W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
Awena
Posty: 317
Rejestracja: 10 maja 2020, 22:33

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#16

Post autor: Awena »

A skąd jesteś?
Awatar użytkownika
Atomowy Glina
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2024, 12:21

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#17

Post autor: Atomowy Glina »

Z Zielonej Góry ^^
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7667
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#18

Post autor: amrowek »

Atomowy Glina pisze:
29 mar 2024, 09:26
czyli najpierw kupując wzmacniacz a następnie bawić się w poszukiwanie kolumn, które z nim zagrają.
Taka kolejność, którą ja obrałem, wydaje się dużym kompromisem, jeśli chodzi o brzmienie, którego poszukuję
a jaka jest różnica w przypadku kupna wzmacniacza a potem kolumn od tej , że najpierw kupimy kolumny a potem wzmacniacz?
Parametry na papierze nie grają :D , w obu przypadkach.
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Atomowy Glina
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2024, 12:21

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#19

Post autor: Atomowy Glina »

Wydaje mi się, że dobieranie kolumn do wzmacniacza stawia więcej ograniczeń niż w odwrotnej kolejności. Ale oczywiście mogę się mylić i zawsze biorę to pod uwagę, kiedy rozkminiam cokolwiek. Może kiedyś się przekonam, na ten moment zgłębiam temat dobierania kolumn do mojego wzmacniacza a z racji braku doświadczenia, nie mam pojęcia co robię i poruszam się po omacku. Pierwszy odsłuch rozjaśni mi sporo z obecnych niewiadomych.
Lubię poteoretyzować i zazwyczaj zostawiam sobie przestrzeń do weryfikacji błędnych założeń. Życie mnie nauczyło, że tak jest lepiej, swobodniej się myśli i rozmawia ;)
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#20

Post autor: dale »

Atomowy Glina pisze:
29 mar 2024, 22:29
Lubię poteoretyzować i zazwyczaj zostawiam sobie przestrzeń do weryfikacji błędnych założeń. Życie mnie nauczyło, że tak jest lepiej, swobodniej się myśli i rozmawia ;)
Tak, teoretyzowanie jest dobre. Fajnie się czyta, człowiek dodaje dwa, do dwóch, wychodzi mu cztery, kupuje docelowy sprzęt i "to musi grać, fizyki nie przeskoczysz Kolego..."
A praktyka... powiem na własnym przykładzie.
Poszedłem w lampę, kupiłem bez wcześniejszego rozeznania wzmacniacz 2x10W, maleństwo, wymagające b. wydajnych kolumn - w teorii. Używałem Cantonów Fonum 210 Duży basowy, trójdrożne... grało fajnie (po remoncie wzmacniacza i doprowadzeniu go do stanu "jak projektant założył", a nawet lepszego). Ale jako że można było lepiej, ciągle nie dawało mi spokoju, że nie słyszę tego, co na innych torach. Przyjaciel zaproponował mi wyprawę po kolumny, zaufałem Mu. Wróciłem z maleństwami dwudrożnymi, zamkniętymi, o gabarytach połowy Cantonów. W teorii o 3 dB mniej wydajnymi... Podłączyłem do wzmaka i do dziś zbieram szczękę z podłogi. Na nowo poznałem takie definicje jak scena, mikrodynamika, detal czy punktowy bas. Kolumny to Quad S2, nie polecam ich Tobie, bo nie mieszczą się w budżecie, a do tranzystora można użyć spokojnie innych.
Właśnie do tranzystora (Rotel RA-812) podpiąłem Cantony. No cóż tutaj zagrały. I to jak... Bas trafia Ciebie w klatę i powala, detal filigranowy, precyzyjny i czysty, choć trochę brzmi jak z epoki, z taką lekką, nie wiem, patyną?
Wniosek jest taki, że można się kierować teorią, ale jeśli nie jesteś domorosłym "inżynierem dźwięku", sprawdzaj wszystko w praktyce.
Awatar użytkownika
Atomowy Glina
Posty: 8
Rejestracja: 24 mar 2024, 12:21

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#21

Post autor: Atomowy Glina »

Pełna zgoda. Praktyczne doświadczenia są naturalną konsekwencją teoretyzowania i tylko empirycznie jesteśmy w stanie zweryfikować to, co sobie zakładaliśmy i do czego dążymy. Wiedzę tutaj zdobytą (teorię) popartą doświadczeniem innych użytkowników, które to dla mnie osobiście wciąż jest materiałem do teoretycznych rozważań, traktuję jako kierunkowskaz, lampkę w ciemnym tunelu, aby, być może, trochę mniej błądzić.
Ostatecznie jednak, nie zwlekając zbyt długo, z braku możliwości testowania/odsłuchiwania różnych kolumn w sposób nieodpłatny, będąc zmuszonym kierować się metodą prób i błędów, zamówiłem kolumny, które polecono mi tutaj i które mieściły się w moim budżecie.
W tym miejscu, doświadczenie, staje się (kiedy dotrą zamówione kolumny) moim głównym źródłem informacji :)
Swoją drogą, wspomniane przez Ciebie kolumny Quad S2 zostają u mnie na liście do ewentualnych testów w przyszłości, dziękuję. Recenzje mają świetne.

P.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15176
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#22

Post autor: darkman »

Bez teoretyzowania, miałem GLE60. Grają ze wszystkim. Bardzo sympatyczny sprzęt.
(do znalezienia w wątku giełdowym, bo zostały na forum, nawet nie wymieniłem w nim wszystkich wzmaków z którymi pogrywały np NAD328Bee czy MS20 lampa).

Można zamknąć :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1359
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#23

Post autor: Jozi »

Kolumny to kwestia osobistych preferencji.
Ja np, lubię bardziej jasne granie z mniejszą ilością basu.
Mam cantony GLE 50 i dobrze się komponują z nowym ampli pionier ale już ze starymi ampli kenwooda średnio.
Natomiast do kenwooda pięknie mi pasują Heco P2303 i P3302.
Robię porównania ampli kenwooda KR 830 z Heco 3302 i brzmienie z wzmaka yamahy A S701 i indian line 550x jak dla mnie nie ma startu do staruszków.
Wczoraj uszczęśliwiłem wnuczkę by nie męczyła uszu na samych słuchawkach, więc złożyłem jej zestaw z gramofonu dual 627Q+ampli Telefunken 100+ kolumny Heco P2302+ Wiim,
Dziewczyna cała szczęśliwa bo ma na czym odpalić spotify a i czasem winyla posłucha( jak to złożyłem to zagrało na tych kolumnach jaśniej jak na cantonach, bo kiedyś telefunken grał u mnie na GLE 50).
Póki co muszę jeszcze zapolować na Heco SL 4302 :lol: :lol: :lol: .
Myślę, że do tego scota warto na próbę owe hecusie podpiąć i posłuchać.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7667
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#24

Post autor: amrowek »

Atomowy Glina pisze:
30 mar 2024, 10:23
Ostatecznie jednak, nie zwlekając zbyt długo, z braku możliwości testowania/odsłuchiwania różnych kolumn w sposób nieodpłatny, będąc zmuszonym kierować się metodą prób i błędów
Tak zdobywa się doświadczenie , które czasami jest lepsze od teoretyzowana. :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#25

Post autor: dale »

Atomowy Glina pisze:
30 mar 2024, 10:23
Swoją drogą, wspomniane przez Ciebie kolumny Quad S2 zostają u mnie na liście do ewentualnych testów w przyszłości, dziękuję. Recenzje mają świetne.
To niestety nieco inny budżet, ale różnice technologiczne robią robotę. Może gdybym miał miejsce na podłogówki, skończyło by się na innych, ale przy moich realiach to był strzał w 10.
Arkadyo
Posty: 821
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#26

Post autor: Arkadyo »

Atomowy Glina pisze:
29 mar 2024, 09:26
Bezcenna wiedza.
Taka kolejność, którą ja obrałem, wydaje się dużym kompromisem, jeśli chodzi o brzmienie, którego poszukuję. Już wiem, że pewnych kwestii nie przeskoczę, gdyż jestem ograniczony parametrami samego wzmacniacza i żadne kolumny tego nie zmienią. Pytanie tylko, na ile mój wzmacniacz jest ograniczony w materii produkcji solidnego, niskiego basu. Podejrzewam, że te ograniczenia są dosyć znaczne. Mocy on zbyt wiele nie posiada.
Chyba, że tu też jest jakaś pułapka ;)
Całe audio to jedna wielka pułapka :)
Tak teoria jak i praktyka.
Powiedz mi czy kolumny to instrument?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Latro
Posty: 1923
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#27

Post autor: Latro »

Słuchawki, kup sobie słuchawki. Tidal i styka.
Płyty sprzedaj. :violin:
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
Dario Antonio
Posty: 19
Rejestracja: 09 kwie 2024, 17:55
Gramofon: Akai AP-100c
Lokalizacja: Sląsk

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#28

Post autor: Dario Antonio »

Arkadyo pisze:
02 kwie 2024, 11:39
Pytanie tylko, na ile mój wzmacniacz jest ograniczony w materii produkcji solidnego, niskiego basu.
20-sto paro watowy tranzystor jest ograniczony jak ... . Do produkcji niskiego basu to trza kontrabasu .
Czegoś nie wiem ? Kwestia czasu . 8-)
Arkadyo
Posty: 821
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: W poszukiwaniu kolumn do wzmacniacza. Początek drogi audio.

#29

Post autor: Arkadyo »

Dario Antonio pisze:
30 kwie 2024, 21:38
Arkadyo pisze:
02 kwie 2024, 11:39
Pytanie tylko, na ile mój wzmacniacz jest ograniczony w materii produkcji solidnego, niskiego basu.
20-sto paro watowy tranzystor jest ograniczony jak ... . Do produkcji niskiego basu to trza kontrabasu .
Nie wiem o co biega z tym kontrabasem ale jak juz kogos cytujesz to staraj sie cytowac zdania które ten ktoś napisał bo to co jest powyżej nie jest mojego autorstwa.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ