Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

Żeby nie było za cicho
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1421
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#31

Post autor: Jozi »

darkman pisze:
03 gru 2023, 08:59
Józku, ale to nie ten temat. :).. brak odniesienia do Iskry. :D
Jak tak to pewnikiem masz rację.
Ja jeszcze śpię :lol: :lol: :lol: .
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
adazz
Posty: 49
Rejestracja: 13 cze 2021, 12:11

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#32

Post autor: adazz »

Cześć,
Mam ISKRE 1, od dwóch miesięcy, wcześniej miałem pre od PJ TubeBox DS2 . Cóż Iskra wypada sporo lepiej, PJ miał ładny ciemny sound, ale Iskra to inna liga, świetna - i dla mnie - zaskakująca dynamika, i klarowność przekazu, detal jest na bardzo wysokim poziomie - zgodnie z "zaleceniami" producenta nie stosuję innych "lepszych/wypasionych" zasilaczy, za to okablowanie dałem o niskiej pojemności-studyjne *(nie mikrofonowe) *(AlphaWire). Iskrę 1 stosuje do wkładki MC Hana ML, ustawiam 60db wzmocnienie, i 300ohm ładowania impedancji,
Jest mega, mega spoko ale zastanawiam jak wypadłaby w bezpośrednim porównaniu z pre w półce cenowej 8-10k PLN, ktoś z Was testował? Ja słyszałem o jednym takim przypadki i iskra się podobno broni nieźle.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15340
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#33

Post autor: darkman »

adazz pisze:
06 gru 2023, 08:35
wypadłaby w bezpośrednim porównaniu z pre w półce cenowej 8-10k PLN, ktoś z Was testował?
Oczywiście, że tak. Nasz szanowny kolega @Marcinus.
Posada różne preampy. Do bezpośredniego porównania 2xIskra (A i B, u mnie jest A w tej chwili) i kompletny PH 10 Audio Note z brandowym zasilaczem PSU-10. Wartość 13,5 tysiąca zeta.
Marcin to bardzo skromny gość z referencyjnym sprzętem (wkładki, SUT'enery itd..taile), nie lubi się chwalić po prostu i nigdy nie pisze o czymś czego nie zna z autopsji.
Nawet nie wiem jakie ma jeszcze phonostage, bo choć mamy bardzo dobre relacje towarzyskie, to nie każdego chorego wypada pytać na co choruje? Ja np mam nieuleczalny syndrom winylowy, raczej postać złośliwa, ale jakoś daję radę jeszcze :)

Od Marcina wiem, że jego zdaniem Iskra jest na tyle interesująca, że posiadanie jednej uznał za nieawanturujące się w stanie posiadania i sobie zostawia, mimo konkretnego stanu zasobów. Porównanie o którym wspominasz nie miałoby najmniejszego sensu i ze względu na mezalians swego rodzaju.
PH-10 dla przykładu to poziom o innych walorach użytkowych np 3 rodzaje korekcji do wyboru Decca,RIAA,Columbia, .. no dam Se spokój, ale szerokie możliwości load on fly, itd, itp. Ma swoje ograniczenia, ale jaki phonostage ich nie ma.
To trochę porównanie nowoczesnego czołgu z nową wersją karabinka Kałasznikowa i tak bym określił Iskrę - dobra, kompaktowa, ha! - niezawodna mogę dodać, bo gra umnie już kilka dni w ruchu ciągłym.. satyrycznie dodam = nie grzeje się! :lol: bo to nie pseudo lampa jak DJ :)
Takie porównanie jest owszem możliwe ale tylko w warunkach bojowych i to ścisle określonych. W przypadku PH-10 bedą to jedynie wybrane i pokrywające się zakresy, zatem? Gdzie sens? I czemu miałby to służyć? Chyba tylko klepaniu po pleckach i rajcowaniu się posiadaniem. Nie idźmy tą drogą.
Napisałem w swojej ocenie, że już do Nudy, Iskra nie ma płaszczyzny porównawczej, choć w samej sekcji MC mógłbym się wypowiedzieć, jednak dla wkładek MC via transoformatory SUT na sekcję MM, Nuda dalej ma nieporównanie lepszy feedback.
Takie moje zdanie. W międzyczasie pograłem też Iskrą na kilku MC i owszem. Potwierdzam.
adazz pisze:
06 gru 2023, 08:35
za to okablowanie dałem o niskiej pojemności-studyjne *(nie mikrofonowe) *(AlphaWire)
Jakiej pojemności? Podaj proszę już zdaje się po raz wtóry sugeruję ten trudny, a tajemniczy krok. Jeśli nie wiesz to też będzie odpowiedź, przyjmiemy, że niska i tyle. W innym wątku nie odpowiedziałeś zdaje się? Mimo, że pytałem grzecznie. Nie lubimy tego na forum.
Moge obiecać, że Luke w przypadku odkrycia tej tajemnicy policzy Tobie jak to się ma do podanych ustawień. Może warto? :).. choć strach jest ;)
adazz pisze:
06 gru 2023, 08:35
detal jest na bardzo wysokim poziomie
Wierzę, bo słyszę. Jednak nie jestem pewien czy słyszymy to samo, bo jednak detal to wkładka i igła zdecydowanie, igła moim zdaniem nieco mniej ale owszem to składowa o niebanalnym znaczeniu. Reasumując detal ów, odnotujmy - Iskra potrafi przeczytać na swoim poziomie, który jest, no cóż dobry po prostu. Generalnie nie fetyszyzowałbym, bo Ikrze to tylko może zaszkodzić.

No to czekamy na tę pojemność Panie kolego.
(ja podałem swoją dla użytego kabla w opisie). :mrgreen:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15340
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: PL70LII, PSX60
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#34

Post autor: darkman »

Adazz, oczywiście dzięki za opinię. :text-dope:
adazz
Posty: 49
Rejestracja: 13 cze 2021, 12:11

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#35

Post autor: adazz »

@Darkman

Obecna strona AlphaWire podaje dane j.n.

1) Voltage Rating 3500 VRMS
2) Characteristic Impedance 43 Ω
3) Inductance 0.07 μH/ft, Nominal
4) Ground Capacitance 36 pF/ft @1 kHz, Nominal

Natomiast przewody które mam nie są z bieżącej produkcji, są .... "nieco" starsze ;]

A moje pytania o porównania z drogimy i zacnymi urządzeniami to bardziej ciekawość jak wypada sound, aczkolwiek wiem że w tych "wypasach" nastawy i opcje są kluczowe.
adazz
Posty: 49
Rejestracja: 13 cze 2021, 12:11

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#36

Post autor: adazz »

darkman pisze:
06 gru 2023, 09:26

Reasumując detal ów, odnotujmy - Iskra potrafi przeczytać na swoim poziomie, który jest, no cóż dobry po prostu. Generalnie nie fetyszyzowałbym, bo Ikrze to tylko może zaszkodzić.

No to czekamy na tę pojemność Panie kolego.
(ja podałem swoją dla użytego kabla w opisie). :mrgreen:
Mam wrażenie, a nawet przeświadczenie że Iskra 1 jest już pewnym synonimem *(fetyszem hehe), i to nie jest moje spostrzeżenie - bo sporo osób *(ze sprzętami naprawdę konkretnymi, gdzie wkładki MC po 15-20k grają) mi ją polecało zanim kupiłem .

Dodam od siebie, że w przypadku wkładki MC fajnie można bawić się skrajami pasm używając trymerków dot impedencji, i co ciekawe jak dla mnie Iskra działa jak korektor studyjny gdzie bawisz się całymi pasmami, ale nic nie przesterujesz - ciekawa sprawa.
Awatar użytkownika
arek@audiokultura
Posty: 22
Rejestracja: 29 lis 2018, 16:18

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#37

Post autor: arek@audiokultura »

darkman pisze:
02 gru 2023, 10:57
Mogę to zestawić z Nudą, ale nie zastawię bo już widzę, że do Nudy, no cóż skoku tu nie ma. Żadnego, ale Nuda to urządzenie dwukrotnie droższe ze specjalizowaną sekcją zasilania czego w Iskrze nie uświadczycie, a w dodatku u mnie to dual mono więc już w ogóle.. no inny poziom całkiem, no i te nastawy. Reasumując posiadaczom Nudy i wyższych jej odsłon konstrukcyjnych Iskra nie dotrzyma kroku i to jest constans.
@Darkman

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Możesz to podeprzeć pomiarami czy po prostu wg.Ciebie duża skrzynka jest lepsza od małej skrzynki?
Kierowanie sie ceną lub ilością czy wielkoscią kondensatorów lub transformatorów od dawna juz nie działa.
Mamy rok dwa tysiące dwudziesty trzeci. Takie urządzenia można pakować do pudełek po zapałkach
przy zachowaniu doskonałych parametrów technicznych.

Co do samego zasilania Iskry:
nasz przedwzmacniacz ma wbudowany niezależny podwójny zasilacz z układem aktywnej, dynamicznej kompensacji zakłóceń.
Stosujemy ten patent od wielu lat w naszych przedwzmacniaczach 883 i uwierz na słowo: co jest dobre w studio, sprawdzi się w domu.
Idea jaka przyświecała przy projektowaniu była taka żeby użytkownik przedwzmacniacza nie musiał się martwić o źródło zasilania,
co w przypadku pierwszego stopnia za wkładką oraz wzmocnienia rzędu x2k ma w każdym soundsystemie ogromne znaczenie.
Przy okazji mamy tu dual mono, tyle że zrobione elektronicznie.

Czy to działa? Tak, to działa doskonale!
Nawet bez przyrządów możesz to sprawdzić robiąc prosty test:
odepnij przewody z wejścia iskry, ustaw maksymalne wzmocnienie (gs1 i gs2 wszystkie "do góry", razem to jest ok.76dB)
i sprawdź czy szumi. :)

"no inny poziom całkiem, no i te nastawy..."

Ty tak na serio? :)
Iskra1 to 28 ustawień wzmocnienia w zakresie od 35 do 77dB,
ogarniesz tym wszystkie dostępne na rynku wkładki plus wszystkie vintage,
pojemność od zera (pojemność własna) do 480pF, średnio co 50pF,
obciążenie dla MC 75R, 100R, 200R, 330R, 500R, 1k oraz 47k dla wkładek MM.
Jakich jeszcze nastaw potrzebujesz, których w Iskrze nie znajdziesz, a które istotnie wpłyną
na Twoją percepcję odbioru muzyki?

PS: gdybyś chciał zrobić prawdziwy test i porównać Nudę oraz Iskrę chętnie wpadnę i pomogę w dostrojeniu.

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich winylomaniaków, Wesołych Świąt i najlepszego w Nowym Roku!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41834
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#38

Post autor: Wojtek »

arek@audiokultura pisze:
21 gru 2023, 21:39
Mamy rok dwa tysiące dwudziesty trzeci. Takie urządzenia można pakować do pudełek po zapałkach
przy zachowaniu doskonałych parametrów technicznych.
To zrób takie. Co za problem?
:morda:
arek@audiokultura pisze:
21 gru 2023, 21:39
oraz 47k dla wkładek MM.
No właśnie, i tu jest pies pogrzebany.
arek@audiokultura pisze:
21 gru 2023, 21:39
Jakich jeszcze nastaw potrzebujesz, których w Iskrze nie znajdziesz, a które istotnie wpłyną
na Twoją percepcję odbioru muzyki?
Omawialiśmy to już nie raz i nie dwa na łamach forum. Próbowałem przekonać, udowodnić, wykazać potrzebę jakiegoś zakresu impedancji, a nie tylko sztywne 47k dla MM.

Za każdym razem bagatelizowałeś sprawę, ostatnio nawet, po utracie argumentów technicznych, sprowadziłeś dyskusję do tego że mało kto ma takie vintage potrzeby stosowania różnych impedancji i dlatego nie ma problemu, o co się czepiać :D
Więc z tej perspektywy jak czytam dzisiaj Twoje słowa "plus wszystkie vintage" to mogę się tylko śmiać z hipokryzji.

Nie spodziewam się zmiany zdania, ale kto wie?
Na święta ponoć nawet psy przemawiają ludzkim głosem, więc może cud się zdarzy :)
Nawet nie oczekuję żeby zmienił się projekt Iskra1 w tym zakresie, ale Iskra2? Byłoby miło.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
arek@audiokultura
Posty: 22
Rejestracja: 29 lis 2018, 16:18

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#39

Post autor: arek@audiokultura »

Wojtek pisze:
21 gru 2023, 23:55
To zrób takie. Co za problem?
Robię. Rocznie jakieś półtora tysiąca.

Co do obciążenia wkładki MM wartością inną niż 47k:
podaj konkretną wkładkę dla której potrzebujesz zmniejszyć tą wartość ponieważ to słyszysz.
Do pewnego momentu stosowaliśmy oprócz 47k 75k dedykowane dla V15. Ale różnica z tego wynikająca w skraju pasma jest w zasadzie pomijalna.
Chyba że jesteś nietoperzem którego cały tor audio przenosi do 50kHz :D


Wojtek: co Ci tak naprawdę leży na sercu? Wyrzuć to z siebie w końcu. ;)
Awatar użytkownika
burz
Posty: 58
Rejestracja: 10 lis 2012, 14:48
Gramofon: Rega Planar 8

Re: Nie test - Audiokultura Studio/Stage/HiFi Iskra

#40

Post autor: burz »

Chętnie porównam Iskrę z pre Regi na tym samym poziomie cenowym 1,6 kzł (MC).
Nie interesuje mnie wypożyczenie Iskry ze sklepu za kaucją, miałem na forumowych testach ahajową Husarię, i nie ukradłem ;) To jak będzie, Arku?
ODPOWIEDZ