Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
k0stek
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2011, 16:32

Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#1

Post autor: k0stek »

Witam,
mam problem z moim gramofonem, dokładniej chodzi o to, że (chyba) mechanizm opuszczania i podnoszenia ramienia działa niepoprawnie, tak jakby podnosił się za nisko. Włączając start, ramię nie trafia w płytę bo ramię przesuwa się w stronę płyty jakiś 1 cm pod nią. Jak sam najadę ramieniem na płytę, to po odtworzeniu płyty do końca, ramię nie unosi się na odpowiednią wysokość i igła ześlizguje się ze strasznym zgrzytem po płycie. Czy to kwestia ustawień, czy może mechanizmu opuszczania i podnoszenia ramienia ? Próbowałem bawić się w ustawianie nacisku i antyskatingu, ale to nic nie daje. Wydaję mi się że to jednak problem z dźwignią. Można to jakoś w sposób amatorski naprawić ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#2

Post autor: Wojtek »

Pytanie: czy tak się dzieje odkąd masz ten gramofon czy też doszło do tego stanu po jakimś czasie użytkowania?
Czy ramię opuszcza/podnosi się dość łagodnie czy "ostro"? (chodzi o sam ruch w pionie, a nie przesuwanie się ramienia)

O ile dobrze zrozumiałem to cały problem sprowadza się do tego, że mechanizm podnoszenia ramienia za nisko podnosi ramię?

Jeśli tak to winda ramienia nawaliła bądź jest rozregulowana, to z pewnością. Nacisk itd. nie mają tu nic do gadania.

Jak odpowiesz na pytania to spróbujemy coś zaradzić. W między czasie odszukam serwisówkę do tego modelu, bo gdzieś tam w zakamarkach sieci już ją widziałem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
k0stek
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2011, 16:32

Re: Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#3

Post autor: k0stek »

Wojtek pisze:Pytanie: czy tak się dzieje odkąd masz ten gramofon czy też doszło do tego stanu po jakimś czasie użytkowania?
Wczoraj zmieniałem igłę, pocieszyłem się chwilę nowym brzmieniem i płyty zaczęły mi się zacinać (do tej chwili myślałem, że to tylko możliwe w cd'kach).
Zacząłem babrać się z naciskiem i antyskatingiem, poruszałem też trochę windą,
Wojtek pisze:Czy ramię opuszcza/podnosi się dość łagodnie czy "ostro"? (chodzi o sam ruch w pionie, a nie przesuwanie się ramienia)
Jak dla mnie opuszcza się ono łagodnie, nic nie wskazuje na to żeby winda nawaliła kompletnie, dobrze pracuje.
Wojtek pisze:O ile dobrze zrozumiałem to cały problem sprowadza się do tego, że mechanizm podnoszenia ramienia za nisko podnosi ramię?
Tak. Ramię w stanie spoczynku przytrzymywanie jest tylko przez podpórkę, nie leży na windzie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#4

Post autor: Wojtek »

k0stek pisze:Wczoraj zmieniałem igłę, pocieszyłem się chwilę nowym brzmieniem i płyty zaczęły mi się zacinać (do tej chwili myślałem, że to tylko możliwe w cd'kach).
Rozumiem, że:
- zmieniłeś tylko igłę, a nie wkładkę
- przed zmianą było wszystko OK
- ramię jest prawidłowo skalibrowane
- "zacinanie się" następuje jedynie przy autostarcie albo autostopie, kiedy to winda podnosi ramię, a nie w trakcie odtwarzania kiedy ramię jest opuszczone

Jeśli się gdzieś pomyliłem to proszę popraw.
k0stek pisze:Jak dla mnie opuszcza się ono łagodnie, nic nie wskazuje na to żeby winda nawaliła kompletnie, dobrze pracuje.
To dobrze. Pytałem o to w kontekście takim, że jakby nie pracowała łagodnie to znaczyłoby, że brakuje jej wytłumienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
k0stek
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2011, 16:32

Re: Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#5

Post autor: k0stek »

Temat można usunąć, problem został naprawiony, a pojawił się z mojej głupoty. Ogumienie na windzie jest regulowane, wystarczyło je podnieść troszkę w górę i już wszystko działa. Dziękuję za próbę pomocy, oraz przepraszam za moją głupotę :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#6

Post autor: Wojtek »

k0stek pisze:Płyty zacinały mi się w trakcie odsłuchu, po prostu ramie stało w miejscu zamiast przesuwać się dalej po płycie.
A to akurat jest bardzo dziwne i zarazem nie bardzo ma związek z mechanizmem podnoszenia/opuszczania ramienia.

Co do wcześniej wymienionych przeze mnie 4. punktów poprawiłeś mnie jedynie w kwestii "zacinania się".
Tak więc przyjmuję, że pozostałe stwierdzenia są prawdziwe.

W związku z tym dziwię się, że zmiana samej igły na wkładce (a nie całej wkładki) spowodowałoby taką odmianę w zachowaniu gramofonu.

Tutaj znajdziesz instrukcję serwisową do swojego gramofonu w postaci pliku PDF:
http://www.freeservicemanuals.info/en/s ... ny/PS-X35/

Na stronie 20 w instrukcji (strona 16 w pliku) jest opisany proces regulacji wysokości podnoszenia ramienia (ang. Tonearm Lifter Adjustment.
Całość sprowadza się do kręcenia śrubą regulacyjną, przy użyciu odpowiedniego śrubokręta, przy załączonym podnoszeniu ramienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#7

Post autor: Wojtek »

Fajnie, że sobie poradziłeś, jednakże szkoda, że zedytowałeś swój poprzedni wpis (który zawierał nawet filmik ilustrujący problem).
My z zasady nie kasujemy tematów problemowych, bo byłoby to co najmniej głupie, gdyż nie pozostałoby nic "dla potomnych".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ernins
Posty: 20
Rejestracja: 15 gru 2013, 19:46
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#8

Post autor: ernins »

Miałem podobny problem, igła była lekko za nisko jednak było to widoczne dopiero po cofaniu się ramienia po zakończeniu odsłuchu.

Kończąc temat załączam filmik z problemem, tak aby było dla następnych:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=v6gZIGsOoMA[/youtube]

Załączam zdjęcie ilustrujące miejsce, w którym istnieje możliwość podniesienia ramienia.

Pozdrawiam
Załączniki
Zdjęcie ilustrujące miejsce, w którym istnieje możliwość podniesienia ramienia.
Zdjęcie ilustrujące miejsce, w którym istnieje możliwość podniesienia ramienia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sony PS X35 - mechanizm opuszczania

#9

Post autor: Wojtek »

ernins pisze:Załączam zdjęcie ilustrujące miejsce, w którym istnieje możliwość podniesienia ramienia.
Drobna korekta: chodzi o regulację wysokości podnoszenia windy, a nie całego zespołu/podstawy ramienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ