka2008 »

Propozycji ciąg dalszy:

Bernstein, Leonard: West Side Story. Suita koncertowa.

Bach, Johann Sebastian: Koncert c - moll BWV 1060 na obój i skrzypce.
Awatar użytkownika
zukzukzuk
Posty: 92
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:48
Lokalizacja: okolice Leszna Wlkp.

Re: Klasyka - od czego zacząć? (gdyby ktoś chciał)

#60

Post autor: zukzukzuk »

No proszę!
Jak widać klasyka nie umarła jeszcze... Zainteresowanie jest takie, że ludziska walą drzwiami i oknami ;)
Ale - nic to Baśka...

Ostatnio "Bachuję" i "Handluję" co nieco i stąd moje propozycje.
Wrzucam konkretne płyty, bo jak wiadomo wykonań i interpretacji (oraz jakości samego nagrania, płyty) jest czasami tak wiele, że szok!

Pozdrawiam!
Załączniki
German Brass 1.1jpg.jpg
German Brass 1.jpg
Bach 1.1.jpg
Bach 1.jpg
Karl Richter 2.jpg
K. Richter.jpg
Piet Kee 1.1.jpg
Piet Kee 1.jpg
Jacek
ODPOWIEDZ