Technics SL-B202 - problem z obrotami

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Technics i National Panasonic
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#31

Post autor: Wojtek »

Wydzieliłem z tego nowy wątek, skoro już dowiedzieliśmy się, że chodzi o inny model.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#32

Post autor: LeoneK »

Dziękuję :-)
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#33

Post autor: LeoneK »

Okazało się, że problem z obrotami leży jednak po stronie elektroniki. Chyba jest tak, jak sugerował chudy_b:
chudy_b pisze:Tam siedzi jeden jedyny tranzystor bezpośrednio w zasilaniu silnika. Przynajmniej jego bym sprawdził.
W serwisie, do którego zaniosłem sprzęt, usłyszałem, że padł element w układzie scalonym silnika i stąd problem (załączam fragment z instrukcji). Serwisant oświadczył jednak, że nie podejmie się naprawy ze względu na brak dostępności tej części. Czy mógłby ktoś doradzić, gdzie powinienem szukać? Może jakiś fachowy sklep w necie lub "realny"? Z góry dziękuję :-)
Załączniki
SVIB.jpg
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#34

Post autor: Winters »

Daj sobie spokój z tym gramofonem, niewarty zachodu.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#35

Post autor: chudy_b »

Winters ma trochę racji. W Polsce raczej tego nie kupisz. Możesz szukać na ebay-u. Ale to raczej polowanie na ufo. Po doliczeniu kosztów przesyłki naprawa może okazać się średnio opłacalna.

Ja coś tak przez skórę czuje, że ten serwis nie ma racji. Otwórz ten gramofon i zobacz czy tranzystor nosi ślady wylutowania. Coś czuję, że nie. Wylutuj go i sprawdź. To nie trudne. Scalaki montowane przez Technicsa są trudne do ubicia. Wiem, bo sam parę razy próbowałem:-)

EDIT: Pierwszy wynik Googla:

http://north.pl/karta/sviba808-integrie ... -1176.html

Tanio nie jest, ale jest. W dodatku firma w Polsce więc możesz się upewnić czy aby na pewno mają.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2014, 22:57 przez chudy_b, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#36

Post autor: Wojtek »

Zgadza się, jest to część układu odpowiadającego za regulację prędkości obrotowej.

North ma na sprzedaż.
http://north.pl/karta/sviba808-integrie ... -1176.html

Taniej raczej nie znajdziesz (nawet z importu), chyba że wyciągane z innego gramofonu.
Nie ma niestety zamienników. Układ ten nie jest już produkowany, więc zostały leżaki magazynowe.

Sam musisz teraz ocenić czy warto kupować i płacić specowi za naprawę czy lepiej rozejrzeć się za innym sprzętem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#37

Post autor: LeoneK »

Dzięki za odpowiedzi! Na ten link z north.pl, też trafiłem. Za to przerzuciłem kilkanaście sklepów z drobnicą elektroniczną i nic.
Co do kosztów, to ani dużo, ani mało, ale faktycznie, trzeba się zastanowić, czy warto, chociaż trochę zdążyłem się już przyzwyczaić do tego Technicsa. Sprawdzę też ten układ, jak sugeruje chudy_b.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#38

Post autor: chudy_b »

Nie układ a tranzystor. To ten drugi na Twoim rysunku - ten nie zaznaczony. Może być tak, że faktycznie scalak jest trafiony, ale trafił go np. uwalony tranzystor. Jak nie wiesz jak sprawdzić tranzystor, to zapytaj. Miernik się przyda, choćby taki za 15 PLNów z marketu.

P.S. Skąd jesteś? Jak podrzucisz mi to do Warszawy, to Ci to zrobię.
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#39

Post autor: LeoneK »

Dzięki chudy_b za ofertę pomocy! :-) Jestem z Olsztyna i niby to nie jest daleko do wa-wy, ale też i nie tak blisko, aby podskoczyć po pracy. Na dodatek, w Twoje strony raczej nieczęsto się wybieram, ale nie mówię, że nie jest to możliwe.
Jeśli chodzi o tranzystor, to facet z serwisu nic o nim nie wspomniał. Stwierdził tylko, że ten pierwszy jest walnięty. Być może, jest jednak tak jak mówisz czyli na odwrót. Na pewno warto dobrze to zdiagnozować, żeby nie kupić innej części niż potrzebna. W zasadzie postaram się najpierw zrobić tu coś na miejscu. Jeśli się nie uda, to wówczas odezwę się. Znalazłem na miejscu inny serwis, który akurat zajmuje się naprawą gramofonów technicsa - głównie modele dla DJ, ale zwykłe też robią. Może tam jeszcze spróbuję.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#40

Post autor: Wojtek »

LeoneK pisze:Znalazłem na miejscu inny serwis, który akurat zajmuje się naprawą gramofonów technicsa - głównie modele dla DJ, ale zwykłe też robią.
Ciekawe czy nie zgłupieją jak zobaczą, że przyniosłeś im coś co nie jest SL-1200 :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#41

Post autor: LeoneK »

Wojtek, facet z tego serwisu już się zdziwił podczas rozmowy telefonicznej, wiec mam nadzieję, że jak zobaczy sprzęt na żywo, będzie już bez emocji :-)
LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#42

Post autor: LeoneK »

Po przerwie odzywam się znowu. Odebrałem gramofon z serwisu i diagnoza jest ta sama czyli uszkodzony element SVIBA808. Tak jak pisał chudy_b, układ scalony trudno uszkodzić, ale może trafiłem na taki egzemplarz. Problem pozostaje ten sam czyli dostępność tej części. W linkowanym powyżej North.pl nie jest ona dostępna (link chyba nie był uaktualniany-obecnie jest już poprawiony):

http://north.pl/karta/sviba808-integrie ... -1176.html

Nie wiem czy uda mi się gdzieś znaleźć nowy układ i zapewne pozostaje tylko używany ze starego sprzętu. I tu moje pytanie - czy taki element znajduje się tylko w tym modelu Technicsa (SL-B202), czy może też i w innych paskowych tego producenta?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#43

Post autor: chudy_b »

Zarejestruj się na vinylengine i szukaj po serwisówkach. Możliwe, że jeszcze w innych modelach był stosowany.
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Technics SL-B202 - problem z obrotami

#44

Post autor: krolix »

LeoneK
Posty: 87
Rejestracja: 10 gru 2013, 15:58
Gramofon: Technics SL-D202

Technics SL-B202 - problem z obrotami

#45

Post autor: LeoneK »

Dzięki za podpowiedzi :-)
W necie znalazłem informację, że ten sam układ stosowany był w modelu SL-B202 i SL-B303, ale sprawdzę jeszcze w innych modelach.
Co zaś do kupna tego scalaka, to ten link z Brazylii jest trochę drogi. Znalazłem go za to w cenie lekko powyżej 7 USD na stronie czegoś w rodzaju hurtowni z Florydy.
Spróbuję może wcześniej sprawdzić w serwisach gramofonowych takich jak np. Grubanuta czy Nomos. Może mają coś takiego w swoich zapasach. I pomimo, że muszę to dostarczyć do Wa-wy, to jednak jest trochę bliżej niż szukać na innym kontynencie.
ODPOWIEDZ