Sony PS-T30 - problem z przeciwwagą

Dyskusje techniczne dotyczące gramofonów marki Sony
ODPOWIEDZ
matek_puchatek
Posty: 2
Rejestracja: 24 lut 2013, 23:50

Sony PS-T30 - problem z przeciwwagą

#1

Post autor: matek_puchatek »

Witam,

jakiś czas temu postanowiłem kupić sobie gramofon i udało mi się zdobyć powyższy model. Mam jednak z nim 2 problemy. Pierwszym jest przeciwwaga, tzn. po otworzeniu pudełka okazało się, że przeciwwaga jest luźna. Po obejrzeniu zdjęć w internecie zobaczyłem, że ta moja nie ma "pierścienia", a powinna. Wyszło, że mam przeciwwagę Technicsa i średnica ramienia jest zbyt mała. I tu jest moje pytanie, gdzie można kupić przeciwwagę do mojego modelu lub co można z tym zrobić

Obrazek moja
Obrazek właściwa



Drugą sprawą jest, że nie zauważyłem, iż poprzedni właściciel przykleił podkładkę na górę wkładki, chyba w celu dociążenia. Czy to nie będzie przeszkadzało, bo nie mogę tego odkleić, a na razie nie chciałbym jej wymieniać. A może znacie coś co pomoże odkleić? :P

Obrazek


Wyszło moje zerowe doświadczenie w tej materii...
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Sony PS-T30 - problem z przeciwwagą

#2

Post autor: motown »

Lepiej byłoby znaleźć oryginalną przeciwwagę do tego modelu (gdzieś na aukcjach czy coś) ale od bidy może zostać i ta - byleby dało ustawić się właściwy nacisk dla twojej wkładki. Spróbuj tradycyjnie wyważyć ramię, a jak nie będziesz pewien rezultatów to zmierz nacisk na wadzę cyfrowej (warto mieć taki przyrząd). Ale skoro masz skalę na przeciwwadze to powinno się udać. Pytanie tylko ile waży wkładka z headshellem - być może zabraknie ci skali ;]
Tak właśnie mogło być skoro podejrzewasz, że poprzedni właściciel dociążył headshell.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
matek_puchatek
Posty: 2
Rejestracja: 24 lut 2013, 23:50

Sony PS-T30 - problem z przeciwwagą

#3

Post autor: matek_puchatek »

Problem w tym, że ta przeciwwaga jest na tyle luźna(średnica otworu w przeciwwadze jest znacznie większa niż średnica ramienia), że gdyby odchylić ramię samoczynnie by się zsunęła, zatem wystarczy, że przesunę ramię nad winyl i ustawienia szlag trafił...
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9724
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Re: Sony PS-T30 - problem z przeciwwagą

#4

Post autor: Cracker »

Wklej coś do środka tego otworu w przeciwwadze aby zmniejszyć średnicę, np. taśmę piankową . Nie musi być po całym obwodzie ale w conajmniej czterech punktach.
Wtedy przeciwwaga nie będzie się zsuwać i będziesz mógł ustawić sobie nacisk.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Sony PS-T30 - problem z przeciwwagą

#5

Post autor: motown »

No to lipa ;] Próbuj w takim razie dorwać oryginalną przeciwwagę (i headshell). A jeśli się nie uda, ustaw właściwy nacisk i zablokuj przeciwwagę na stałe choćby kawałkiem styropianu czy coś. Jest to oczywiście mało eleganckie rozwiązanie, ale jakoś trzeba sobie radzić.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
ODPOWIEDZ