car audio

ODPOWIEDZ
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#46

Post autor: Arkadyo »

Robiłem audio po taniości tj. dobre radyjko x 4 z dsp pomiedzy tyłem a przodem. Na przód zestaw 2 drozny - najlepiej byłby na neodymach bo łatwo daje sie wysterowac mała mocą jaka dysponuje radio ale ceny takich zestawów... Ale cos klasy moreli na zwykłych tez nie gra źle. Do tego można dołożyć suba 6-8" na dwa tylne kanały radia w mostku i potrafi to fajnie zagrac w dobrze wyciszonej kabinie. Dobrze jak jest dsp pomiedzy sekcjami bo wyrównasz to czasowo choć w autach o integralnym bagazniku daje rade nawet bez dsp. Niestety jak masz sedan i sub jest w bagazniu i osobnej budzie to ledwo go bedzie słychać na mocach jakie oferuje radyjko i rozjazd basu pomiedzy przodem a tyłem... W wiekszości przypadków na dsp wyrównuje takie coś o około 2 metry
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#47

Post autor: Arkadyo »

kinky pisze:
12 cze 2023, 12:57
Wygłuszyłem drzwi przednie i wymieniłem kondy w tweeterach w desce na podszybiu. Na moje potrzeby wystarczająca poprawa dźwięku. Koszt niewielki + czteropak browara ;)


bitmat1.jpgbitmat2.jpgwygłuszenie.jpgtweeter.jpg
Zrobienie dobrze drzwi to podstawa. Często fabryczny głosnik 16 cm z przedniego zestawu 2 droznego pod fabrycznym radiem dostaje nowego zycia jak mu sie poprawi warunki pracy. Pewnie nigdy nie bedzie to idealna obudowa zamknieta ale zaślepienie tych duzych dziur w wewnetrznym szkielecie jak zrobiłeś to u siebie powinno dac już słyszalny efekt. Jakbys miał okazję podmienić fabryczny midbas nawet na taki:
https://allegro.pl/oferta/blow-wk650-sa ... 3424773264
Ja wiem, że najtańszy chinol... Słyszałem go w dobrze zrobionych drzwiach gdzie zastąpił wysypane oryginalne głośniki. Nie ja to robiłem a przygladałem sie z boku kracząc, że zamieni stryjek siekierke na kijek.
Troche sie zdziwiłem :). To nie tak ,że zagrało to jak zestaw morela za 1000 zł, jednak w porównaniu z fabrycznym... No dół pojawił sie taki, że koleś chciał robic suba i dał sobie spokój.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7665
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: car audio

#48

Post autor: amrowek »

Nie w to ja już nie idę w całe to car audio, to się chore robi
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3846
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: car audio

#49

Post autor: kinky »

Arkadyo pisze:
12 cze 2023, 14:27
fabryczny głosnik 16 cm z przedniego zestawu 2 droznego pod fabrycznym radiem dostaje nowego zycia jak mu sie poprawi warunki pracy [...] zaślepienie tych duzych dziur w wewnetrznym szkielecie jak zrobiłeś to u siebie powinno dac już słyszalny efekt
Taki właśnie efekt uzyskałem, zdecydowana poprawa basu i średnich, wcześniej tragedia, po zmianie auta na to obecne nie mogłem zdzierżyć tego dźwięku. U mnie króluje w trasie dużo rockowego łomotu i to był jazgot z charczącym basem, a nie dźwięk. Teraz jest git :D
Arkadyo pisze:
12 cze 2023, 14:27
podmienić fabryczny midbas
Zapisałem tego blow, może przy okazji jakiejś wymiany zamka czy cóś... dzięki! Ale powiem Ci, że ten, który mam obecnie jest najlepiej oceniany z 4 różnych zestawów audio dostępnych fabrycznie w tym modelu auta. Do tego stopnia, że żonglując głośnikami/zmieniając sprzęt na lepiej z tej czwórki grającego Arkamysa chłopaki z forum RLKP ostatecznie zostawiali te głośniki cabasse jako najlepsza opcja. Oczywiście szli też w sprzęt z wyższej półki, ale jako podstawowa opcja poprawy dźwięku na tym co fabrycznie dostępne wypadały najlepiej.
Też się zdziwiłem jak to zagrało po wygłuszeniu drzwi w porównaniu z zastanym rzężeniem ;)
Także zabawę z wygłuszeniem drzwi polecam każdemu jako nisko kosztowy wstęp do modyfikacji audio.
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: car audio

#50

Post autor: chudy_b »

kinky pisze:
12 cze 2023, 11:17
Czasami to nie takie oczywiste, moje ma BT, ale obsługuje tylko rozmowy, muzy nie (jakieś inne protokoły BT czy coś w tym stylu
To chyba trochę zalezy od czasu produkcji auta. W jednym mam fabryczny BT, ale obsługuje tylko telefon. Potrafi wybrac numer, ale ksiązke trzeba sobie wklepać samemu. W drugim wywaliłem fabryczne radio wstawiłem Pioneerka z BT za 3 stówki. Obsługuje telefon i muzykę. A współcześnie to Android Audio i po temacie. Choć zdaje się, że trzeba podpiąć telefon kablem żeby działały aplikacje. Do muzy i telefonu wystarczy BT.
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3846
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: car audio

#51

Post autor: kinky »

chudy_b pisze:
12 cze 2023, 15:30
To chyba trochę zalezy od czasu produkcji auta
Na pewno. Chociaż w przypadku mojego równocześnie można było wybrać za dopłatą dwa różne systemy audio, jeden obsługiwał już muzę po BT, drugi jak mój nie, tylko tel. I co ciekawe, wg. ówczesnych cenników mój był droższy :roll: A wolałbym żeby "mój" Szwajcar jak konfigurował auto w salonie wybrał ten tańszy, bo z czasem okazało się też, że gra lepiej ;)
Niezbadane są decyzje konfiguracyjne producentów/księgowych tym bardziej jeśli chodzi o renault :morda:
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
syko
Posty: 2364
Rejestracja: 22 kwie 2019, 20:44
Gramofon: Dual 510
Lokalizacja: Świat

Re: car audio

#52

Post autor: syko »

kinky pisze:
12 cze 2023, 11:17
?
Może i to stereo, ale scena jest tak zawężona że słychać jakby mono. Są transmitery sterofoniczne?
Sony PS 3750, JVC Z1s, Sansui AU-417, T+A Criterion TMR 60
http://radio.garden/visit/evanston-il/9jjzCYJU
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3846
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: car audio

#53

Post autor: kinky »

syko pisze:
12 cze 2023, 17:48
Są transmitery sterofoniczne?
:think:
No chyba wszystkie są stereofoniczne, w dzisiejszych czasach dziwne gdyby były monofoniczne?
W specyfikacji Twojego jest obsługa MP3 / WAV / FLAC / APE / WMA, a to są formaty stereo.
Ja nie słyszę u siebie różnicy w dźwięku czy słucham radia, cd czy via transmiter coś.
Może coś ustawieniach radia, albo transmitera by trzeba pogrzebać?
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#54

Post autor: Arkadyo »

kinky pisze:
12 cze 2023, 15:10
Arkadyo pisze:
12 cze 2023, 14:27
podmienić fabryczny midbas
Zapisałem tego blow, może przy okazji jakiejś wymiany zamka czy cóś... dzięki! Ale powiem Ci, że ten, który mam obecnie jest najlepiej oceniany z 4 różnych zestawów audio dostępnych fabrycznie w tym modelu auta. Do tego stopnia, że żonglując głośnikami/zmieniając sprzęt na lepiej z tej czwórki grającego Arkamysa chłopaki z forum RLKP ostatecznie zostawiali te głośniki cabasse jako najlepsza opcja. Oczywiście szli też w sprzęt z wyższej półki, ale jako podstawowa opcja poprawy dźwięku na tym co fabrycznie dostępne wypadały najlepiej.
Też się zdziwiłem jak to zagrało po wygłuszeniu drzwi w porównaniu z zastanym rzężeniem ;)
Także zabawę z wygłuszeniem drzwi polecam każdemu jako nisko kosztowy wstęp do modyfikacji audio.
Trochę uogólniłem opinie o fabrycznych zestawach byc może krzywdząco dla niektórych - w końcu widziałem tylko kilkanaście modeli a nie kilkaset żeby dawać bezapelacyjne wyroki. Jednak juz na tym widac pewna prawidłowość - w drzwiach fabrycznych, czesto do połowy dziurawych, zagra cokolwiek tylko midbas o wysokim qts wynikającym ze słabego napędu tegoż głośnika. Nie wiem czy to kwestia cięcia kosztów czy świadomość, że w takich drzwiach nic o silniejszym napedzie i tak nie zagra lepiej...
Nie wiem. W każdym razie po zrobieniu drzwi warto zrobic próbę i wsadzić coś z mocniejszym układem magnetycznym przy czym trzeba wiedzieć, że nawet lepsiejsze zestawy do drzwi mają stosunkowo wysoki qts - poprostu nigdy z drzwi nie bedzie kolumny bass refleks mruczącej jak subwoofer. Też nie ma gwarancji, że włozysz cos silniejszego i napewno zagra lepiej. Trochę za dużo zmiennych środowiskowych żeby dawać jednoznaczne wyroki. Może byc tak, że pojawi sie wiecej niskich czestotliwosci ale kosztem kick basu i niskiej srednicy i wcale Tobie to nie przypasuje. Te fabryczne głosniki dają sie łatwo wysterowac małą mocą i maja bardzo lekkie układy drgajace na zawieszeniach piankowych, co przekłada sie na niezłą skuteczność. Taki chińczyk ma grube gumowe zawieszenie, co bedzie miało wpływ na skutecznośc więc moze byc cichszy i np wylezie wysokotonowy do przodu... Ale pewnosci nie ma bo napęd zdecydowanie silniejszy. Niestety parametry TS w car audio nawet przy dobrych firmach nie sa podawane a taki chinol nawet jak coś ma to wiarygodność jest taka sobie. Bez fizycznego testu w drzwiach, na konkretnym radiu ciężko cokolwiek wyrokować.
Nie to, że namawiam do zmiany bo "napewno bedzie super" ale jak coś wpadnie w łapy przy okazji - nawet wypozyczone na chwile od kumpla - warto sprawdzić czy lepsiejszy napęd wniesie cos oczekiwanego do dobrze zrobionych drzwi. Bo jak jeden silniejszy wniesie to wszystkie inne równiez.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ