Technics SL-B202 - problem z obrotami

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Technics SL-231 - obroty

#16

Post autor: LeoneK »

Wojtek pisze:
LeoneK pisze:Skoro żaden z powyższych
Skoro poleciłem na samym początku olej silnikowy to skąd się wzięło "żaden z powyższych"? :)
Jakaś mocna logika musi za tym stać.
Wojtku, już wyjaśniam poniżej:
Wojtek pisze:
LeoneK pisze: Zapewne na silnikowym może wszystko dobrze pracować
Zapewne nie.
Czy zwrot "zapewne nie" miałem odczytać inaczej? Stąd to nieporozumienie ;-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - obroty

#17

Post autor: Wojtek »

LeoneK pisze:Czy zwrot "zapewne nie" miałem odczytać inaczej? Stąd to nieporozumienie ;-)
Tak, bo zapewne nie wszystko na silnikowym może dobrze pracować. Nie sądziłem, że będzie trzeba to podkreślać pełnym zdaniem.
Każdy olej ma swoje zastosowanie. Nie ma smarowideł uniwersalnych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Technics SL-231 - obroty

#18

Post autor: LeoneK »

Wojtek pisze:Tak, bo zapewne nie wszystko na silnikowym może dobrze pracować. Nie sądziłem, że będzie trzeba to podkreślać pełnym zdaniem.
Każdy olej ma swoje zastosowanie. Nie ma smarowideł uniwersalnych.
Paradoksalnie, w tym przypadku termin "wszystko" ma dosyć ograniczone znaczenie, co wynika z kontekstu zdania ;-) Ważne jednak, że teraz obaj wiemy w czym rzecz. A za wskazówki oczywiście dziękuję!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - obroty

#19

Post autor: Wojtek »

LeoneK pisze:Paradoksalnie, w tym przypadku termin "wszystko" ma dosyć ograniczone znaczenie, co wynika z kontekstu zdania ;-) Ważne jednak, że teraz obaj wiemy w czym rzecz.
Szkoda słów.

Smaruj ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Technics SL-231 - obroty

#20

Post autor: LeoneK »

PR niestety nie pomógł :-( Prędkość cały czas zbyt wysoka, zaś kręcenie pitch-em jak i potencjometrami przez otwory w obudowie to zupełny brak reakcji. Obawiam się, że to niestety może być coś poważniejszego, jak napisał Wojtek
Wojtek pisze:W najgorszym wypadku, układ stabilizacji obrotów jest walnięty, ale to na razie wykluczam.
Mam pytanie, czy taki układ podlega naprawie, czy też wymianie oraz jaki może być orientacyjny koszt takiej przyjemności?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - obroty

#21

Post autor: Wojtek »

LeoneK pisze:PR niestety nie pomógł :-(
A smarowanie?
LeoneK pisze:Mam pytanie, czy taki układ podlega naprawie, czy też wymianie oraz jaki może być orientacyjny koszt takiej przyjemności?
Generalnie to musiałby elektronik przy tym usiąść i konkretniej zdiagnozować problem.
Koszt mogę Tobie wywróżyć z fusów, ale chyba nie o to Tobie chodzi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-231 - obroty

#22

Post autor: chudy_b »

Niestety na vinylengine nie ma serwisówki do tego modelu. Musiałbyś sam popatrzeć jaki układ odpowiada za pitch control. Oczywiście to nie takie proste bez schematu. Układ do 1610 MK2 kosztuje ok 15Euro
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-231 - obroty

#23

Post autor: LeoneK »

Dzięki za odpowiedź! Jestem tylko podłączony pod wątek dotyczący SL-231, zaś sam mam SL-B202, ale problem był podobny. Tak czy inaczej, nie obędzie się chyba bez wizyty u tego elektronika. Może jednak nie będzie tak strasznie, o ile uda mi się kogoś takiego znaleźć. W razie powodzenia dam znać, przy niepowodzeniu zapewne też ;-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-231 - obroty

#24

Post autor: Wojtek »

LeoneK pisze:Jestem tylko podłączony pod wątek dotyczący SL-231, zaś sam mam SL-B202, ale problem był podobny.
No to krótko i delikatnie mówiąc było to dość głupie. Podpinając się tutaj, rozpoczynając od słów...
LeoneK pisze: Też mam problem z obrotami i dlatego skorzystam z tematu.
... i nie wspominając nigdzie, że chodzi o zupełnie inny model gramofonu, raczej nie pomogłeś sobie :)
LeoneK pisze:Tak czy inaczej, nie obędzie się chyba bez wizyty u tego elektronika.
Dowiemy się w końcu czy przesmarowałeś ośki gramofonu czy dalej będziesz ignorował sprawę?
Chyba że chodzi o to, że chcesz komuś zapłacić by kapnął parę kropelek oleju, to spoko.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SL-231 - obroty

#25

Post autor: chudy_b »

Wojtek pisze: ... i nie wspominając nigdzie, że chodzi o zupełnie inny model gramofonu, raczej nie pomogłeś sobie :)
A no właśnie. W modelu SL-B202 elektronika jest dość prosta. Jeden tranzystor, kilka rezystorów i kondensatorów no i niestety hallotron. Ze zdobyciem elementów i naprawą nie powinno być problemu. Wyjątkiem jest hallotron, czyli czujnik obrotów zastosowany w tym gramofonie. Tu może być kłopot z jego znalezieniem.
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Technics SL-231 - obroty

#26

Post autor: LeoneK »

Wojtek pisze:... i nie wspominając nigdzie, że chodzi o zupełnie inny model gramofonu, raczej nie pomogłeś sobie :)
Fakt, jakoś mi to umknęło, a widać, że skróty bywają nieraz długie i mało pomocne.
Wojtek pisze:Dowiemy się w końcu czy przesmarowałeś ośki gramofonu czy dalej będziesz ignorował sprawę?
Chyba że chodzi o to, że chcesz komuś zapłacić by kapnął parę kropelek oleju, to spoko.
Co zaś do smarowania, to wydało mi się to na tyle oczywiste, że nie powracałem do tematu. Skoro jednak nie jest oczywiste, to potwierdzam wykonanie zadania. Niestety, nie zmieniło to niczego :-(
Jeśli zaś hodzi o hallotron, to mniej więcej wiem co to takiego, ale nie umiem tego ocenić. Z wypowiedzi
chudy_b pisze: W modelu SL-B202 elektronika jest dość prosta. Jeden tranzystor, kilka rezystorów i kondensatorów no i niestety hallotron. Ze zdobyciem elementów i naprawą nie powinno być problemu. Wyjątkiem jest hallotron, czyli czujnik obrotów zastosowany w tym gramofonie. Tu może być kłopot z jego znalezieniem.
mogę się tylko domyślać, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Rozglądam się za jakimś serwisem, ale jak na razie bez sukcesu. Może jest ktoś w stanie polecić firmę lub osobę w Olsztynie lub okolicach?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-231 - obroty

#27

Post autor: chudy_b »

Rozwiązanie jak rozwiązanie. Szukałem w internecie nowego hallotronu kilka minut i nic nie znalazłem. Dlatego to jest problem. Rozumiem, że z miernikiem i lutownicą nie jesteś specjalnie zaprzyjaźniony.
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-231 - obroty

#28

Post autor: LeoneK »

Faktycznie, specjalnie często nie używam takich sprzętów obecnie, chociaż kiedyś bywało. Myślę, że przede wszystkim nie jestem w stanie ocenić czy taki podzespół jest dobry, czy tez nie. A do tego, jak piszesz, nie jest to część łatwa do dostania. A czy coś jeszcze mogę zrobić bez ostatecznej wymiany?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-231 - obroty

#29

Post autor: chudy_b »

Tam siedzi jeden jedyny tranzystor bezpośrednio w zasilaniu silnika. Przynajmniej jego bym sprawdził.
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-231 - obroty

#30

Post autor: LeoneK »

Faktycznie środek tego gramofonu wydaje się prosty, ale i tak trzeba się na tym chociaż trochę znać. Dzięki jednak za wskazówkę. Schemat mam w instrukcji, więc może uda mi się coś tam namierzyć :-) W razie niepowodzenia nadal będę starał się coś znaleźć w postaci tzw. siły fachowej. Zapewne w Wa-wie jest z tym łatwiej, ale trzeba próbować.
ODPOWIEDZ