SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
VINYL FAN
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2009, 15:12

SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#1

Post autor: VINYL FAN »

Witam.Jakiś czas temu wpadł mi w ręce gramofon dual 1229 w drewnie z wkładką SHURE DM 103 M-E HI-TRACK w stanie gabinetowym,z papierami i w oryginalnym pudełku,wszystko z listopada roku 1973.Igła gra wyśmienicie, mocny bas,świetne stereo.Może ktoś grał na takiej igle i ma jakiś opis techniczny lub doświadczenie.Kiedyś miałem w kolekcji Shura M 75 i M 95 ale to nie to samo.Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

DUAL 1229 WKŁADKA SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#2

Post autor: Wojtek »

Yyy... czyli że szukasz informacji o Shure DM 103 M-E?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#3

Post autor: Sindsoron »

Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
VINYL FAN
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2009, 15:12

Re: SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#4

Post autor: VINYL FAN »

Dzięki za linka.Z tego co widzę to za parę groszy trafiła mi się całkiem dobra wkładka skoro następcą jest wkładka SHURE M97xE. :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#5

Post autor: Wojtek »

VINYL FAN pisze:skoro następcą jest wkładka SHURE M97xE. :D
Yyy... sugerowanym zamiennikiem wszystkich popularnych starych wkładek serii M i V15 jest produkowana dzisiaj M97xE.
Wyjątkiem jest M44-7, jako następca starej M44.

DM 103 to tak naprawdę zamaskowany M75 albo M91. Stąd w bazie wkładek VE mowa o igle N91ED.
Wesoła polityka nazewnicza Shure i Duala.

Tak więc, biorąc to wszystko pod uwagę, dosyć śmiesznie wypada to zdanie:
VINYL FAN pisze:Kiedyś miałem w kolekcji Shura M 75 i M 95 ale to nie to samo.
Może miałeś lipne igły ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
VINYL FAN
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2009, 15:12

Re: SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#6

Post autor: VINYL FAN »

No masz racje ,faktycznie śmiesznie.Troszkę mnie oświeciłeś swoją wiedzą na ten temat. :) Codziennie dowiaduje się więcej o swojej nowej pasji.

Pozdrawiam i Dzięki
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#7

Post autor: pejot »

Szukam i nic - więc zapytam w temacie tej wkładki. Da się ją jakoś kalibrować? Z tego co widzę, zamocowana jest na sztywno i nie ma żadnych możliwości skorygowania jej ułożenia. Przejrzałem kilka dualowych wątków i wyczytałem m.in., że (cytując Wojtka):

"Jeśli chodzi o serię CS-4xx to sprawa wygląda tak:
400, 410 i 415 = headshell zamocowany na stałe (brak regulacji ramienia)
430, 431, 435, 450, 455 = zdejmowalny headshell"

mam CS 604 i nic już w związku z tym nie zmienię? Mogę jedynie ustawić nacisk, antiskat i liczyć na to, że będzie fajnie grało?...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#8

Post autor: Wojtek »

pejot pisze:Z tego co widzę, zamocowana jest na sztywno i nie ma żadnych możliwości skorygowania jej ułożenia.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że wiele wkładek Duala czy też innych wkładkach w wersji dla Duala (jak np. ten Shure) umożliwiały mocowanie w półkoszyku "na klips", zamiast tradycyjnie na śrubki, przez co użytkownik nie musiał się martwić chociażby o overhang.

Nie wiem jaką ty masz odmianę tej wkładki, czy ma ona w ogóle otwory na śrubki czy nie, ale Dual 604 ma zdejmowalny półkoszyk, aczkolwiek zupełnie inny niż te spotykane w serii CS 4xx.
W sumie to nawet nie pamiętam czy istniała w ogóle wersja Shure DM 103 z otworami na śrubki. Możliwe, że nie.

To powinno wszystko wyjaśnić: http://www.vinylengine.com/library/dual ... eads.shtml
pejot pisze:mam CS 604 i nic już w związku z tym nie zmienię? Mogę jedynie ustawić nacisk, antiskat i liczyć na to, że będzie fajnie grało?...
Poza VTA, overhangiem i azymutem to już raczej wszystko, a jako że azymut i overhang headshell załatwia praktycznie za Ciebie, a VTA nie jest regulowane, to nic więcej nie pozostaje :)

Końcówka zdania, czyli "liczyć na to, że będzie fajnie grało?", brzmi dziwnie, tak jakby coś było nie tak :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pejot
Posty: 98
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#9

Post autor: pejot »

Nie nie, wszystko OK, tylko - w innym wątku skarżyłem się w związku z płaskim, dudniącym brzmieniem nowego albumu DCD - myślałem, że może coś jeszcze "wycisnę" poprzez regulację wkładki.

Jeśli ustawiona jest na sztywno, i to jeszcze optymalnie (jak rozumiem tak właśnie jest skoro jest na sztywno?...), to ja się cieszę, bo nie mam jakichś szczególnych potrzeb poprawiania czegoś, co mnie satysfakcjonuje.
Nie muszę nic zmieniać poza regulacją ramienia, siły nacisku, antiskatu i okazjonalnym zmienianiem igły? Kurcze, brzmi zbyt fajnie - to musi mieć jakieś ukryte wady.

Wojtek, przepraszam, Twoje przedostatnie zdanie jest dla mnie zupełnie nieczytelne... leniem nie jestem, poszukam sobie i poczytam, tak na szybko wyłuskałem moim zdaniem ciekawy pdf z podstawami, http://vsa.internetdsl.pl/technique/Gramofony-ref1.pdf, z pewnością go znasz - powiedz tylko, czy jest kompetentny :) Nie raz zdarzyło mi się trafić na wyssane z palca bzdury w postaci ładnie wyglądających poradników.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41878
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

SHURE DM 103 M-E HI-TRACK

#10

Post autor: Wojtek »

pejot pisze:Jeśli ustawiona jest na sztywno, i to jeszcze optymalnie (jak rozumiem tak właśnie jest skoro jest na sztywno?...)
Tak, o to w tym systemie chodzi. Jak ktoś chciał tego typu wkładkę zamontować na gramofonie z bardziej tradycyjnym mocowaniem musiał wzbogacić się o specjalny adapterek (albo sobie taki dorobić ;) ).
W związku z tym, Szczury dla Duali są tańsze na rynku wtórnym niż normalne wersje.
pejot pisze:Nie muszę nic zmieniać poza regulacją ramienia, siły nacisku, antiskatu i okazjonalnym zmienianiem igły? Kurcze, brzmi zbyt fajnie - to musi mieć jakieś ukryte wady.
No właśnie nie specjalnie :) Aczkolwiek fakt faktem wadą może tutaj być skazanie na "fabryczne" ustawienia.
pejot pisze:Wojtek, przepraszam, Twoje przedostatnie zdanie jest dla mnie zupełnie nieczytelne...
Przepraszam. Generalnie staram się pisać przystępnie, ale czasami zapominam, że nie wszystko jest od razu wiadome/oczywiste.
Możesz przejrzeć ten wątek: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=1136
pejot pisze:z pewnością go znasz - powiedz tylko, czy jest kompetentny :)
Znam znam. Tekst dobry, bzdur z tego co pamiętam nie zawiera, ale osobiście do referencji bym go nie zaliczył.
Zbyt audiofilskie/HFMowe podejście do tematu. To że autor jest wykształcony nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Ale to nie na temat ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ