Zamawianie płyt z Amazon (US czy UK?)

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Zamawianie płyt z Amazon (US czy UK?)

#1

Post autor: motown »

Chciałbym zamówić dwie płyty ze sklepu Amazon, tylko nie wiem jak będzie lepiej / taniej. Czy robić zakupy w USA (Amazon.com) czy może w Wielkiej Brytanii (Amazon.co.uk)?

Biorąc pod uwagę kurs dolara i funta, taniej będzie z USA. Bo £20 to chyba więcej niż $20? Dwadzieścia funtów to jakieś 100 zł, a dwadzieścia dolarów to około 65 zł - dobrze kombinuję? Nie wiem jakie będą koszty przesyłki i czy przypadkiem z wielkiej brytwanii nie byłoby szybciej. Może ktoś robił zakupy na Amazonie i coś mi doradzi? :)

Dzięki.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41712
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zamawianie płyt z Amazon (US czy UK?)

#2

Post autor: Wojtek »

motown pisze:Nie wiem jakie będą koszty przesyłki
Nie możesz sprawdzić? Nie jest to tajemnica.

Koszta wysyłki z USA do Europy: http://www.amazon.com/gp/help/customer/ ... eId=596194

Koszta wysyłki z UK do PL: http://www.amazon.co.uk/gp/help/custome ... =200396150
motown pisze:i czy przypadkiem z wielkiej brytwanii nie byłoby szybciej.
To jest akurat dość oczywiste, o ile mają towar na stanie. Wyjątkiem jest droga przesyłka ekspresowa, wtedy z USA dojdzie w tym samym czasie :)

Dodatkowo, jeśli twoje zamówienie na Amazon.co.uk przekroczy 25 funciaków to masz darmową wysyłkę (tak, do Polski).

Także przekalkuluj sobie jeszcze wszystko :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Zamawianie płyt z Amazon (US czy UK?)

#3

Post autor: motown »

No dobra, w takim razie zamówię z UK. Będzie szybciej, może nawet taniej skoro przesyłka jest darmowa. A w przypadku US chyba doszło by jeszcze cło, więc nie bardzo mnie się to podoba ;)

A jak jest z płatnościami? Mogę normalnie zrobić przelew przez Internet? Podadzą mi swój numer konta czy jak? ;p
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Zamawianie płyt z Amazon (US czy UK?)

#4

Post autor: Krzyś »

motown pisze:No dobra, w takim razie zamówię z UK. Będzie szybciej, może nawet taniej skoro przesyłka jest darmowa. A w przypadku US chyba doszło by jeszcze cło, więc nie bardzo mnie się to podoba ;)
w przypadku przesyłek spoza UE cło/VAT płaci się jeżeli koszt paczki z przesyłką przekroczy bodaj 25 USD, w przypadku paczki wysłanej jak gift (czego Amazon NIE zrobi) to jest kwota 45 USD (mogę się mylić w tych kwotach - dawno nic nie przemycałem). Cło na płyty/książki wynosi CHYBA 0%.
Ale jak kupujesz na brytyjskim amazonie coś nowego, to i tak nałożą VAT, tylko zrobi to amazon, a nie polski Urząd Celny, przynajmniej tak wynika z tabelki: http://www.amazon.co.uk/gp/help/custome ... eId=502578
motown pisze:A jak jest z płatnościami? Mogę normalnie zrobić przelew przez Internet?
internet nie jest instytucją bankową ani parabankową - to jest sieć komputerowa. O ile mi wiadomo, internet nie zajmuje się jakimkolwiek obrotem pieniędzy. To co nazywasz "przelewem przez internet" to jest przelew bankowy, którym zajmuje się Twój bank i z grubsza jest tym samym co przelew zlecony w siedzibie banku (BANK zajmuje się przelaniem pieniędzy, a nie internet), tylko, że powiadamiasz bank o chęci zrobienia przelewu innym kanałem.
motown pisze:Podadzą mi swój numer konta czy jak? ;p
nie podadzą. amazon.co.uk akceptuje tylko karty płatnicze, kredytowe i jakieś tam jeszcze (Pre-paid payment cards).
ps1. przelew zagraniczny w ramach krajów zrzeszonych w SEPA - tj. wszystkie kraje UE i niektóre inne europejskie) w moim banku kosztuje 8 zł ("ekonomiczny" - idzie 2 dni), lub 20 zł ("priorytetowy" - dochodzi tego samego albo następnego dnia roboczego), a i tak trzeba robić ten przelew ojro (po ustalonym przez bank kursie i z uwzględnieniem prowizji dla banku)
ps2. np. w moim banku płatności kartą VISA są przeliczane przez ojro - czyli najpierw do ojro przez bank (z uwzględnieniem prowizji dla banku), a dopiero potem na walutę docelową przez Visa (kursy używane przez Visa można sobie sprawdzić na ich stronie)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Zamawianie płyt z Amazon (US czy UK?)

#5

Post autor: motown »

Dzięki Krzyś za wyczerpującą odpowiedź. Mogłeś darować sobie te złośliwości o internecie, ale z drugiej strony mam za swoje - mogłem wyrazić się precyzyjnie ;)
Pisząc "przelew przez Internet" miałem na myśli następującą sytuację: wchodzę na stronę www mojego banku używając przeglądarki internetowej (takiej jak np. Opera), loguję się (podając swój identyfikator i pin), a następnie wykonuję przelew zagraniczny (przelewam środki z mojego konta na konto kontrahenta - w tym przypadku firmy Amazon). To tak gwoli ścisłości.
amazon.co.uk akceptuje tylko karty płatnicze, kredytowe i jakieś tam jeszcze (Pre-paid payment cards)
Na czym polega akceptowanie karty płatniczej? Mam podać im numer mojej karty? Muszę kartę włożyć do jakiegoś terminala i wpisać pin (tak jak w sklepie ;p)?
Wybaczcie żenujące pytanie, ale nie płaciłem kartą w internecie. Zawsze robiłem zwykłe przelewy.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Zamawianie płyt z Amazon (US czy UK?)

#6

Post autor: Krzyś »

motown pisze:Na czym polega akceptowanie karty płatniczej? Mam podać im numer mojej karty? Muszę kartę włożyć do jakiegoś terminala i wpisać pin (tak jak w sklepie ;p)?
Wybaczcie żenujące pytanie, ale nie płaciłem kartą w internecie. Zawsze robiłem zwykłe przelewy.
Najpierw wybierasz rodzaj karty (jak masz np. debetową Visa Electron, to - jeśli nie ma Visy Electron na liście, albo nie działa - możesz wybrać normalną Visę). Podajesz numer karty płatniczej znajdujący się z przodu (4x 4 cyfry, np. u mnie to jest 4912 4689 1648 8945), datę ważności, też znajduje się z przodu (u mnie: 03/12) i trzycyfrowy kod CCV2, który znajduje się z tyłu karty (np. u mnie 915). Ew. w zależności od sklepu być będziesz jeszcze musiał podać jakieś dodatkowe dane, np. nazwisko posiadacza.

oczywiście żartowałem z tymi numerami, a jeżeli są one działającymi numerami karty płatniczej/kredytowej, to chyba powinienem zacząć grać w totolotka :morda:
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
ODPOWIEDZ