Ortofon VMS Exklusiv ?

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1173
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Ortofon VMS Exklusiv ?

#16

Post autor: pawelgrab »

Wpadła ostatnio igła MM do wkładki Ortofon VMS przełomu lat 70/80 ubiegłego wieku ;) - kosztowność 400 do 700 pieniędzy polskich :oops: czyli VMS 20E MkII a dokładnie:

Ortofon D20E MKII Jico Elliptical Nude Diamond Stylus - Made in Japan
IMG_20230317_100455.jpg

Porównując igły:
20E MKII - nacisk 1g ( 0,8-1,2), podatność 25 µm/mN, śledzenie 70 µm, waga 0,72g ;
10E MkII - nacisk 2g (min 1,5g), podatność 15 µm/mN, śledzenie 65 µm, waga 0,87g.
IMG_20230317_113945.jpg



Dla zainteresowanych moje spostrzeżenia:



1. Wygląd, wykonanie - b/u
IMG_20230317_113449.jpg

2. Spasowanie - idealne
IMG_20230317_114321.jpg

3.Muzycznie

Porównując do igły Ortofon VMS10 mkII - VMS20 mkII to dużo szerszy dźwięk stereo, dokładny i neutralny do bólu, więcej szczegółów, lepsza separacja, bas dużo większy, zwarty, średnica i góra bardziej naturalna.
Jak gra :?: - a no... nie hałaśliwie i nie emocjonalnie tylko :think: ... krystalicznie czysto, neutralnie, dynamicznie - wkładka z tą igłą robi robotę, ale :mrgreen: dobrze, że nie pchałem się w bardziej zaawansowane szlify(VMS30) - pewnie bym żałował, ponieważ na tym
etapie czyli VMS20 nude E jest już - jak dla mnie - wystarczająco sterylna :doh: , a przy dłuższym słuchaniu może wywoływać zamiast odprężenia zjawisko nerwowości a to już niedobrze :lol: .

Kilka płyt z różnymi gatunkami muzy przerzuciłem na nacisku 1,2g - kurcze :roll: żadnych podbarwień, przebarwień, sybilantów, piachu, rozlazłości tylko czysto, bardzo czysto, dźwięcznie, basowo i dokładnie :? niby fantastycznie, ale ... jak to napisać :D charakteru własnego nie ma i wydaje się, że to było zamiarem jej twórców z Danii :think:


4. Opłacalność:

Zależy kto czego oczekuje i za jakie pieniądze - z pewnością nie gorsze granie od nowoczesnych 2m...i tym podobnych, świetna do bardzo lekkich ramion i dla osób lubiących bardzo sterylne granie. Cenowo - to inflacja i tak zeżre Polandię także tego... :D


btw.
uważajcie na lipne, chińskie repliki m.in. tej igły sprzedawane za kilkadziesiąt pieniędzy polskich za pośrednictwem popularnych polskich i zagranicznych platform sprzedażowych przez Dariusza Zawilla ze Szczecina.
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41825
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon VMS Exklusiv ?

#17

Post autor: Wojtek »

Taka natura tej wkładki (VMS), nie każdemu pasuje, ale swego czasu była mega popularna w Europie (coś jak Shure M75), bo seria F15/FF15/VMS miała przystępne ceny.

Ortofon OM był rozwinięciem VMS, a zarazem zachowali ten neutralny/sterylny charakter grania.

Ortofon M20 Super gra mniej sterylnie, cieplej, bardziej analogowo, ale igły F15/VMS nie są kompatybilne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ