[solved]Sony TA-AV561 - woofer nie gra ):

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

[solved]Sony TA-AV561 - woofer nie gra ):

#1

Post autor: Krzyś »

Właśnie stałem się posiadaczem używanego zestawu Sony 5.1 (oznaczenie całości to chyba SEN-R6620, cena w 1999 r. 5400 zł) składającego się z następujących komponentów:
Wzmacniacz: Sony TA-AV561
Tuner: Sony ST-JX661
Magnetofon: Sony TC-WR661
CD-player: Sony CDP-C661
Szafka: Sony SU-E6620 (na razie jeszcze bez tej szafki, ale mam nadzieję, że kiedyś ją będę miał)
Woofer: Sony SS-W662E
Kolumny: Sony SS-E662V
Głośnik centralny: Sony SS-CN10
Głośniki tylne: Sony SS-U10
Pilot zdalnego sterowania: RM-U561
(tutaj jest opis takiego samego mniej więcej: http://www.hifiwigwam.com/showthread.ph ... ifi-System )
(umówiłem się na zakup tego za 500 zł - myślę, że niewiele jak za taki sprzęt).
Pomijając fakt, że to 5.1 jest takie, że oba głośniki tylne są podłączone do jednego wzmacniacza, wzmacniacz nie ma ani jednego wejścia więcej niż dwukanałowego (akceptuje dźwięk Dolby Surround - czyli kanał centralny i tylny odpowiednio zmatrycowane w stereo), to strasznie mi się on podoba (stosunek cena/możliwości) i generalnie jestem zadowolony z zakupu (gra lepiej, niż wszystkie moje poprzednie urządzenia). Ale ja nie chciałem się w tym wątku chwalić - mianowicie mam uwalony woofer; tzn. objawy następujące:
  1. nie gra (niezależnie od położenia cyfrowego potencjometru do głośności woofera)
  2. napięcie na zaciskach woofera przy włączonym wzmacniaczu i grającej muzyce: 0V (mierzyłem składową stałą akurat, ale to powinno być bez róźnicy)
  3. napięcie na zaciskach woofera na biegu jałowym (przy odłączonym wooferze): 0V (też skłądowa stała, tak samo jak poprzednio, woltomierz na zakresie z rozdzielczością 0,01 V)
  4. impedancja woofera: 4 ohmy (tyle, ile powinno być)
  5. zacisk (-) woofera połączony z zaciskami (-) innych głośników
i teraz moje pytania:
  1. Czy w tym wooferze może być jakaś zwrotnica? (woofer jak najbardziej pasywny)?
  2. Czy mogę go spróbować podłączyć do kanału tylnego, który jest realizowany na drugiej połówce tego samego wzmacniacza scalonego, tylko z innymi wartościami elementów RC? (do zacisków głośników tylnych podłączone są równolegle dwa głośniki o impedancji 8 ohmów co daje impedancję wynikową 4 ohmy, czyli tyle, ile subwoofer) - chcę to tylko wykonać w ramach testów mających dać mi pojęcie o tym, czy woofer jest sam w sobie sprawny
Z lektury instrukcji serwisowej wynika, że potencjalnymi kandydatami do zepsucia się są albo przekaźnik optoelektroniczny tuż przy wyjściu, albo coś we wzmacniaczu scalonym realizującym wzmocnienie dla woofera (ew. jakaś logika po drodze). Na razie jeszcze nie rozkręcałem tego.
(poza tym jeszcze główny potencjometr do głośności - oczywiście cyfrowy, ale w postaci gałki - ma jakiś problem ze sobą, bo czasami niezależnie od tego, w którą kręcę stronę, to głośność się tylko zwiększa, co bywa kłopotliwe np. w nocy)
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2011, 13:26 przez Krzyś, łącznie zmieniany 4 razy.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony TA-AV561 - woofer nie gra ):

#2

Post autor: Wojtek »

Krzyś pisze:Pomijając fakt, że to 5.1 jest takie, że oba głośniki tylne są podłączone do jednego wzmacniacza, wzmacniacz nie ma ani jednego wejścia więcej niż dwukanałowego
Czyli tak na prawdę "2.1" z czterema głośnikami + sub, skoro tył i przód są jednakowe :)
Krzyś pisze:Woofer
Subwoofer, mówiąc konkretnie :) Wiem że można się sprzeczać co jest sub, a co nie (czyli że czy poniżej 20Hz czy po prostu blisko 20Hz, niżej od pozostałych wooferów w zestawie głośnikowym), ale fakt faktem tak się ten element określa raczej ;)
Krzyś pisze:(gra lepiej, niż wszystkie moje poprzednie urządzenia)
Yyy no to mnie akurat nie dziwi Krzyś, z tego co wymieniałeś wcześniej :)

Najważniejsze że są postępy jakościowe :D
Krzyś pisze:Czy w tym wooferze może być jakaś zwrotnica? (woofer jak najbardziej pasywny)?
Pewnie tak, szczególnie jeśli w pozostałych kolumienkach są jakieś wooferki :)
Krzyś pisze:Czy mogę go spróbować podłączyć do kanału tylnego(...)
W ramach sprawdzenia myślę, że tak.

Cena nie za wysoka za całość, ale skoro jednak ma jakieś niewiadomego kalibru usterki to jednak jest tu jakaś motywacja do rabatu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Sony TA-AV561 - woofer nie gra ):

#3

Post autor: Krzyś »

Wojtek pisze:
Krzyś pisze:Pomijając fakt, że to 5.1 jest takie, że oba głośniki tylne są podłączone do jednego wzmacniacza, wzmacniacz nie ma ani jednego wejścia więcej niż dwukanałowego
Czyli tak na prawdę "2.1" z czterema głośnikami + sub, skoro tył i przód są jednakowe :)
no ale gdyby sobie wmatrycować ten dolby surround to potencjalnie 4.1... (oczywiście sprawdzę czy separacja jest bliska idealnej, wydaje mi się, że nawet filtr DirectShow MatrixMixer potrafi coś takiego zrobić)
Wojtek pisze:
Krzyś pisze:Woofer
Subwoofer, mówiąc konkretnie :) Wiem że można się sprzeczać co jest sub, a co nie (czyli że czy poniżej 20Hz czy po prostu blisko 20Hz, niżej od pozostałych wooferów w zestawie głośnikowym), ale fakt faktem tak się ten element określa raczej ;)
Sony nazywa to Super Woofer a mi jest doprawdy wszystko jedno (:
Wojtek pisze:
Krzyś pisze:Czy mogę go spróbować podłączyć do kanału tylnego(...)
W ramach sprawdzenia myślę, że tak.
no i spróbowałem - subwoofer podłączony do kanału tylnego gra, owszem (cicho, bo cicho, bo trochę złe częstotliwości z wzmacniacza wychodzą jak na jego zakres)... natomiast głośniki tylne połączone szeregowo do gniazda subwoofera... odzywają się przydźwiękiem sieciowym ): a konkretnie przynajmniej jego wyższymi harmonicznymi (ciekawe, czemu w subwooferze nie słychać choćby bazowego tonu 50 Hz...) - co niekoniecznie najlepiej rokuje na łatwość naprawy...

po chwili: przepraszam, to jest Dolby Pro Logic, nie Dolby Surround
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Sony TA-AV561 - woofer nie gra ):

#4

Post autor: Krzyś »

okazało się jednak, że subwoofer działa (: może nie dudni tak, jak subwoofery od tanich głośniczków komputerowych, które w dodatku mają własną gałkę do regulacji głośności niezależną od głośności głównej, ale grać gra...

zastanawiam się tylko, czemu wcześniej nie zauważyłem, że jednak działa... może nigdy nie ustawiałem większej głośności (pokrętło do głośności we wzmacniaczu działa źle - czasami coś tak się z nim psuje, że niezależnie od kierunku kręcenia zwiększa głośność... dlatego dopiero teraz jak mam pilota, to mogę bez obaw kręcić), a może wybrałem zły repertuar do testów, a może jedno i drugie - na Toccacie i Fudze d-moll Bacha w każdym razie go słychać (: , a przy większej głośności cały zestaw się trzęsie... (trzeba wreszcie szafkę sprowadzić...)

Temat uważam za wyczerpany, dziękuję za sugestie.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[solved]Sony TA-AV561 - woofer nie gra ):

#5

Post autor: Wojtek »

Podsumowując: super sprzęt, ale przynajmniej jakoś działa :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ